Liga mistrů zná další čtyři osmifinalisty. Manchester United je po šíleném závěru opět na lopatkách

Liga mistrů zná další čtyři osmifinalisty. Postup do jarní části nejprestižnější klubové soutěže slaví s předstihem San Sebastian, Inter Milán, Real Madrid a Bayern Mnichov. Bez šance už je naopak po další prohře Benfica Lisabon. O největší senzaci středečního programu se postaral Manchester United, který po nezvládnutém závěru prohrál v Kodani 3:4. První bod v soutěži si připsal Union Berlín.

Benfica neprožila povedený vstup do skupinové fáze. Všechny dosavadní duely prohrála, přičemž nevstřelila ani gól. Naopak v samotném čele tabulky se vyhříval Real Sociedad, který se pyšnil především precizní defenzivou, jež byla v úvodních třech duelech překonána pouze jednou. Španělský tým však neměl v utkání větší problém, rychle vedl 3:0 a utkání bez potíží dovedl do vítězného konce.

Úvod zápasu reflektoval působení portugalského celku v letošním ročníku Ligy mistrů. Hned v šesté minutě si Benfica neporadila s centrem mířícím na hlavu Mikela Merina, jenž se z bezprostřední blízkosti nemýlil. Zanedlouho vyprodukovala hostující obrana fatální chybu, která dostala do samostatného úniku Mikela Oyarzabala. Kapitán Realu pak situaci jeden na jednoho proti brankáři s přehledem využil. Anatolij Trubin musel o chvíli později lovit míč ze sítě znovu. Talentovaný Ander Barrenetxea se na levé straně kličkou zbavil obránce a technickým pokusem na zadní tyč ukrajinského gólmana překonal. Pro Orly ale mohlo být ještě hůř. Nicolás Otamendi ve vápně školácky fauloval Oyarzabala, z čehož nemohlo plynout nic jiného než pokutový kop pro domácí. Toho se ujal záložník Brais Méndez, nicméně napálil pouze levou tyč.

Portugalce dostal krátce po změně stran po skvělé kombinaci zpět do hry křídelník Rafa. Velký podíl na této brance měl i Jurásek, který vyhrál důležitý souboj těsně před pokutovým územím. Záhy to zkusil z velké dálky Otamendi, jeho střela ovšem mířila pouze doprostřed brány, kde byl připraven Álex Remiro. Příležitost pohřbít veškeré zbývající naděje měl po rohovém kopu Martín Zubimendi, španělský záložník ale těsně minul Trubinovu branku.

Union Berlín se střídajícím Králem slaví historický bod

Nováček v Lize mistrů Union Berlín remizoval s Neapolí 1:1 a zaznamenal historicky první bodový zisk v této soutěži. Německý celek hrál o udržení postupových šancí, avšak proti Partenopei výrazně ztrácel. Na konci první půle se navíc šťastně prosadil Matteo Politano. Die Eisernen se ale nevzdali a ve druhé půli dotáhli utkání k vyrovnání, které znamenalo přetržení sérii 12 soutěžních porážek. Nástup Alexe Krále v 70. minutě už rozhodnutí nepřinesl.

Fotbalisté Neapole mohli v případě vítězství udělat mílový krok k postupu do další fáze soutěže. V cestě jim i tentokrát stál Union Berlín, který však prožíval naprosto strašidelné období. V součtu s domácí ligou a pohárem prohrál tým z německého hlavního města 12 utkání v řadě. Pod Vesuvem se tak Die Eisernen chtěli vyvarovat dalšímu výbuchu, jenž by zpečetil jejich osud mezi evropskou smetánkou.

Strach z definitivní ztráty šance postoupit vybudil už ve čtvrté minutě k zakončení Sheralda Beckera. Brankář Alex Meret si pokus pohlídal a lapil jej. Po úvodním tlaku hostujícího celku iniciativu převzali Neapolitánci. Krátce po čtvrthodině hry si na povedený pas naběhl Piotr Zieliňski, avšak proti jeho střele se vytáhl Frederik Rönnow. Vzápětí tohoto gólmana zachránila tyč po hlavičce Natana. Při následující šanci se italský mistr již radoval, s doražením balonu do odkryté brány neměl problém Frank Anguissa, ovšem kvůli ofsajdu sudí gól odvolal. Vedení se tak domácí ujali až v 39. minutě, kdy se od Politana šťastně odrazil centrovaný míč až do sítě. V nastavení první půle mohl srovnat Josip Jovanovič, nicméně jeho projektil z přímého kopu orazítkoval pouze tyč.

