Slavia hledá špílmachra, s Plzní si nevěděla vůbec rady. Zafeiris mi přišel nepřipravený, zhodnotil šlágr Uhrin. Z Hranáče je nadšený

Slavia hledá špílmachra, s Plzní si nevěděla vůbec rady. Zafeiris mi přišel nepřipravený, zhodnotil šlágr Uhrin. Z Hranáče je nadšený

Jsou katem pražských favoritů. Na jaře smetli Spartu, teď vyzráli nad Slavií, v této sezoně ji navíc přehráli už podruhé. Nedělním vítězstvím 1:0 zamezili fotbalisté Plzně sešívaným návrat do čela ligy. Skvělý taktický výkon domácích korunoval jediným gólem Pavel Šulc, hosté herně zklamali. Viděl to tak i odborník Dušan Uhrin mladší, jenž v minulosti vedl oba týmy. „Plzeň byla nebezpečnější. Slavia si s ní nevěděla vůbec rady,“ zhodnotil hlavní tahák 28. kola současný kouč celku Zlaté-Moravce Vrable.

Jak se vám šlágr v Plzni líbil?
"Byl to spíš boj než fotbal, ale mně se to líbilo. I když se hrálo hlavně ve středu hřiště a moc šancí jsme neviděli, zápas měl určité napětí. Rozhodly obrany a ta plzeňská byla zkrátka lepší. Neudělala jedinou chybu, naopak defenziva Slavie hned dvě. Kdyby míč neskočil Šulcovi na ruku, vítězství domácích by bylo ještě výraznější. Plzeň zaslouženě vyhrála."

Přitom by se asi nikdo nedivil, kdyby se rozhodla síly šetřit. Obětovat výsledek čtvrteční pohárové odvetě ve Florencii.
"Možná, ale zvládla to fakt dobře. Stejně jako o pár dní dřív těžký souboj doma s Fiorentinou. Sice si proti ní nevytvořila skoro žádnou šanci, ale vzadu to odehrála na jedničku, v neděli na to v podstatě jen navázala. Navíc už zabrala i vepředu. Přišla mi nebezpečnější, Slavia si s ní nevěděla vůbec rady. Proto taky zkoušela furt něco měnit. Upravovala herní systém, střídala hráče. Jenže se nedostala do tempa.!

Co dalšího jí scházelo k tomu, aby byla v útoku podstatně lepší?
"Slavia hledá špílmachra ve středu pole. Zatím se jí ho nedaří najít. Točí to tam až moc často a její hře to škodí. Nedokáže ustálit svou jedenáctku. Třeba Oscar hraje výborně, ale je defenzivnější, neumí vstřelit branku. Na tomhle postu má tak Slavia problémy a měla je i v Plzni."

Obrovské zklamání. Takhle se o titul nebojuje, přiznal po prohře v Plzni obránce Slavie Vlček

Vyřešit by je mohl Zafeiris, proti Viktorii ale nepůsobil vůbec dobře. Souhlasíte?
"Ještě před půl rokem jsem do něj vkládal velké naděje, teď je pro mě ale zklamáním. Když jsem včera viděl jeho chování, přišlo mi, že se na zápas snad ani nesoustředí, že na něj není vůbec připravený. Těžko říct, jestli ho trápí pokles formy nebo nadváha, mladý Jurásek mi ale přijde lepší. Je škoda, že moc nehraje."

Trenér Miroslav Koubek na Jindřicha Trpišovského prostě umí, z osmi pokusů ho porazil hned šestkrát…
"Náhoda to asi není. Trenéru Koubkovi se na silné týmy zkrátka daří. Dokáže vymyslet taktiku, která na ně vždycky platí. Hodně důležité je samozřejmě i momentální rozpoložení obou týmů, zrovna proti Slavii se mu ale vede fakt dost."

foto: © FC Viktoria Plzeň

Jak to podle vás Trpišovský snáší?
"To fakt nevím, to byste se musel zeptat Jindry (směje se). Je jasné, že o téhle statistice ví, že si na ni po zápase vzpomene. Že by se tím ale nějak trápil i potom, to si vážně nemyslím."

Zajímavou statistikou je i to, že Plzeň ve druhé půli ani jednou nefaulovala. O čem to svědčí?
"Je to důkaz toho, jak skvěle brání. Nepotřebuje faulovat, protože je všude dřív, musí být skvěle kondičně připravená. Jinak by na tak vysoké úrovni nezvládla Fiorentinu a hned potom i Slavii."

Poslední dobou se však zasekla střelecky. Je to problém, když góly ani nedostává?
"Zatím to problém moc nebyl, už ve čtvrtek být ale může. Alespoň jeden gól totiž musí Plzeň Fiorentině prostě vstřelit. Útočnou fázi by tak měla trochu zlepšit, tu defenzivní ale dala neskutečně dohromady. Je obdivuhodné, že vzadu skoro nechybuje, navíc se tam může opřít o skvělého Hranáče. Na něj je radost se dívat."

Matné hvězdy z Edenu! Sešívaní v této sezoně Plzeň ani Spartu zatím na lopatky nesložili

Vidíte ho v nominaci na EURO?
"Nedovedu si ani představit, že by tam nebyl. Jsem přesvědčený o tom, že ho Ivan Hašek nominuje, já osobně ho dokonce vidím v základní sestavě. Stejně jako Tomáše Vlčka. Oba jsou sice hodně mladí, ale mají výkonnost, na šampionátu bych je viděl moc rád."

Co Tomáš Chorý? Je to hráč podle vašeho gusta?
"Chorý dřív dost fauloval, byla na něj velká kritika. Dneska už je sice v tomhle směru mnohem lepší, celkově šel hodně nahoru, na můj vkus by ale branek mohl dávat víc. Zase je však připravuje ostatním. Z jeho práce těží hlavně Pavel Šulc, který jich nasázel už patnáct, to je skvělé číslo. On i Chorý jsou taková zabijácká dvojka."

Dotáhnou Plzeň k postupu přes Fiorentinu?
"Uvidíme. Sám jsem na to hodně zvědavý. Obecně mi ale přijde, že italské týmy na ty české zahrát moc neumí, že s nimi mají často problémy. Navíc Fiorentině se v lize moc nedaří. O to víc se sice zaměří na tu Konferenční, Plzeň má však určitě šanci. Musí zase skvěle bránit a vstřelit gól. Kdoví, třeba to půjde zase do penalt. I to je samozřejmě možné."

A co Slavia? Věříte jí, že ovládne titulové dostihy se Spartou?

"Ještě před víkendem jsem jí věřil. Viděl jsem tam větší nasazení, navíc Sparta si procházela krizovým obdobím. Teď sice porazila Bohemku, ale z toho se nedá moc vycházet, žádné velké vítězství to není. Každopádně o titulu se rozhodne až v nadstavbě. Netroufám si odhadnout, který z týmů má k němu teď blíž."