Dva poslední šampioni Ligy mistrů nabídli v Madridu gólový festival, Arsenal spasilo s Bayernem duo náhradníků

Bayern remizoval v prvním čtvrtfinálovém duelu Ligy mistrů na hřišti Arsenalu 2:2. Bavoři cestovali na Emirates Stadium, na němž mu scházeli kvůli trestu za utkání s Laziem vlastní fanoušci, rozklíženi mizerným vývojem německé Bundesligy a jejich trápení ještě umocnil brzký gól Bukaya Saky. Pak však začala chybovat jindy velmi pevná defenziva Londýňanů, když po půlhodině hry dokonal obrat efektivních hostů Harry Kane, legendární útočník největšího rivala Kanonýrů, Tottenhamu. Konečné skóre ale určil v 76. minutě vyrovnávací trefou Leandro Trossard.

Saúdskoarabská mašina na výhry září i bez Neymara a stále se nevzdává ani Salaha

Arsenal měl ve svém prvním čtvrtfinále od roku 2010 možnost pomstít se Bayernu. Ten byl v éře Arséna Wengera osudovým soupeřem Londýňanů, když je v průběhu pěti ročníků hned třikrát vyřadil v osmifinále. Cesta k odplatě byla takřka dokonale umetená, domácí totiž hráli skvěle a vládli Premier League, zatímco bavorské strádání naposledy demonstrovala víkendová prohra v Heidenheimu.

Úvodní minuty se nesly jasně v režii Gunners, kteří způsobovali obraně Bayernu značné problémy. První varování přišlo v podobě žluté karty pro hostujícího Alphonsa Daviese, jenž si proto v odvetě nezahraje. Pasivní přístup mnichovské defenzivy potrestal hned ve 12. minutě Saka, který si na hranici vápna převzal míč a nechytatelně trefil levý dolní roh brány Manuela Neuera. O šest minut později už ovšem bylo vyrovnáno, když zmatků v obraně Kanonýrů využil po rychlém protiútoku Serge Gnabry. Další stěžejní moment přišel po půlhodině hry, kdy se po faulu na uzdraveného Leroye Saného nemýlil z pokutového kopu Kane.

Po přestávce byli diváci na Emirates Stadium svědky přesné kombinační hry ze strany Arsenalu, která však proti zformovanému bloku bavorského celku dlouho k ničemu nevedla. Bayern naopak i nadále hrozil z rychlých protiútoků a nechybělo mnoho, aby odskočil na rozdíl dvou gólů. V 76. minutě mu ovšem po kombinaci se střídajícím Gabrielem Jesusem zasadil ránu přízemní střelou Trossard. V závěru mohli ještě Die Roten uzmout vítězství pro sebe, Kingsley Coman ale trefil jen levou tyč.

Forma z domácích soutěží tak zůstala zapomenuta, remíza znamená o něco lepší výchozí pozici do odvety pro Bayern. Střetnutí na německé půdě je na programu 17. dubna.

Na San Bernabéu padlo 6 gólů, poslední šampioni LM se rozešli smírně

Manchester City remizoval na půdě Realu Madrid 3:3. Gólovou rozbušku zapálil jako první Bernardo Silva, jenž už ve druhé minutě nachytal z přímého kopu Andrije Lunina. Vítěz milionářské soutěže z ročníku 2021/2022 ale prokázal mentální sílu, když využil dvou tečovaných ran z rozmezí 12. a 14. minuty k obratu. Nadějný stav si Bílý balet přinesl i do druhého poločasu, jenže v tom dominoval úřadující držitel ušatého poháru a výstavními trefami opět otočil skóre na svou stranu. Podobným způsobem ovšem stihl odpovědět i Federico Valverde, čímž odvrátil prohru kouče Carla Ancelottiho, jenž odtrénoval svůj 200. zápas v soutěži.