Na začátku druhého poločasu se ukázal Khvicha Kvaratskhelia, jenž ve vápně obešel několik soupeřů a naservíroval míč Politanovi. Střelec prvního gólu další zásah nepřidal, protože trefil pouze bránící blok. Hráčům Unionu se poté naskytl rychlý protiútok, který zakončoval Becker. Útočníka ze Surinamu vychytal Meret, následně ovšem neměl nárok na dorážku Davida Datra Fofany a bylo vyrovnáno. V 69. minutě se italský brankář vyznamenal proti pumelici Christophera Trimmela. V závěru mohl na druhé straně rozhodnout Giovanni Simeone, ale jeho prudká hlavička proletěla těsně nad břevnem.

Skvělý Kane zařídil další výhru Bayernu

Bayernu zvítězil doma nad Galatasarayem 2:1, udržel si stoprocentní bilanci v rámci skupiny A a s předstihem si zajistil postup do vyřazovací fáze. V první půli sice ještě turecký celek dokázal nájezdům Bavorů odolávat, po změně stran už však jejich obranný val zásluhou ve skvělé formě hrajícího Harryho Kanea padl. Jeho dvě přesné trefy navíc znamenaly 17. po sobě jdoucí výhru mnichovského celku v podzimní části této soutěže.

Bayern prožil od posledního vzájemného duelu velmi turbulentní období. Mnichované totiž zvládli za posledních 14 dnů v Bundeslize totálně rozebrat Darmstadt i Dortmund, avšak z domácího poháru je vyřadil Saarbrücken, který okupuje až 15. místo ve třetí nejvyšší německé soutěži. Proti Turkům je nečekal jednoduchý úkol, Galatasaray totiž potvrzoval předsezonní předpoklady. V domácí soutěži posbíral z úvodních 11 duelů hned 31 bodů a ve skupině Ligy mistrů se nacházel na druhé příčce.

V sedmé minutě Alphonso Davies naprosto úchvatně protančil z obrany přes čtveřici hráčů, Kanaďanovu genialitu však vzápětí vyvážil Kingsley Coman, který od něj nezpracoval triviální míč. Úvodní půlhodina patřila Bayernu a právě ve 30. minutě mohl převahu zužitkovat aktivní Leroy Sané, radost z asistence ale Leonu Goretzkovi vzal pohotový Fernando Muslera. V závěru půle si svižně vytvořili gólovku i nebojácní hosté, po citlivé průnikovce Hakima Ziyecha ovšem přišla jen střela doprostřed od Maura Icardiho.

Další šance se fanoušci v Allianz Areně dočkali osm minut po výměně stran, kdy si prodloužený centr od Comana našel na zadní tyči hrdina nedávného Der Klassikeru Kane, trefil však pouze tyč. Další gólovku sice dokázal po hodině hry na druhé straně proměnit Baris Yilmaz, kaňkou na efektivní akci byl ovšem těsný ofsajd. Pomezní rozhodčí nepochopitelně viděl postavení mimo hru i v přesné hlavičce Kanea po náběhu na precizní centr Joshuy Kimmicha, přerušenou radost ale znovu oživil VAR. Anglický snajpr zkompletoval hattrick v posledních dvou utkáních, do kterých nastoupil, proti žlutočerveným však začal příliš pozdě. V 86. minutě usměrnil k tyči balon, za nějž děkoval Mathysu Telovi. Snížení z kopačky Cedrica Bakamby bylo díky míči za obranu pohledné, ovšem Bavoři si výsledek již pohlídali.

Horská dráha v Kodani dovezla United k dalšímu fiasku

Manchester United neudržel v Kodani ve čtvrtém kole skupiny A Ligy mistrů dvougólový náskok a v bláznivém duelu nakonec domácím podlehl 3:4. Zprvu to vypadalo, že hlavním příběhem zápasu budou dvě přesné trefy odchovance severského celku Rasmuse Höjlunda, krátce nato se však teprve podruhé v klubové kariéře nechal vyloučit Marcus Rashford a utkání dostalo nový náboj. Domácí ještě do poločasu stihli vyrovnat a ačkoliv pak znovu prohrávali, podařilo se jim dát další dvě branky a klání senzačně dovést do úspěšného konce. O vítězný zásah se přitom postaral teprve 17letý Roony Bardghji.

Rudí ďáblové prožívali velmi nevydařené období. S prohrami 0:3 odešli z duelů proti Manchesteru City i Newcastlu a jejich čest zachraňovala až hubená výhra na půdě Fulhamu. Dva týdny zpátky navíc měli namále i proti Kodani, která sahala na Old Trafford po bodovém zisku. Trn z paty tehdy vytrhl svěřencům Erika ten Haga André Onana, jenž v sedmé minutě nastavení zlikvidoval penaltu hostujícího Jordana Larssona.

