Plzeň může pražské „S“ dohnat, říká expert Pivarník. V blízké budoucnosti se na západě Čech objeví mladí Slováci

Plzeň může pražské „S“ dohnat, říká expert Pivarník. V blízké budoucnosti se na západě Čech objeví mladí Slováci
ROZHOVOR

Byť nyní působí na Slovenském fotbalovém svazu, Roman Pivarník si o českém fotbale udržuje velký přehled. Dobré časy zažil v Plzni, jejíž práce se mu teď líbí. „Nové směřování Plzně se mi moc zamlouvá, pracovitostí může dohnat pražské kluby,“ říká zkušený trenér pro eFotbal.cz. 

O tom, jak jsou Sparta se Slavií odskočené, není sporu. Nicméně Plzeň oběma týmům v uplynulé sezoně zatápěla, a to zejména ve vzájemných soubojích.

Finále poháru se Spartou se ve prospěch Pražanů rozhodlo až na samém konci, Plzeň s nimi kromě toho vybojovala ligovou remízu a na jaře Letenské rozdrtila 4:0. Bilance se Slavií je ještě lepší, dvě výhry a jediná prohra.

„Plzeň ukázala, že svou pracovitostí a pílí může z části dohnat finanční náskok, který pražská S mají,“ přitakává Roman Pivarník, který na české scéně působil jako trenér Plzně, Olomouce či Zlíně.

PLZEŇ PRACUJE NA POSÍLENÍ OFENZIVY, KOUBEK OBNOVÍ SPOLUPRÁCI S PRODUKTIVNÍM ÚTOČNÍKEM

Západočeši za sebou mají velice dobrou sezonu, které chyběla jen třešnička v podobě vyhraného finále poháru. Všechno to začalo v létě, kdy se po nepovedeném startu začalo sázet na mladší hráče.

„Bylo třeba projít přes předkola do pohárů, v takové situaci se jen těžko volí podle věku. Pak se ale k mladším přiklonili, což si žádalo také odvahu,“ komentuje to Pivarník. „Mladší hráči přinesli výsledky i zlepšenou hru.“

Díky tomu, že v Plzni začali zářit mladí borci jako Robin Hranáč či Pavel Šulc, se tým drápal nahoru v tabulce a získával si sympatie nezaujatých fanoušků.

„I mně se to líbí,“ souhlasí Pivarník, jenž od zimy působí v pozici technického ředitele Slovenského fotbalového svazu. „Plzeň měla dlouho spojené úspěchy se staršími hráči, kteří spolu byli dlouho a tým byl stabilizovaný. Noví majitelé ale tlačí na to, aby hráli mladší. Je však třeba si uvědomit, že jen o tom to není a nemůže to být privilegium. Prim musí hrát kvalita a mládí by nemělo být vstupenkou do sestavy. Tohle ale případ Plzně nebyl, ta měla v mladých kvalitu.“

Zdroj: FC Viktoria Plzeň

K Hranáčovi se Šulcem se v zimě přidal brankář Martin Jedlička a dařilo se i mladým Afričanům, které Plzeň získala z Vyškova.

Rázem se tak vytvořil silný tým, jehož síla nebyla jen v základní jedenáctce. „Jedna věc je široký kádr, ta druhá je, aby byl celý kádr víceméně na stejné kvalitě. A to se povedlo skloubit,“ tvrdí Pivarník. „Odrazilo se to v tom evropském úspěchu, který nečekal asi nikdo. Vyhrát skupinu v Evropě bez ztráty bodu a pak pokračovat i ve vyřazovací části? Klobouk dolů.“

Plzeň v nastoleném trendu pokračuje. Přivedla talentovaného Toma Slončíka a potvrdila, že se na své cestě nebojí dávat šanci mladším hráčům. Důležité je také to, že na lavičce zůstává Miroslav Koubek, který má na parádní sezoně obrovskou zásluhu.

„Jsem za něj moc rád. Stále častěji mluvíme o mladých trenérech, ale jde vidět, že i ti starší mají něco do sebe. Zkušenosti totiž posbíráte jedině věkem a prací, tohle nejde nijak obejít ani koupit. Pan Koubek potvrdil, že když je člověk pracovitý a zkušený, má stále co nabídnout. Je to velký odborník,“ smeká Pivarník před svým kolegou.

O HLAVATÉHO SE ZAJÍMALA I PLZEŇ, PŘIZNAL SPORTOVNÍ MANAŽER PARDUBIC. KAM POVEDOU DALŠÍ KROKY DAŇKA NEBO KINSKÉHO?

U zkušeného kouče Pivarník oceňuje nejen skvěou taktickou přípravu, kterou dokázal vyzrát na soupeře doma i v Evropě. „Dokázal si taky vyhodnotit problémy ve svém týmu a kádru, vždy to dokázal otočit k lepšímu a najít silné stránky.“

Zatímco Koubek zůstává, některé klíčové postavy by nemusely. Jasným kandidátem na posun dál je Pavel Šulc, který s osmnácti góly a šesti asistencemi zažil životní ročník.

„Ten vyskočil opravdu hodně. Z období, které pro něj nebylo jednoduché, najednou vystřelil do takové pozice, která ho vynesla až na EURO. Jde si z něj brát příklad,“ připomíná Pivarník fakt, že Šulc před tímto ročníkem strávil rok v Jablonci.

Přestup by se podle slovenského kouče neměl uspěchat. „Otázka je, jestli třeba ještě rok nepočkat. Pokud by nepřišla nabídka, která by hráčovi slibovala jasné místo a pozici, možná by to nebylo od věci,“ zamýšlí se, ale dodává, že by o něj neměl strach: „Je to komplexní hráč, který by se mohl prosadit kdekoliv v západní Evropě.“

O Slončíkovi již byla řeč, nicméně je jasné, že jen u něj zůstat nemůže. Možností, kde získat celkem levně hráče, je Slovensko. Právě tam Pivarník v současnosti působí a připomíná, že jména jako Patrik Hrošovský, Matúš Kozáčik, Michal Ďuriš, Marek Bakoš či Marián Čišovský pomohla k velkým úspěchům.

„V Plzni se prosadilo dost slovenských hráčů. Podle mě se na Slovensko znovu pozornost stočí. A možná už stočila,“ upozorňuje. „Vím, že skauti Plzně na Slovensko jezdí, a to i na naše mládežnické reprezentace. Když jsem se s nimi bavil, měli skutečně velký přehled o slovenských mladících. Myslím, že i v blízké budoucnosti se mladí Slováci v Plzni objeví.“

Zdroj: FC Viktoria Plzeň