Africký pohár národů 2024: Mezi hvězdami se ukážou sparťan Gomez, mladoboleslavský Sakala i vyškovské duo

Africký pohár národů 2024: Mezi hvězdami se ukážou sparťan Gomez, mladoboleslavský Sakala i vyškovské duo

Pět želízek v ohni budou mít české kluby na prvním velkém turnaji roku 2024. Na Africkém poháru národů, který se uskuteční od 13. ledna do 11. února v Pobřeží slonoviny, se mezi největšími hvězdami kontinentu ukážou sparťanský obránce James Gomez (Gambie), mladoboleslavský defenzivní záložník Benson Sakala (Zambie). Mezi nominovanými najdeme i vyškovské duo Golden Mafwenta (Zambie), Santiago Eneme (Rovníková Guinea). Pátým do party je pak Muhhamed Sanneh (Gambie), jenž z Baníku Ostrava hostoval na podzim ve Vlašimi.

Africký pohár národů je obdobou evropského šampionátu. Na programu je už jeho 34. ročník a obhájcem vítězství je Senegal. Nejúspěšnější je zatím se sedmi triumfy Egypt. Na turnaji se představí 24 národních týmů. Finále se uskuteční v hlavním městě Abidjanu na Quattara Stadium.

Z pohledu českého fotbalu bude zajímavé sledovat, jak si povede v dresu Gambie James Gomez. Dvaadvacetiletý sparťanský obránce dostal na podzim v nejvyšší soutěži šanci jen v pěti duelech, fanoušky zaujal nejvíce v nepovedeném utkání Letenských na půdě Rangers v Evropské lize.  

V barvách Gambie má šanci se ukázat také obránce Muhammed Sanneh, jenž je hráčem Baníku Ostrava, ale na podzim hostoval v druholigové Vlašimi.  Tam zasáhl do deseti utkání, odehrál 780 minut a nasbíral tři žluté karty.

Ve Vyškově se nakonec nemusí zdržet ani rok. Produkt mládežnické akademie Marseille to má zkusit v Plzni

Do bojů může zasáhnout i mladoboleslavský Benson Sakala. Sedmadvacetiletý obránce či defenzivní záložník Zambie. Čtyřikrát viděl žlutou kartu, jednou byl vyloučen. Za surový zákrok na Vlastimila Daníčka ze Slovácka dostal trest zastavení činnosti na osm zápasů.

 

Zambii bude reprezentovat i vyškovský Golden Mafwenta. Dvaadvacetiletý rodák z Lusaky si připsal ve druhé nejvyšší soutěži patnáct startů. Defenzivní záložník viděl čtyři žluté karty.

Posledním borcem z českých soutěží, který se ukáže na africkém šampionátu je třiadvacetiletý křídelník Santiago Eneme (Rovníková Guinea). Vyškovský hráč nastoupil do třinácti utkání, vstřelit se mu povedlo jeden gól, jednou si zblízka prohlédl žlutou kartu.

Dweh mi angažmá v Plzni jednoznačně doporučil, říká Souaré, který svou typologií zapadá do koncepce Viktorie