Jarábek po konci v Karviné: Zimní oživení kádru se povedlo jen částečně. Doplatili jsme na těžký los

Jarábek po konci v Karviné: Zimní oživení kádru se povedlo jen částečně. Doplatili jsme na těžký los

Juraj Jarábek by po konci v Karviné rád pokračoval v jiném klubu, v první řadě si ale potřebuje dát od fotbalu krátkou pauzu. Slovenský trenér, jehož vedení posledního celku FORTUNA:LIGY odvolalo po porážce s Libercem (0:1) společně s asistentem Branislavem Mrázem, promluvil o důvodech svého konce ve slezském klubu i o nejbližší budoucnosti.

Jarábek se na lavičku Karviné vrátil v září, kdy nahradil Tomáše Hejduška. Klub však pod jeho vedením klesl na poslední místo tabulky. "Postavení trenéra je dnes v každé zemi takové, že všichni chtějí být první. Ve fotbale je to ale tak, že někdo je první a někdo poslední. Důvody jsou různé. Když jsem byl v Černé Hoře, oslovili mě z Karviné, jestli bych jim nepomohl. Věděl jsem, do jakého prostředí jdu, pracuje se tam opravdu dobře," uvedl.

POSLEDNÍ KARVINÁ BIJE NA POPLACH A HLÁSÍ ZMĚNU TRENÉRA. JARÁBEK BYL ODVOLÁN, TÝM PŘEVZALI BIELAN S GRUSSMANNEM

"Problém byl v zimním přestupovém období. Chtěli jsme vyjednat odchody několika hráčů, například formou hostování, což je ale vždycky těžké, protože jsou pod smlouvami. Chtěli jsme také přivést tak pět kvalitních jmen, což se nám podařilo pouze s Martinem Regalim a na poslední chvíli s Douglasem Bergqvistem, který vypadá slušně. Do toho připočítejte těžký los, Sparta, Slavia a Slovácko jsou nejlepší týmy v české lize. I s nimi se dalo něco uhrát, ale když se vám nepovede taková série zápasů, každý sáhne po výměně trenéra," dodal.

Slovenský stratég působil v Karviné už od listopadu 2019 do března 2021, na lavičce tenkrát vydržel 42 zápasů a dokázal tým udržet mezi elitou. "Tehdy jsem nahradil Františka Straku a došlo k obměně kádru. V zimní přestávce se nám podařilo dobře posílit, Karviná byla v té době posledním týmem. Měli jsme skvělý vstup do jarní části, stáhli jsme náskok Zlína. Pak přišlo období covidu a klub se zachránil. Proto jsem v létě prodloužil smlouvu," vzpomněl.

"Pak jsme opět dobře posílili a po podzimní části jsme byli na čtvrtém místě. Proto jsem tam zůstal déle. Ale konec byl podobný, měli jsme dost bodů a přišlo špatné jaro. Myslím, že tým byl někde na desátém místě a vypověděli mi smlouvu. Karviná je specifická v tom, že vystřídala hodně trenérů, možná je trochu netrpělivá, ale trend je nastavený tak, že klub chce vždycky něčeho dosáhnout tím, že vymění kouče," uvedl Jarábek.

Zdroj: MFK Karviná

Tréninkový proces po něm dostali na starost trenéři B-týmu Marek Bielan a Radim Grussmann, oba budou na lavičce při důležitém sobotním domácím utkání s Českými Budějovicemi. A jak na tým vzpomíná Jarábek?

"Vztahy v šatně byly výborné, byl jsem spokojený. Nestalo se mi, že by někdo odflákl trénink, nebyl s tím žádný problém. Česká liga je kvalitní, vždy rozhodují drobnosti. V posledních třech zápasech proti nám VAR třikrát nařídil penaltu, i to nás mohlo stát nějaké body. Duely se Spartou a Slavií byly v pořádku, ale mrzí nás prohra s Pardubicemi."

Rodák z Trnavy nastínil i své další plány. "Trénování mě stále baví. Myslím, že jsem poměrně zkušený a erudovaný kouč, ve všech ligách, kde jsem působil, jsem toho za sebou hodně zanechal. Chtěl bych pracovat dál, i když teď si minimálně na měsíc hodlám od fotbalu odpočinout," uzavřel.

NA DOMÁCÍM TRÁVNÍKU TO S NÁMI NEBUDE MÍT NIKDO LEHKÉ, ANI SPARTA, STRAŠÍ KONKURENCI KARVINSKÝ JARÁBEK