Postupová matematika: Češi mohou slavit už v pátek, co jim dá jistotu startu na evropském šampionátu?

Postupová matematika: Češi mohou slavit už v pátek, co jim dá jistotu startu na evropském šampionátu?

Cíl v podobě startu na evropském šampionátu v roce 2024 v Německu mají Češi hodně blízko. Pořád ale musejí udělat poslední a tedy nejdůležitější krok. Češi mohou slavit už po pátečním předposledním utkání kvalifikace v Polsku. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého získají definitivu nejhůře druhého postupového místa ve skupině, pokud ve Varšavě zvítězí a Moldavsko zároveň neporazí vedoucí tým tabulky Albánii. Podívejte se i na další možné cesty, které zavedou Česko na EURO 2024.

Český tým po šesti z osmi zápasů kvalifikace figuruje ve skupině na druhé příčce se ztrátou dvou bodů na Albánii a náskokem bodu před třetím Polskem, které odehrálo o utkání více. Ve hře o jedno ze dvou postupových míst zůstává i čtvrté Moldavsko.

Šilhavého svěřencům stačí bez ohledu na další výsledky k účasti na šampionátu v posledním duelu letošního roku v pondělí doma v Olomouci porazit Moldavsko. Na závěrečný turnaj do Německa by je pravděpodobně poslaly i dvě remízy. Pokud by Češi na konci kvalifikace selhali, zahráli by si play off o šampionát. Poláci po nečekané říjnové remíze 1:1 s Moldavskem už nemají přímý postup ve svých rukách a stačit by jim nemuselo ani případné páteční vítězství. Tamní média už se spíš zabývají možnostmi, koho Poláci dostanou jako soupeře v play off o postup.

foto: © UEFA EURO 2024

"Pořád se ale budou chtít ukázat a porazit nás," vidí nebezpečí před pátečním duelem v Polsku expert Petr Mikolanda. Věří, že Češi se na ecropský šampionát nakonec dostanou. Jen si není jistý, zda se bude postup oslavovat už v pátek po utkání v Polsku.

Hložek ví, že nemá ideální minutáž: Je to pro mě těžké. Bohužel nemohu nic říct, protože se vyhrává a jsou výsledky

Česká reprezentace od rozdělení federace prošla ze všech sedmi evropských kvalifikací a může vybojovat osmou účast na kontinentálním šampionátu po sobě. Postup do Německa je důležitý i z finančního hlediska, jen za samotný start na Euru by asociace inkasovala v přepočtu zhruba čtvrt miliardy korun.

"Postup máme jako velký cíl a věřím, že se nám to podaří. Nechci spekulovat o tom, jestli by nám v Polsku stačila remíza a potom taky remíza. Určitě nejde takhle spekulovat a plánovat si to. Prvotní je Polsko, na něj myslíme," řekl Šilhavý.

"Víme, že soupeř má silné hráče, je to výborné mužstvo. Ale také mají své problémy. Takže uvidíme. Bude plný stadion, jednoduché to nebude. Ale jsme odhodlaní a připravení," doplnil dvaašedesátiletý trenér.

Klíčový zápas v Polsku? Mikolanda se nebojí ošklivého fotbalu, jde o výsledek. V útoku by vsadil na Kuchtu, Černého a Kušeje