Chceme být Spartě při jejích oslavách důstojným soupeřem, nejsme předem poraženi, tvrdí Červenka

Chceme být Spartě při jejích oslavách důstojným soupeřem, nejsme předem poraženi, tvrdí Červenka
PREVIEW

První liga se přehoupne do druhé poloviny základní části a po reprezentační přestávce bude o víkendu pokračovat osmi zápasy 16. kola. Obhájce titulu Sparta přivítá Zlín a bude hájit dvoubodový náskok v čele tabulky před Slavií. Červenobílí budou hostit poslední České Budějovice poté, co v Dynamu skončil jeden z dvojice trenérů Marek Nikl. Třetí Mladá Boleslav nastoupí v Liberci a čtvrtá Plzeň se pokusí zastavit výsledkové trápení v lize na stadionu Hradce Králové.

Sparta prohrála jediné z 15 kol a před zápasem s předposledním Zlínem je obrovským favoritem. V lize s "Ševci" desetkrát po sobě bodovala a doma jim v samostatné nejvyšší soutěži podlehla v jediném z 18 utkání. Moravský tým se ovšem výrazně zvedl po příchodu trenéra Bronislava Červenky, pod nímž ve čtyřech soutěžních zápasech neprohrál.

"Zlín je teď v trochu jiném rozpoložení než na začátku sezony, kdy jsme tam hráli. Je to vidět na posledních zápasech. Změnili rozestavení a hráči se chtějí novému trenérovi ukázat. Takže si myslím, že nás čeká velmi těžké utkání," řekl asistent trenéra Sparty Luboš Loučka, jehož tým vyhrál všech sedm dosavadních domácích zápasů v ligové sezoně.

A co pohled hostů? "Čekají nás dva zápasy po sobě s pražskými 'S', která budou velkým favoritem. Ale já nemám ve zvyku se vzdávat předem. Pokusíme se předvést v co nejlepším světle a v neděli být Spartě při jejich oslavách důstojným soupeřem. Nejsme předem poraženi. Věřím, že kluci navážou na solidní výkony z posledních zápasů. Důležitý bude začátek zápasu, nedostat se pod očekávaný tlak, ustát úvodní minuty. Ale pro dobrý výsledek musíme udržet koncentraci po celý zápas," upozornil Bronislav Červenka.

Také Slavia je proti Českým Budějovicím jasným favoritem. S Dynamem prohrála jediný z posledních 12 ligových zápasů a doma ho v nejvyšší soutěži dvanáctkrát po sobě zdolala. Červenobílí se pokusí částečně odčinit nedávnou porážku v Edenu 1:2 od Plzně. Jihočeši čtyři kola po sobě nebodovali, neskórovali a po pádu na poslední místo tabulky nakonec ve čtvrtek sáhli k trenérské změně. U týmu skončil Nikl a mužstvo povede pouze Tomáš Zápotočný, který dosud v zápasech oficiálně figuroval jako asistent.

Registrujeme zájem o kluky z ciziny i od nás, říká kouč Vyškova Kameník. Prioritou je udržet první místo

"Od týmů, které jsou dole, se tady nic nečeká. Pro ně je to ten nejlepší zápas. Mají velkou motivaci, chtějí se ukázat v dobrém světle. Nesmíme se dívat na tabulku. Zaprvé je po reprezentační pauze, zadruhé Budějovice mají nahoře velice nebezpečné rychlé hráče. Musíme to brát jako každé ligové utkání o tři body. Chceme navázat na zápasy před reprezentační pauzou," řekl slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Mladá Boleslav vyhrála tři z posledních čtyř kol a poskočila už na třetí místo tabulky. Navíc má k dobru odložené utkání se čtvrtou Plzní. Středočeši v sobotu nastoupí v nedalekém Liberci, kde na začátku listopadu prohráli v osmifinále domácího poháru 0:1. "Věřím, že jsme se poučili a že se to pozitivně projeví v sobotním náročném ligovém utkání," řekl mladoboleslavský trenér Marek Kulič.

"Proti Boleslavi budeme hrát na podzim už potřetí, takže se dobře známe. Soupeř má velmi zkušené mužstvo. Ofenzivní stránka Boleslavi je nadstandardní a pozor si budeme muset dávat na všechny hráče. Kromě pohárového zápasu u nás před třemi a půl týdny moc netočí sestavu a teď to bude určitě jiné utkání. Určitě nebudeme bezhlavě útočit, ale zároveň ani hrát na remízu. Boleslav má díky náběhovým hráčům smrtící brejky po zisku míče, takže musíme být vzadu neustále obezřetní. Určitě bychom chtěli potvrdit naši herní pohodu z posledních zápasů. Na tabulku úplně nekoukáme, protože se to v ní po každém kole hodně mele, ale určitě půjdeme za třemi body." přidal asistent Slovanu Josef Petřčík.

Plzeň sice jako první český tým v historii zvítězila v úvodních čtyřech zápasech skupinové fáze pohárů, v lize se jí ale nedaří. Západočeši prohráli tři z posledních čtyř kol a před reprezentační pauzou utrpěli domácí debakl 1:4 od Slovácka. Viktoria se pokusí zvednout v Hradci Králové, s nímž ale v nejvyšší soutěži dvakrát po sobě nezvítězila. Utkání bude prestižní pro trenéra Miroslava Koubka, který před letním návratem do Plzně "Votroky" vedl.

"Výkony Hradce se s novou arénou zlepšily. Fanoušci tam chodí v hojném počtu a tlačí je, doma jsou velmi nebezpeční. Máme k Hradci respekt, ale každopádně se chceme co nejrychleji zase posunout na třetí místo, takže tam jedeme s cílem zvítězit. Také pro trenéra Míru Koubka je to důležitý zápas, protože v předchozím angažmá byl v Hradci Králové. Chceme i pro něj vyhrát," ubezpečil Jan Trousil.

V souboji sousedů v tabulce přivítá páté Slovácko šestou Ostravu. Baník v lize s týmem z Uherského Hradiště třikrát po sobě bodoval. Sedmá Olomouc se představí na stadionu nováčka z Karviné, s níž ve 12 vzájemných duelech nejvyšší soutěže neprohrála.

Deváté Teplice v souboji sousedů ze středu tabulky budou hostit osmé Bohemians 1905. Severočeši vyhráli poslední dvě kola. Ve zbylém duelu nastoupí dvanáctý Jablonec proti čtrnáctým Pardubicím, nad nimiž zvítězil v jediném z posledních sedmi ligových duelů.

"Při výhře v Českých Budějovicích jsme hráli zodpovědně, bez chyb. Poctivý výkon je základ, chceme se takhle prezentovat i proti Bohemians. Klíčem k úspěchu bude opět se vyvarovat chyb a podat týmový výkon. Bohemians mají zkušený celek. Jejich hra je hodně náročná na pohyb, snaží se hrát variabilní fotbal, není tak čitelný. Za sebou navíc mají domácí výhru s Karvinou a i předtím hráli výborně na Spartě," chválil Zdenko Frťala.

Loni hrál Kušej proti Třinci, teď v nároďáku. V Česku by se uplatnil, ale ať jde rovnou ven, říká bývalý parťák