Netrvalo dlouho a Rudí ďáblové šli do vedení. Scott McTominay našel na zadní tyči bývalého útočníka Byens Hold Höjlunda, jenž odkrytou část brány bez problémů trefil. Ve střehu musel být také Onana, poněvadž přízemní centr jen tak tak stáhl před dobíhajícím útočníkem domácích. Nakonec to ale byli hosté, kteří opět udeřili. Skvěle sehraný protiútok do prázdné brány zakončoval opět Höjlund. Na konci poločasu byl vyloučen Rashford, jenž se provinil učebnicovým šlapákem. Kodaň zanedlouho přesilovku poprvé využila. Fantastickou přihrávku z první pohotově zužitkoval Mohammed Elyounoussi. Ve druhé polovině nastaveného času pak penaltu vyrobil Harry Maguire, který zahrál ve vlastním vápně rukou. Z puntíku se následně nemýlil Portugalec Diogo Goncalves.

Po změně stran jako první zahrozil netradičně Denis Vavro, jenž napřáhl z pořádné dálky, nicméně Onana byl na jeho přízemní ránu připraven. Krátce nato se o pozornost přihlásil Diogo Dalot, ten napálil jen tyč Kamila Grabary. Všechna snaha domácích nakonec přišla vniveč, poněvadž jeden z jejich hráčů zahrál ve vlastním pokutovém území rukou, čehož s radostí využil osvědčený exekutor penalt Bruno Fernandes. Vedení ale Ďáblům nevydrželo až do závěrečného hvizdu, na centr mířený na zadní tyč si naběhl Lukas Lerager a uklidil míč do sítě. Těsně před koncem výhru Kodaně zařídil dorážkou střídající supertalent Bardghji, ale jeho radost nemusela trvat dlouho. Maguire totiž zpoza pokutového území vyslal dělovku, která orazítkovala břevno.

Arsenal ztrestal pasivitu Sevilly

Sevilla v Lize mistrů opět nevyzrála na Arsenal a prohrála v Londýně 0:2. Obrana Andalusanů byla od úvodního hvizdu pod permanentním tlakem, v rámci první půle však inkasovala pouze jednou. Ve 29. minutě se fantastickou kolmicí mezi střední obránce prezentoval zaskakující kapitán Jorginho, jehož pobídky využili spoluhráči ke snadné souhře do prázdné brány zakončené Leandrem Trossardem. Tomu míč naservíroval Bukayo Saka, jenž po změně stran sám skóroval a ukončil své více než měsíční čekání na gól. Londýňané si tak upevnili první pozici, hosté naopak propadli na dno tabulky.

Na všech frontách ambiciózní Arsenal neprožíval povedené období. Nejprve totiž vypadl z EFL Cupu, což fanouškům příliš žíly netrhalo, avšak o víkendu přišla citelná rána v podobě prohry s Newcastlem. Ligu mistrů však měli Kanonýři rozjetou po výhře v Seville slušně, v Andalusii ovšem byl strůjcem triumfu Gabriel Jesus, jenž tentokrát nebyl připraven. Hosté tak měli cestu za prvním vítězstvím v soutěži zjednodušenou, přesto byli v Londýně jasnými outsidery.

Hned v úvodu byl Kai Havertz úplně osamocen na zadní tyči, hlavičkou ale naprosto selhal. Aktivnější domácí se k dalšímu nadějnému zakončení dostali ve 24. minutě po práci Gabriela Martinelliho, obstřel Bena Whitea ovšem prolétl metr nad šibenicí. Poté zafungovala souhra bývalých spoluhráčů z Chelsea, Jorginho však po přihrávce Havertze těsně přestřelil. V roli nahrávače to Italovi ve 29. minutě již šlo lépe, nádhernou přízemní průnikovkou našel Saku, jehož asistence byla stejně jednoduchá jako gólové zakončení Trossarda.

V 55. minutě se znovu připomněl německý reprezentant v barvách Arsenalu, jeho projektil z úrovně vápna ale jen těsně prosvištěl kolem tyče. O necelých 10 minut později již pojistilo vedení křídelní duo Gunners, Martinelli totiž ze středu hřiště ideálně načasoval balon do cesty Sakovi, který si v plné rychlosti poradil náramně a po zasekávačce obstřelil gólmana. Sevilla byla směrem dopředu bezzubá a zaznamenala jedinou střelu v úplném závěru, což Kanonýrům ulehčilo dohrání utkání.

