Ostuda v italské lize: gólman byl terčem rasistů, tak odešel ze hřiště. Jsme s tebou, podpořil jej AC Milán

Ostuda v italské lize: gólman byl terčem rasistů, tak odešel ze hřiště. Jsme s tebou, podpořil jej AC Milán

Italskou ligou cloumá skandál. Za všechno mohou fanoušci Udinese Calcio, kteří rasisticky uráželi brankáře AC Milán. Mike Maignan na protest proti jejich ostudnému chování odešel ze hřiště. Zápas byl pak na několik minut přerušen, nakonec se ale dohrál a milánský gigant získal tři body.

Vrací se to jako bumerang. V italské nejvyšší soutěži se v posledních sezonách hnus v podobě rasistických urážek objevuje znovu a znovu. Tresty nepomáhají. Naposledy se odporná rasistická skandování objevila v sobotu v Udine, kde domácí fanoušci častovali urážkami brankáře milánského AC Mikea Maignana.

Osmadvacetiletý gólman na chování fandů upozornil arbitra a následně na protest odešel do útrob stadionu. Spoluhráči se vydali za ním a v tunelu se jej snažili utěšit. A také přesvědčit k tomu, aby se na trávník vrátil. Utkání pak po zhruba deseti minutách pokračovalo a dohrálo.

AC Milán pak po utkání vydal prohlášení, kde brankáře podpořil. „Miku, jsme s tebou. Jsme zděšení chováním fanoušků, v naší hře není pro rasismus absolutně žádné místo,“ uvedl milánský gigant. A vedení celé soutěže se okamžitě přidalo. „Série A odsuzuje jakoukoliv formu rasismu,“ stálo ve vyjádření. Dá se čekat, že bude za incident klub z Udine následně potrestán.

Francouzský reprezentant je brankářem AC Milán od roku 2021, za „Rossoneri“ odchytal 92 utkání a v roce 2022 mu pomohl k mistrovskému titulu. Byl také vybrán do ideální jedenáctky celé soutěže. Podobné chování by ale brankáři mohlo působení v Itálii pořádně znechutit. Tamní fotbal totiž trápí v posledních letech podobné incidenty s rasistickým podtextem.

V listopadu dostala od vedení soutěže trest Fiorentinu, které byla uzavřena část tribuny na jeden zápas za rasistické skandování namířené proti třem hráčům Juventusu. Bývalá hvězda Barcelony Samuel Umtiti odešel ze hřiště v slzách poté, co byl v minulé sezoně v Lecce vystaven rasistickému skandování od fanoušků Lazia.

Podobnému útoku čelil loni v dubnu i Romelu Lukaku během duelu italského poháru mezi Interem Milán a Juventusem. Turínský klub musel v důsledku chování svých fanoušků uzavřít část stadionu.

Maignanův tým vedl v době nechutného incidentu 1:0 gólem Rubena Loftuse-Cheeka. Domácím se pak povedlo skóre otočit na 2:1, ale Milán nakonec dvěma trefami urval tři body za výhru 3:2. "Vrátili jsme se na hřiště s ještě větší touhou vyhrát zápas, protože nejlepší reakcí na rasismus je vyhrát nad ním," stojí na facebookovém profilu milánského klubu po utkání.