Firbacher trestu za ovlivňování zápasů neunikl ani v Polsku. V tamní čtvrté lize stihl jediný zápas

Firbacher trestu za ovlivňování zápasů neunikl ani v Polsku. V tamní čtvrté lize stihl jediný zápas

V Česku byla talentovanému útočníkovi Filipu Firbacherovi kvůli pokusům o ovlivňování zápasů pozastavena činnost na dva a půl roku. Dvaadvacetiletý fotbalista proto zamířil do čtvrté polské ligy. V celku Krakonosze Jelenia Góra ale stihl odehrát jediný zápas. Zafungovala totiž spolupráce mezi Fotbalovou asociací ČR a Polským fotbalovým svazem a Firbacherův trest se přenesl i za hranice.

Firbacher se pokusil využít skuliny ve fotbalových řádech. Vzhledem k tomu, že jeho odvolání za dva měsíce nedokázala posoudit odvolací komise, jeho trest je stále nepravomocný a proto nemůže být předán na mezinárodní federaci FIFA, která by jeho platnost rozšířila do všech svých členských zemí.

Firbacherův zákaz tak zatím oficiálně platí pouze v soutěžích, které jsou v gesci FAČR. Kvůli tomu se někdejší mládežnický reprezentant rozhodl zkusit štěstí za hranicemi. K nastartování v lednu pozastavené kariéry si útočník, jenž na podzim v dresu Varnsdorfu nasázel sedm branek ve F:NL, vybral klub sídlící na polské straně Podkrkonoší. 

POTRESTANÝ FIRBACHER NAŠEL NOVÉ ANGAŽMÁ. PO KONCI VE VARNSDORFU BUDE PŮSOBIT V POLSKÉ ČTVRTÉ LIZE

Ve čtvrtoligovém celku Krakonosze Jelenia Góra podepsal smlouvu do konce ročníku, stihl ale naskočit jen proti rezervě Rakówa Częstochowa. Pak se do hry vložili orgány FAČR.

“Firbacher sice v Polsku odehrál jedno utkání, avšak hned po něm polský svaz na popud svého integrity officera a na základě českých podkladů vydal obdobné rozhodnutí jako Etická komise FAČR, tedy předběžný zákaz činnosti do pravomocného vyřešení věci,” přiblížil tiskový mluvčí FAČR Petr Šedivý v článku Luďka Mádla na webu Gazetisto.

Po vynesení trestu se mluvilo o tom, že by šikovný fotbalista mohl pokračovat v kariéře v Číně. Vzhledem k hbitému postupu asociace v případu Jelenia Góra se exotická varianta možná vrací na stůl rychleji než by hráč i jeho okolí chtěli.

Zdroj: Krakonosze Jelenia Góra