Matador de Jong zachoval ve vyhroceném duelu chladnou hlavu a PSV slaví

Tým PSV doma zvítězil nad Lens 1:0. Zápas rozhodl ještě v první čtvrthodině v Nizozemsku obávaný snajpr Luuk de Jong. Vyrovnané utkání plné žlutých karet, a nakonec i jedné červené na straně hostů, už další přesný zásah nepřineslo, a tak se Eindhoven dočkal prvního tříbodového zisku v letošním ročníku milionářské soutěže. Ten jej zároveň posunul na průběžné druhé postupové místo v tabulce právě před vicemistra francouzské Ligue 1.

Zatímco Eredivisií procházelo PSV jako nůž máslem, na půdě Ligy mistrů to tak slavné nebylo. Holandský celek měl na svém kontě dvě remízy, které byly doplněny o debakl na půdě Arsenalu. Naopak Lens začalo po hrozivém vstupu do sezony sbírat body na domácí i evropské scéně, poslední porážka francouzského vicemistra navíc nastala v půlce září. Výstavní skříní Racing Clubu byla jeho defenziva, jež udržela ve třech z posledních čtyř duelů čisté konto.

Holanďany za prvním vítězstvím v letošním ročníku nasměroval hned v úvodu obávaný hlavičkář de Jong, jehož milimetrově přesný centr našel talentovaného Johana Bakayoka. Brankář Brice Samba si na míč sice sáhnul, nicméně gólu zabránit nedokázal. Ohrozit druhou bránu se pokusil zpoza vápna Florian Sotoca, zkušený útočník ovšem mířil nad. Větší nebezpečí ze strany hostů přišlo až v samotném závěru prvního dějství, jenže Deiver Machado přestřelil.

Krátce po změně stran udělal rychlou kličku do středu pole Hirving Lozano, jeho střela z velké dálky ale letěla nad bránu Samby. Mexický křídelník byl při chuti i nadále, tentokrát to zkusil z kratší vzdálenosti, ovšem minul pravou tyč. Jeho neproměněné šance ale mohly stát Lampen body, přímý kop Angela Fulginiho však skvěle zlikvidoval Walter Benítez. Dalšího přesného zásahu se ale nakonec více než 34 000 přítomných diváků nedočkalo, i přes další gólovku Lozana v závěru zápasu. Jediné další vzrušení na tribunách přinesla druhá žlutá Morgana Guilavoguiho, který tak vynechá utkání proti Arsenalu.

Brankářská trojka Realu otupila nástup Bragy chycenou penaltou

Real Madrid porazil před vlastními fanoušky Bragu 3:0. Vítězství se však nerýsovalo snadno, neboť na začátku utkání portugalský celek zahrával penaltu. Brankář Andrij Lunin ji ovšem chytil, a povzbudil tak své spoluhráče, kteří v 27. minutě slavili rozhodující branku po souhře Rodryga a zakončujícího Brahima Díaze. Toho dosud kouč víceméně přehlížel, tentokrát však při absenci Juda Bellinghama dostal šanci a svým premiérovým gólem v milionářské soutěži v barvách Bílého baletu dal razítko na postup domácích do osmifinále.

Real Madrid po vyhraném El Clásiku překvapivě zaváhal, když o víkendu doma pouze remizoval s Vallecanem. Při nečekané ztrátě si navíc poranil rameno klíčový hráč Bellingham, jenž tak v utkání proti Braze začal pouze na lavičce. To byl pro Bílý balet poměrně velký zásah do ofenzivy, jelikož až 13 branek Los Blancos vstřelil právě anglický klenot.

Další vrásky na čele Carla Ancelottiho způsobil už ve čtvrté minutě Lucas Vázquez, když ve vápně stáhl soupeře. Lunin ovšem nařízený pokutový kop vychytal poté, co odhadl směr, kam Álvaro Djaló z penaltového puntíku zamíří. Následně se na druhé straně radoval ze vstřelené branky Díaz, avšak kvůli předchozímu faulu zůstalo skóre nerozhodné. Při další akci se už záložník mohl radovat. Rodrygo naservíroval míč na malé vápno a 24letý Španěl jej poslal nekompromisně pod břevno. Asistující Brazilec mohl v závěru poločasu sám skórovat, nicméně z úhlu Mathea nepřekvapil.

