Čtyři prvoligové sezony, čtyři pády. Čermákova bilance je unikátní, nicméně sestupovým rekordmanem není

Čtyři prvoligové sezony, čtyři pády. Čermákova bilance je unikátní, nicméně sestupovým rekordmanem není

V současném světě jsou jisté pouze dvě věci - jednou z nich je to, že druhý den vyjde slunce a tou druhou fakt, že pokud se některý z ligových týmů rozhodne angažovat obránce Pavla Čermáka, může si být jistý, že se bude poroučet o soutěž níž a čeká ho sestup.

V současnosti již čtyřiatřicetiletý zadák, který má v nejvyšší soutěži na kontě osmadvacet startů, které okořenil jedním přesným zásahem, je nezpochybnitelnou ligovou kuriozitou.

V české lize totiž naskočil do čtyřech sezon a v každé z nich se svým mužstvem sestoupil, což může být unikátem nejen na našem území.

Nejprve šlo o Baník Most (2008), poté byl dvakrát podepsán pod pádem Viktorie Žižkov (209 a 2012) a o pár ročníků později stáhl do nižších vod také Hradec Králové (2015).

Čtyři giganti na kolenou. Co se na vyhlášených evropských adresách děje? 1. díl - Schalke

Takovou bilancí se nemůže "pyšnit" žádný jiný fotbalista v téměř stoleté historii soutěže a je jasné, že jde o regulérní magnet na sestupové starosti.

Rekordmanem však bývalý hráč slovenské Senice či druholigového Baníku Sokolov, jenž naposledy působil v nižší německé soutěži v barvách Bischofswerdaeru FC, není.

Tím je nebožtík Miroslav Penner, který svého času zvládl sestup třikrát v řadě a celkem byl u ztráty elitního statutu sedmkrát.

Čtyřikrát mimochodem spadli také Marek Kulič, Josef Němec, Michal Vorel, Martin Vozábal, Tomáš Pilík, Marcel Švejdík nebo Lukáš Pleško.

Čermák vs. česká liga:

Počet týmů, se kterými sestoupil: 3 (Most 2007/08, Viktoria Žižkov 2008/09 a 2011/12, Hradec Králové 2014/15)
Týmy, za které hrál v nejvyšší soutěži: Most, Viktoria Žižkov, Hradec Králové
Počet odehraných zápasů v nejvyšší soutěži: 28