Slavia B míří do druhé ligy, v baráži má jistotu postupu, potřebuje se tam ale dostat. Sešívaným chybí bod

Slavia B míří do druhé ligy, v baráži má jistotu postupu, potřebuje se tam ale dostat. Sešívaným chybí bod

Potřebují uhrát bod a brána do druhé ligy se rezervě pražské Slavie otevře. Sešívané talenty vedené trenérským týmem Davida Střihavky sice ještě bude čekat baráž s vítězem B skupiny ČFL, pokud potřebný bod neuhrají, tak by se stejná věc týkala zatím druhých Domažlic, ale baráž se podle všeho promění jen v nutnou formalitu. Velvary totiž chtějí baráž hrát, ale nesplnily licenční podmínky pro druhou ligu, takže i když vyhrají, budou mát smůlu.. A prezident klubu David Vedral deklaroval, že klub výš nechce.

Slavia B si dala jako jasný cíl pro sezonu posunout rezervu do druhé nejvyšší soutěže. Na podzim svěřenci trenéra Střihavky naháněli rozjetou Hostouň, ale když ji na konci podzimu poslali na druhé místo, už na první příčku skupiny A nikoho nepustili. A teď dvě kola před koncem vedou po výhře 1:0 nad Domažlicemi tabulku o šest bodů a jsou blízko cíli.

„Jsem opatrný, dobře vím, jak byla tahle sezona turbulentní. Byly tam okamžiky, kdy už to vypadalo, že nás o první místo nemůže nic připravit a vidíte, kdybychom nezvládli zápas s Domažlicemi a prohráli, tak bychom byli bodově nastejno,“ ohlíží se 28 koly třetí ligy Stříhavka.

S úlevou může dodat, že sešívaní nad Domažlicemi vyhráli a od účasti v baráži je dělí jediný bod. „Obrovsky si toho všeho vážím. Byli zápasy, kdy patnáct z osmnácti nominovaných hráčů byli dorostenci. Když to zdraví dovolilo, tak naskakovali Škoďák (Milan Škoda), Švícko (Michal Švec) a teď v závěru i Teclík (Stanislav Tecl) a Ondra Kolář. Jsme blízko vážně velkému úspěchu a budeme se snažit ten potřebný bod pro baráž uhrát co nejdříve,“ svěřuje se.

Teclův gól přiblížil Slavii B baráži o druhou ligu. Jsem pyšný na celý tým, zářil kouč Stříhavka a chválil i Domažlice

Jakmile to sešívaní dokážou, bude v podstatě hotovo. Baráž s Velvary bude zážitkem, ale nic na postupu Slavie B do druhé ligy nezmění. Vysvětlení proč, je jednoduché. „Teď chceme vyhrát baráž. Ale do druhé ligy nepůjdeme,“ uvedl už v pondělí pro eFotbal.cz prezident Slovanu Velvary David Vedral. Když se k tomu přidá, že klub nesplnil licenční podmínky pro to, aby mohl hrát druhou nejvyšší soutěž, je vlastně hotovo. I kdyby Velvary v baráži Střihavkům tým dostaly dvakrát na lopatky, slavit se bude v Edenu.

„Nějaké věci jsem o tom slyšel, ale dokud to nebude oficiálně potvrzený, nic hotového není,“ usmál se kouč Slavie B, který během kariéry získal mistrovské tituly se Spartou, Slavií a Plzní. „Ale jestli už to všechno takhle veřejně řekl i prezident velvarského klubu, tak na tom něco bude a jsme opravdu blízko,“ dodal s tím, že o to větší motivaci mají jeho svěřenci už pro nedělní domácí duel s rezervou Českých Budějovic.

Velvary se těší na baráž se Slavií B o druhou ligu. Chceme ji vyhrát, výš ale nepůjdeme, hlásí šéf klubu

„Budeme chtít ale oba zápasy do konce třetí ligy vyhrát a podobně pokračovat chceme i v baráži. Pokud se do baráže dostaneme,“ zopakoval Střihavka, že ještě není hotovo.

A co na situaci říká rozpis soutěží dospělých pro sezonu 2023/2024? V části 1 věnované všeobecným ustanovením uvádí v článku 7 podrobnosti ohledně postup ze třetí ligy do druhé nejvyšší soutěže. Bod dva shrnuje, že vítězové obou skupin odehrají baráž o přímý postup do FNL za podmínek uvedených v rozpisu soutěží. „Družstvo s horším bodovým ziskem v základní části hraje první utkání baráže doma. Při rovnosti bodů se postupuje dle soutěžního řádu. V případě, že vítěz skupiny A nebo skupiny B, odmítne účast v baráži z důvodu kolize více družstev jednoho členského klubu (§ 20 SŘ) přechází právo účasti v baráži na 2. družstvo v příslušné skupině ČFL. Účast v baráži je povinná. Za neúčast v baráži je stanovena sankce ve výši tři sta tisíc korun.“

Bod tři pak uvádí následující. Právo účasti v baráži mají jen družstva na 1. nebo 2. místě v příslušné skupině ČFL.  V případě, že vítěz baráže odmítne postup do FNL nebo nezíská licenci pro soutěž FNL, je postupujícím poražené družstvo z baráže. Pokud by tedy Slavia B uhrála potřebný bod, posunula by se na základě zmíněných regilí výš.

Řády dále uvádějí, že v případě, že poražené družstvo z baráže odmítne postoupit FNL jako postupující z ČFL nebo nezíská licenci pro FNL bude postup do FNL nabídnut nejlepšímu družstvu na 2. místě skupin A nebo B. Pokud družstva na 2. místech obou skupin ČFL odmítnou postup do FNL, bude postupováno stejným způsobem u mužstev umístěných na 3., popř. 4., místě. Rozhodujícím kritériem při posouzení družstev umístěných na 2., 3. nebo 4. místě je počet bodů získaných v soutěži.  Při rovnosti bodů rozhoduje dosažené skóre v soutěžních zápasech. Pokud i toto je shodné, rozhodne los.

Nic takového ale nehrozí, jelikož Slavia B má o účast ve druhé nejvyšší soutěži velký zájem.