Brazilsko-španělská souhra byla k vidění i na počátku druhé půle, kdy Rodrygo opět přenechával balon Díazovi ve skvělé příležitosti, tentokrát se ovšem předvedl brankář Bragy pohotovým zákrokem. Po chvíli však Matheus nedokázal reagovat na přízemní ránu Viníciuse Júniora. Po hodině hry Bílý balet vedl už 3:0, když rychlý protiútok padáčkem zakončil Rodrygo. Vzápětí mohl šikovný střelec přidat další gól, nicméně jeho pokus mířil pouze do boční sítě. Pusinky si náskok v poklidu do konce utkání pohlídaly.

Inter vyřešil díky penaltě postupovou hádanku

Inter Milán vyhrál na půdě Salzburgu 1:0 a rozhodl o svém postupu do osmifinále, do kterého zároveň posunuli i Real Sociedad. Výhra se ovšem pro Nerazzurri podobně jako v prvním vzájemném duelu nerodila snadno, když je znovu zachránil až pokutový kop. Tentokrát se jeho úspěšným exekutorem stal aktuálně nejlepší střelec italské nejvyšší soutěže Lautaro Martínez.

Inter prožíval velmi povedené období. Nejenže v domácí soutěži sbíral jedno vítězství za druhým, úspěchy sklízel i v pohárové Evropě. Fantastickou formou oplýval především Martínez, který v aktuální sezoně nasbíral už 13 přesných zásahů. Do cesty milánského celku se postavil Salzburg, jenž v minulém hracím kole padl na San Siru 1:2 a jistě si brousil zuby na odvetu.

Úvod utkání doprovázely nepřesnosti na obou stranách, ani jednomu z týmů se nedařilo najít správnou cestu do soupeřova vápna. První zajímavé zakončení vyslal Roko Šimič, ale Yann Sommer si pokus pohlídal. Červení býci svého soupeře přehrávali, po většinu času však mohl švýcarský brankář ve službách Interu zůstat v klidu, neboť střely z dálky nemířily mezi tři tyče. Až ve 36. minutě o sobě dali vědět hosté, když si Alessandro Bastoni naskočil na centrovaný balon a jen těsně minul pravou tyč. V závěru poločasu spálil obrovskou šanci Davide Frattesi, jenž po výborné přihrávce přestřelil poloodkrytou bránu.

Jako první mohl ve druhé půli skórovat Matteo Darmian, proti jeho dělovce zpoza vápna však skočil jeden z bránících hráčů. Inter se hnal vpřed, zapomínal při tom ale na rychlé protiútoky Red Bullu. Při jednom takovém proklouzl Karim Konaté obranou a až Sommer jej dokázal se štěstím zastavit. Povedené sólo předvedl i Amar Dedič, také tentokrát ovšem Švýcar milánský celek zachránil, když se natáhl proti střele do levého rohu. I Alexander Schlager na druhé straně působil na svém postu jistě. Ukázal to proti dělovce Kristjana Asllaniho mířící pod břevno, proti níž se skvěle natáhl. V závěru však Rakušan nezmohl nic s pokutovým kopem, který rozehrál Martínez po ruce jednoho z bránících hráčů.

Fotbalová Liga mistrů - 4. kolo:

Skupina A:
Bayern Mnichov - Galatasaray Istanbul 2:1 (0:0)
Branky:
80. a 86. Kane - 90.+3 Bakambu. Rozhodčí: Nobre (Portug.).

FC Kodaň - Manchester United 4:3 (2:2)
Branky: 45. Elyounoussi, 45.+9 Goncalves z pen., 83. Lerager, 87. Bardghji - 2. a 28. R. Höjlund, 69. Fernandes z pen. Rozhodčí: Rumšas (Lit.). ČK: 42. Rashford (Manchester).

Skupina B:
Arsenal - FC Sevilla 2:0 (1:0)
Branky:
29. Trossard, 64. Saka. Rozhodčí: Kovács (Rum.).

PSV Eindhoven - Lens 1:0 (1:0)
Branka:
12. De Jong. Rozhodčí: Siebert (Něm.). ČK: 90.+2 Guilavogui (Lens).

Skupina C:
Neapol - Union Berlín 1:1 (1:0)
Branky: 39. Politano - 52. Fofana. Rozhodčí: Ruperti (Niz.).

Real Madrid - Braga 3:0 (1:0)
Branky: 27. Díaz, 58. Vinícius Júnior, 61. Rodrygo. Rozhodčí: Meler (Tur.).

Skupina D:
San Sebastian - Benfica Lisabon 3:1 (3:0)
Branky: 6. Merino, 11. Oyarzabal, 21. Barrenetxea - 49. Rafa Silva. Rozhodčí: Taylor (Angl.).

Salzburg - Inter Milán 0:1 (0:0)
Branka: 86. Martínez z pen. Rozhodčí: Gözübüyük (Niz.)