Sparta na mě dělá výborný dojem, tvrdí před derby v Edenu expert. V čem se Letenští podobají Liverpoolu?

Sparta na mě dělá výborný dojem, tvrdí před derby v Edenu expert. V čem se Letenští podobají Liverpoolu?

První letošní derby pražských "S" je tady. Zápas, na který dychtivě čeká celá republika, začne v Edenu v šest hodin večer. Slavia přivítá Spartu ve čtvrtfinále MOL Cupu, v neděli se pak srazí slavné kluby na Letné ve FORTUNA:LIZE. "Sparta na mě v posledních týdnech a měsících dělá výborný dojem," píše se v novém Prostoru Jana Morávka na serveru Livesport Zprávy. "Ale je to jen na základě její formy a výkonů z poslední doby, jsem totiž stále bohemák a v derby tedy neutrální fanoušek," dodává Morávek.

Morávek tvrdí, že ho Sparta baví ofenzivním fotbalem. Tvrdí, že Letenským vychází sázka na zahraničního kouče Briana Priskeho a současné tažení českou nejvyšší soutěží i Evropou za to budiž odměnou. "Fotbal, který praktikují, je náročný, hezký na oko a na jejich individuality se dobře kouká," tvrdí hráč, který dlouhá léta působil v Německu.

Nikdo nepochybuje o tom, že nyní Spartu i Slavii čeká náročný program, který může rozhodnout o dalším vývoji ve FORTUNA:LIZE. Ale nyní je na prvním místě pohárový střet ve Vršovicích. Na straně Sparty vidí Morávek drobnou výhodu v tom, že už mají Letenští za sebou letos duely se silným soupeřem. "Pro Slavii nehraje, že poslední těžký zápas sehrála koncem prosince v Ostravě, kdežto Sparta už má v tomto roce za sebou dvojzápas s Galatasarayem," myslí si expert.

Derby náhradníků? Polom s Ulichem jsou přesvědčení, že ani jeden z týmů nebude své opory šetřit

"Všechna čest soupeřům, které Slavia od té doby měla, ale nebyl tam nikdo, kdo by je pořádně prověřil. Ze Sparty jde obrovský respekt a myslím, že to tak cítí i na Slavii. Čekají nás dvě zajímavé konfrontace, ve kterých budou hrát domácí prostředí velkou roli," naznačuje, co by pro změnu mohlo hrát do karet ve středu sešívaným.

"Jsem zvědavý, co na sebe oba týmy nachystají. Spartu by mohlo překvapit, kdyby Slavia přešla vzadu na čtyřku. Získala by tím několik výhod – při výstavbě hry by její hráči byli na sparťanský trojzubec Birmančevič, Kuchta, Haraslín hned čtyři, daleko líp by se jim z toho vyjíždělo a ve středu pole by navíc měli převahu jednoho hráče nad dvěma záložníky soupeře. V takovém případě by si sparťané pořádně zaběhali," tuší Morávek na serveru Livesport Zprávy.

Jako zásadní z pohledu Slavie vidí Morávek eliminaci sparťanského úderného dua Haraslín, Birmančevič. Letenské hvězdy mají podle experta extrémní formu a je hezké se na ně dívat. Oba prý patří do nejlepších soutěží v Evropě. "Každopádně oba se těžce brání. Často trenéři nabádají, aby se to takovým hráčům na hřišti znechutilo, ale asi nikdo nechceme, aby se to na hřišti zvrtlo jako v posledním derby, kde se ze zápasu stala nekoukatelná věc," míní bývalý hráč Bohemians.

Priskemu se v Edenu výsledkově nedaří. Ščasný ale větří, že nyní by mohla nastat chvíle zlomu

Téma zápasu je podle i statistika, která tvrdí, že Brian Priske jako trenér v Edenu ještě nikdy nevyhrál."Zda to ve středu zlomí, je složité tipovat. Myslím si, že zápas bude dlouhý a Priskeho tým v základní hrací době neprohraje, ale co se bude dít pak, to už si netroufám odhadovat," naznačuje Morávek.

Rozhodně si nemyslí, že řeč čísel je tím faktorem, která by měla Spartu a jejího kouče Priskeho brzdit. "Zaslouží si pochvalu. Nechci ho přirovnávat k Jürgenu Kloppovi, ale líbí se mi jeho mentalita, kterou do klubu přinesl. V něčem je to trenérovi Liverpoolu podobné. Týmovost je pro něj na prvním místě. Ze záběrů, které klub zveřejňuje, je to jasně vidět. Dělá drobnosti, které v hráčích vyvolají dojem, že by za svého trenéra na hřišti nechali všechno. A navenek pro lidi to vypadá velmi sympaticky," dodává expert pro Livesport Zprávy.