Senzační finiš Realu Madrid. Bílý balet vyvedl do finále Ligy mistrů Joselu, německou cestu zakončí ve Wembley

Real zvítězil v madridské odvetě semifinále Ligy mistrů nad Bayernem Mnichov 2:1. Domácí celek byl mírně aktivnější, nicméně řadu gólových příležitostí zahodil i kvůli fantastickým zákrokům Manuela Neuera. V 68. minutě navíc oslavil vedoucí branku hostů Alphonso Davies. Poté přišel silný závěr Bílého baletu, kdy nejdřív po chybě Neuera, kterému vypadl míč, skóroval Joselu. Španělský host z druholigového Espanyolu pak v nastaveném čase rozhodl o postupu domácích do finále ve Wembley, kde na ně čeká Dortmund.

Svěřenci italského kouče mohli jít do vedení už ve 13. minutě, kdy nejprve Vinícius Júnior napálil z hloubi šestnáctky levou tyč, načež Rodrygo zahodil tutovou šanci a odražený balon poslal z bezprostřední blízkosti přímo do ležícího Neuera. Real si držel po zbytek úvodního dějství mírnou herní převahu, kterou málem přetavil ve šťastný gól Vinícius Júnior, jehož centrovaný balon do malého vápna nakonec proletěl těsně vedle pravé tyče. To už v dresu Bayernu neběhal Gnabry, jenž se popáté v sezoně zranil a musel předčasně střídat.

Krátce po návratu ze šaten se předvedla náhrada za německého křídelníka Davies, který tečovanou ranou nad břevno pořádně vyděsil fanoušky za Andrijem Luninem. Na druhé straně měl úvodní branku na kopačce Rodrygo, jehož pohotový pokus se nepotkal s cílem jen o pár čísel. Brazilský šikula pohořel chvíli nato na skvělém Neuerovi, který tygřím skokem odmítl inkasovat z přímého kopu. Obránci Mnichova veteránovi příliš nepomáhali, a tak musel Neuer hasit pumelici Viníciuse Júniora, který si z bránících hráčů udělal ve vápně kužely. Obrovský šok pro obecenstvo na Santiago Bernabéu přišel v 68. minutě, kdy si střídající Davies doběhl do ideální střelecké pozice a nádhernou ranou na zadní tyč poslal Němce do vedení. H

rdina Bayernu prožil slabší chvilku o pár minut později, kdy si srazil do vlastní sítě pomalou trefu Federica Valverdeho. Videorozhodčí ovšem vyrovnání zamítl kvůli útočnému faulu. Neuer vyrobil v 88. minutě obrovskou minelu, když neudržel pomalou střelu Viníciuse Júniora, a číhající Joselu měl s dorážkou lehkou práci. "Míč se neodrazil tak, jak jsem předpokládal. Místo hrudníku mi skončil na spodní části krku. Pak už bylo těžké dostat ho pod kontrolu," litoval zkušený brankář. Střídající Španěl poslal fanoušky do euforie v nastavení, kdy doklepl do sítě přesný centr z levé strany.

"Není náhoda, že se nám daří otáčet tolik zápasů. Dnes nám pomohli i skvělí fanoušci," řekl záložník Realu Jude Bellingham televizi TNT. "O tomhle večeru jsem snil už jako sedmiletý kluk v Birminghamu. Finále ve Wembley, navíc proti Dortmundu, vůbec tomu nemůžu uvěřit," dodal anglický ofenzivní fotbalista a bývalý hráč Borussie.

Hosté se už na odpověď nezmohli, ačkoliv se ve 13. minutě nastavení hodně zlobili na rozhodčího, že necitlivě odpískal sporný ofsajd ještě před dohráním akce, která skončila gólovou střelou. "Přijde mi to neuvěřitelné, nechápu, proč nenechal pokračovat ve hře. Sám se pak omlouval," řekl obránce Bayernu Matthijs de Ligt v rozhovoru s DAZN. "Odehráli jsme slušný zápas po celých 90 minut. Je smutné, že to pak skončí takhle," dodal.

Odvetné utkání semifinále Ligy mistrů:
Real Madrid - Bayern Mnichov 2:1 (0:0)
Branky:
88. a 90.+1 Joselu - 68. Davies. Rozhodčí: Marciniak - Listkiewicz, Kupsik - Kwiatkowski (video, všichni Pol.). ŽK: Camavinga - Tuchel (trenér). První zápas 2:2, postoupil Real.

Real: Lunin - Carvajal, Rüdiger, Nacho, Mendy - Valverde (81. Joselu), Kroos (70. Modrič), Tchouaméni (70. Camavinga) - Bellingham (90.+10 Militao) - Rodrygo (81. Díaz), Vinícius. Trenér: Ancelotti.
Bayern: Neuer - Kimmich, De Ligt, Dier, Mazráví - Laimer, Pavlovic - Sané (76. Kim Min-če), Musiala (85. Müller), Gnabry (27. Davies) - Kane (85. Choupo-Moting). Trenér: Tuchel.