Renomovaní evropští giganti již měli vzájemnou historii, když se v posledních dvou letech potkali dvakrát v semifinále. Předloni se po pohádkovém comebacku radoval z postupu Bílý balet, v minulém roce ale s přehledem slavili Citizens. Obě mužstva navíc v letošní sezoně válela, Los Blancos padli pouze dvakrát a světlemodří táhli sérii 25 duelů v řadě bez porážky. Kvůli nevolnosti však v základní sestavě hostů nefiguroval Kevin De Bruyne.

Svižný úvod zápasu odstartoval ve druhé minutě Silva, jenž skákavou ranou z přímého kopu na bližší tyč dokonale zaskočil brankáře Lunina. Real odpověděl slepenými brankami, když se ve 12. minutě i díky výrazné teči Rubéna Diase ujal pokus Eduarda Camavingy ze střední vzdálenosti a vzápětí zakončil svůj únik Rodrygo chytrou střelou, kterou rovněž otřel o jednoho z bránících hráčů Citizens. Ofenzivní fotbal se hrál i poté, avšak do poločasové přestávky nedošlo k dalšímu gólovému vyjádření.

V 53. minutě se dostal svým pohybem do velké šance Jude Bellingham, ale pálil vedle tyče. Na druhé straně se blýskl Lunin, když vystavil stopku pokusu Silvy, jenž zamířil do levého horního rohu branky. Mnohem přesvědčivější střelu do stejného místa zakroutil v 66. minutě Phil Foden, a zařídil tak vyrovnání. Za dalších pět minut na něj navázal Joško Gvardiol, který křižnou ranou zpoza vápna překonal bezmocného Lunina. I tentokrát však přišla reakce, když třetí trefu domácích přidal z voleje Valverde, jehož centrem našel Vinícius Júnior.

Manchester City tak na Santiagu Bernabéu uhrálo velmi důležitou remízu do odvety. Ta se uskuteční za týden 17. dubna na Etihad Stadium.

Úvodní utkání čtvrtfinále Ligy mistrů:

Arsenal - Bayern Mnichov 2:2 (1:2)

Branky: 12. Saka, 76. Trossard - 18. Gnabry, 32. Kane z pen. Rozhodčí: Nyberg - Beigi, Söderqvist (všichni Švéd.) - Van Boekel (video, Niz.). ŽK: Partey - Davies, Kane. Diváci: 60.221 (vyprodáno).

Arsenal: Raya - White, Saliba, Magalhaes, Kiwior (46. Zinčenko) - Ödegaard, Jorginho (66. Jesus), Rice - Saka, Havertz (86. Partey), Martinelli (66. Trossard). Trenér: Arteta.

Bayern: Neuer - Kimmich, Dier, De Ligt, Davies - Goretzka, Laimer - Sané (66. Coman), Musiala, Gnabry (70. Guerreiro) - Kane. Trenér: Tuchel.

Real Madrid - Manchester City 3:3 (2:1)

Branky: 12. vlastní Dias, 14. Rodrygo, 79. Valverde - 2. Silva, 66. Foden, 71. Gvardiol. Rozhodčí: Letexier - Mugnier, Rahmouni - Brisard (video, všichni Fr.). ŽK: Tchouaméni, Carvajal - Akanji, Silva. Diváci: 76.680 (vyprodáno).

Real: Lunin - Carvajal, Rüdiger, Tchouaméni, Mendy - Valverde, Camavinga, Kroos (72. B. Díaz) - Vinícius (86. Joselu), Bellingham, Rodrygo (72. Modrič). Trenér: Ancelotti.

Manchester: Ortega - Akanji, Dias, Stones, Gvardiol - Hernández, Kovačič - Foden (87. Álvarez), Silva, Grealish - Haaland. Trenér: Guardiola.

Hráči Atlétika se budou prát i za trenéra. Simeone může jako devátý kouč v historii vyhrát 50. zápas v Lize mistrů