Ještě v 52 letech chytal Vaniak ve Švýcarsku, teď už se plně soustředí na Opavu: Hodně mě zaujala vize klubu

Ještě v 52 letech chytal Vaniak ve Švýcarsku, teď už se plně soustředí na Opavu: Hodně mě zaujala vize klubu

Martin Vaniak už je trenérem brankářů opavského áčka necelý týden. Poté, co postupně působil ve stejné roli ve Slavii, Bohemians 1905, Viktorii Plzeň, Zbrojovce Brno i Sigmě Olomouc, si tak respektovaný "čaroděj" připisuje další zastávku na domácí profesionální mapě.

V tom, že třiapadesátiletý odborník do Slezska dorazil, sehrál největší roli sportovní manažer SFC Jaroslav Kolínek. Od velkého fotbalu si dle svých slov v posledních letech potřeboval odpočinout, ale protože už nastala doba do toho opět vletět, kývnul na novou výzvu z F:NL.

S novým majitelem nepochyně přijde i spousta plánů. "Mám rád lidi, kteří jsou pro něco zapálení. Hodně mě navíc zaujala vize klubu, protože rád vstupuju do něčeho, co se buduje a co by se mělo posouvat dopředu. Chtěl bych, aby si Opava zavzpomínala na časy, kdy tady byl plný stadion. V té bouřlivé atmosféře se mi totiž vždycky jako soupeři špatně chytalo. Byl bych rád, aby si lidé fotbal v Opavě zase užívali," přednesl v prvním interview pro sfc.cz.

Ještě nedávno přitom někdejší strážce svatyně Slavie, Drnovic i Panioniosu žil a pracoval ve Švýcarsku, kde se z trenérské pozice staral o mládež a ženy v tamním klubu FC Amme. "Dokonce jsem měl možnost odchytat i několik zápasů za první tým, protože jsem jim chtěl pomoci a dělal jsem tak třetího gólmana. Když se jim zranili první dva brankáři, ještě ve dvaapadesáti letech jsem odchytal nějakých pět zápasů na úrovni naší divize," překvapil sedminásobný reprezentant Česka.

Nikl už se seznamuje s žižkovským prostředím, čeká na přílet Mulemeho a z Velvar vítá zpět Žežulku

To, na čem si jako trenér brankář zakládá vůbec nejvíc, již pociťují třiadvacetiletý Lumír Číž i o dva roky starší Adam Richter, který byl na opavské půdě během podzimní části jedničkou a má za sebou štace v Jablonci či Varnsdorfu. Třetím do party je Slovák Alex Fojtíček, jenž dříve působil v mládeži Manchesteru United i Blackpoolu.

"Je to zejména technika chytání a brankářský postoj. Neméně důležité je poznat kluky i po charakterové stránce. A potřebuji také vidět, jak se kluci chovají v zápasech, protože trénink je něco úplně jiného než ostrý duel a právě v nich je potřeba vidět, jak se brankář chová v nejrůznějších situacích," doplnil Vaniak, který své nové svěřence poprvé uvidí v ostré akci v sobotu dopoledne proti Sigmě.

Samotná tréninková cvičení pravidelně mění a při jejich stavbě vždy hodně záleží na samotných brankářích. "Budu teď trénovat kluky, které jsem do té doby moc neviděl, takže si budu muset nejprve udělat úsudek, na čem je třeba nejvíce zapracovat a tomu pak budou tréninky uzpůsobeny," uzavřel dvojnásobný mistr české nejvyšší soutěže z let 2008 a 2009.

Neuvěřitelné se stalo skutečností. Opava přešla do slovenských rukou a v zájmu nového majitele je návrat do první ligy