Pobřeží slonoviny drtivě padlo, Egypt i přes třetí čtyřgólovou remízu postupuje

Reprezentace Rovníkové Guineje porazila ve třetím kole skupiny A Afrického poháru národů Pobřeží slonoviny 4:0 a nečekaným postupem z prvního místa si zajistila účast v osmifinále. Na úspěchu přímořského státu ze střední Afriky měl lví podíl dvougólový Emilio Nsue, jenž potvrdil svůj střelecký apetit a s pěti trefami vévodí tabulce kanonýrů. Pouť šampionátem naopak může skončit pro zaskočeného pořadatele, jenž z pozice třetího týmu musí počkat na výsledky z ostatních skupin. Jeho naděje na postup však nejsou velké, jelikož s tříbodovým ziskem a takto negativním skóre se ještě nikomu postoupit nepodařilo.

Pobřeží slonoviny se po předchozí porážce nacházelo na třetím místě tabulky, případnou výhrou si však mohlo, i s přispěním ztráty Nigérie, zajistit postup do play off z první příčky. Zároveň mu do karet hrál fakt, že na africkém šampionátu prohrálo ve skupině dva po sobě jdoucí zápasy naposledy v roce 2002. Rovníková Guinea ale dosud předváděla velmi dobré výkony, na což chtěla navázat i proti domácí reprezentaci.

S větším nasazením vstoupila do utkání pořádající země. Většina akcí ovšem skončila na zodpovědné defenzivě Nzalang. Jako jeden z nejaktivnějších hráčů se prezentoval Nicolas Pépé, který krátce před odehranou půlhodinou prošel soupeřovou obranou a obešel i brankáře Jesúse Owona. Míč se mu však zamotal mezi nohama a k zakončení se nedostal. Veškeré snahy domácích přišly vniveč v závěru poločasu, kdy předvedl perfektní práci s balonem Carlos Akapo, jenž jej naservíroval do malého vápna. Tam číhal Nsue, který potvrdil roli nejlepšího střelce týmu a poslal Rovníkovou Guineu do vedení. Vzápětí vyrovnal Ibrahim Sangaré, jenže kvůli ofsajdu se neradoval dlouho.

Nešťastníka z první půle provázela smůla i ve druhém poločase, když k němu propadl centr ze strany a záložník Nottinghamu z úhlu přestřelil odkrytý prostor mezi třemi tyčemi. Aktivita domácího celku nepolevovala. V 67. minutě vypukla v ochozech obrovská radost, když si Jean-Philippe Krasso naběhl na povedený centr a procpal balon za Owonaova záda. Oslavy byly ovšem předčasné, neboť i tento střelec si nepohlídal náběh a nacházel se v ofsajdu. Pojistku na výhru a postup Nzalang přidal v 73. minutě Pablo Ganet, jenž zakroutil přímý kop přesně do levé šibenice. Pořadatel vsadil vše do útoku, ale risk mu nevyšel. José Machín se totiž vyřítil do rychlého protiútoku, v situaci dva na jednoho předal míč Nsuemu a ten zamířil přesně k pravé tyči. Poslední hřebík do rakve hostitele zatloukl v závěru Jannick Buyla z dorážky.

Rovníková Guinea tak zaskočila domácí reprezentaci a zajistila si postup z první příčky. Zápasy play off jsou na programu od soboty 27. ledna.

Nigérie podruhé v řadě s čistým štítem

Hráči Nigérie porazili v závěrečném kole skupiny A Afrického poháru národů Guineu-Bissau 1:0 a ze druhé pozice postoupili do osmifinále. K úspěchu favorita utkání nasměroval ukázkovým vlastním gólem smolař Opa Sangante. Omyl 32letého obránce, jenž hraje druhou nejvyšší francouzskou soutěž, tak jen podtrhl nevydařené představení Djurtus na šampionátu, který zakončili bez zisku jediného bodu.

Fotbalisté Guiney-Bissau nenastupovali do zápasu proti jednomu z největších favoritů na celkové vítězství v dobrém rozpoložení. Z 11 odehraných střetnutí na africkém šampionátu v historii této země ani jednou nevyhráli, přičemž momentálně táhli sérii tří proher po sobě. Nigérie naopak zvládla důležité utkání s Pobřežím slonoviny a povinnou výhrou nad outsiderem skupiny si chtěla pojistit postup.

Od začátku duelu ovšem Guinea-Bissau nepouštěla Orly do větších příležitostí a držela s nimi krok. Sama se dokázala několikrát dostat do střeleckých zakončení, která ovšem nepředstavovala větší nebezpečí. Bezgólový stav vydržel až do 36. minuty, během níž si Sangante smolně srazil centr z levé strany do vlastní branky, čímž poslal výrazného favorita do vedení. V úplném závěru první půle mohl Victor Osimhen navýšit vedení svého týmu, z úrovně penaltového puntíku ale mířil hlavou pouze vedle pravé tyče.

Hvězda Neapole byla přesnější v 59. minutě, avšak nakonec musela i zde odložit gólovou radost, neboť brance předcházela ruka. Několik minut poté pálil z hranice velkého vápna Alex Iwobi, jeho pokus však těsně minul levou tyč. Osimhen potvrdil střeleckou smůlu v tomto utkání i v 78. minutě, když vyskočil nejvýše na centr, který vyslal Ola Aina a zamířil opět mimo brankovou konstrukci. Během závěrečných minut se každý z celků dokázal prosadit, avšak oběma trefám předcházely ofsajdové situace, a skóre se tak do závěrečného hvizdu již nezměnilo.

Nigérie tedy potvrdila roli favorita a třemi získanými body si zajistila postup do play off. První utkání vyřazovací fáze jsou na programu od 27. ledna.

Egypt i potřetí remizoval poměrem 2:2

Kapverdy remizovaly ve třetím kole skupiny B Afrického poháru národů s Egyptem 2:2, a zakončily tak základní fázi turnaje bez porážky. Ostrované se dokonce chvíli před přestávkou dostali do vedení, po změně stran ovšem vyrovnal Trezeguet. V nastavení druhé půle hosté nejprve na chvíli obrátili průběh utkání, ale Modří žraloci dokázali najít pozdní odpověď. Smírnému výsledku přihlížel z tribuny zraněný Mohamed Salah, jenž bude držet svým spoluhráčům palce i ve vyřazovací fázi, kam je poslalo selhání Ghany v souběžně hraném duelu.

Egypťany čekal klíčový zápas ve skupině, jelikož se nacházeli na druhé příčce, a postup tak zatím neměli zajištěný. Do utkání navíc nastupovali bez své největší opory Salaha. Naopak Kapverdy byly jedním z největších překvapení celého šampionátu, když dvakrát zvítězily a v play off už měly jistou místenku z první příčky.

V úvodních minutách se dostali Faraoni k několika zakončením, která ale nepředstavovala velkou hrozbu. Po odehrané čtvrthodině vyslal Emam Ashour první nebezpečnou ránu z velké dálky, i s ní si však Vozinha poradil. Ještě více práce měl kapverdský gólman ve 20. minutě, když musel likvidovat dorážku, k níž se v blízkosti branky dostal Mostafa Mohamed. I přes výrazný tlak a častá střelecká zakončení arabské země to byli nakonec Modří žraloci, kteří slavili první branku v utkání. Benchimol si v úplném závěru první půle zpracoval míč na úrovni penaltového puntíku a vypálil přesně k pravé tyči, čímž proměnil první šanci svého týmu v zápase.

Středomořskou zemi však obdržená branka nepoložila a i ve druhé půli pokračovala v aktivním výkonu. Odměnou jí byla branka z 50. minuty. Trezeguet vypálil z levé strany a i přesto, že si Vozinha na míč sáhl, mohl 29letý hráč Trabzonsporu slavit vyrovnávací trefu svého celku. Po vstřelené brance se pokračovalo ve stejném duchu. Země Středního východu nadále vyvíjela tlak na svého soupeře a měla výraznou střeleckou převahu, kterou ale nedokázala přetavit v kýženou branku. Mostafa Mohamed měl v závěru utkání velkou příležitost, jak překlopit skóre na stranu svého týmu, z malého vápna však trestuhodně minul brankovou konstrukci, čímž potvrdil střeleckou smůlu Faraonů. Útočník Nantes nakonec své počínání napravil v nastavení, když dokázal přelobovat Vozinhu, který proti němu vyběhl. Divoký závěr utkání korunoval trefou z velkého úhlu Bryan Teixera.

Egypt tak i ve třetím zápase ve skupině pouze remizoval, což mu ale díky selhání Ghany nakonec stačilo k postupu ze druhé příčky. Kapverdy se mohou také těšit na play off, které startuje v sobotu 27. ledna.

Ghana v nastavení prohospodařila dvougólový náskok a končí

Ghaňané remizovali ve třetím kole skupiny B Afrického poháru s Mosambikem 2:2, a ztratili tak naději na postup do osmifinále. Černé hvězdy přitom dlouho sahaly po vítězství, když jim proměněnými penaltami zařídil dvoubrankový náskok útočník Crystal Palace Jordan Ayew. V závěrečném nastavení ovšem přišlo nevídané selhání, jelikož Mosambik dvěma slepenými trefami srovnal, čímž sebral šanci reprezentantům země zlata na play off.

Fotbalisté Ghany nebyli v dobré pozici, jelikož se po dvou zápasech nacházeli se ziskem pouhého bodu na třetí, pro ně nepostupové, příčce. Proti Mosambiku tak potřebovaly Černé hvězdy zabrat, k čemuž jim měl pomoci především Mohammed Kudus, jenž se naposledy proti Egyptu dvakrát prosadil. Podporovat jej měla v ofenzivní činnosti především hvězda Bilbaa Iňaki Williams, kterého ovšem po dvou mizerných výkonech trenér posadil mezi náhradníky.

Favorit nechtěl ponechat nic náhodě a od samého začátku se na stadionu v Abidjanu ujal taktovky. Za svou aktivitu byl odměněn v 15. minutě, kdy nabídnutou příležitost v podobě penalty suverénně proměnil Jordan Ayew. Mosambik ale ještě chtěl zabojovat alespoň o teoretickou šanci na postup a poměr sil na trávníku se vyrovnal, šanci ke skórování si ovšem Černé mamby v prvním poločase vytvořit nedokázaly.

První velká příležitost reprezentace z jihovýchodní Afriky tak přišla až po změně stran. Na nadýchaný centr si ve vápně naskočil Lau King, jehož hlavičkový pokus však prosvištěl těsně vedle levé tyče. Krátce nato nebezpečně pálil také Bruno Langa, ten si ale vylámal zuby na Richardu Oforim. Zahozené šance Mosambik musely mrzet, protože zadák Atlétika Madrid Reinildo Mandava nešťastně zahrál rukou ve vlastním vápně a Jordan Ayew přidal z puntíku druhý gól. Ani to ale favoritovi k triumfu nestačilo, jelikož Černé Mamby díky proměněné penaltě Genyho Catama ze začátku nastavení snížily a hektický závěr korunoval krátce poté vyrovnávací trefou Mandava.

Ghana tak závěr důležitého zápasu nezvládla a společně s Mosambikem se s turnajem po skupinové fázi loučí.