Po Reusovi a trenéru Terzicovi balí v Borussii také Hummels, Dortmund oznámil nového kouče

Po Reusovi a trenéru Terzicovi balí v Borussii také Hummels, Dortmund oznámil nového kouče

Po dlouholetém kapitánovi Marcu Reusovi končí v týmu finalisty Ligy mistrů Dortmundu také další opora Mats Hummels. Borussia pětatřicetiletému obránci a mistru světa z roku 2014 nenabídne novou smlouvu. Klub oznámil ukončení spolupráce na svém webu, Hummelsovo druhé angažmá v týmu trvalo pět let, předtím působil v Dortmundu v letech 2008 až 2016; tříleté mezidobí strávil v Bayernu Mnichov. Německý klub se naopak pochlubil, že novým koučem bude Nuri Sahin.

"Moje éra ve žlutočerném po téměř třinácti letech skončila. Bylo mi obrovskou ctí hrát za BVB takovou dobu a spolupodílet se na cestě ze 13. místa v roce 2008 k tomu, co Borussia Dortmund představuje dnes," uvedl Hummels.

S Borussií se stal v letech 2011 a 2012 mistrem, další tři tituly přidal s Bayernem (2017-19). Jako hráč Dortmundu slavil dvakrát i zisk Německého poháru (2012 a 2021). Na kontě má také 78 reprezentačních startů, na domácí mistrovství Evropy ale nominován nebyl.

Hummelsův odchod následoval den poté, co u týmu na vlastní žádost skončil trenér Edin Terzic. Jeho práci Hummels v minulých dnech kritizoval, naposledy bezprostředně před finále Ligy mistrů proti Realu Madrid (0:2). Některá média právě takové počínání vůči trenérovi spojují s hráčovým odchodem, klub k ukončení spolupráce uvedl, že k němu došlo po vzájemném rozhovoru s klubovým jednatelem Larsem Rickenem a sportovním ředitelem Sebastianem Kehlem.

Sázka na bývalého hráče

Borussii Dortmund bude podle očekávání trénovat Nuri Sahin. Bývalý úspěšný hráč klubu a dosavadní asistent Edina Terzice, jenž v klubu skončil ve čtvrtek, podepsal s finalistou Ligy mistrů tříletou smlouvu. "Být trenérem Borussie Dortmund je pro mě velká čest," uvedl na klubovém webu pětatřicetiletý Sahin, o jehož "povýšení" spekulovala média už ve čtvrtek. Německý rodák s tureckým pasem vedl jako hlavní kouč v letech 2021-2023 Antalyaspor, letos na jaře byl v Dortmundu Terzicovým asistentem.

Terzic v minulé sezoně dovedl tým nečekaně až do finále Ligy mistrů, v němž jeho svěřenci podlehli 0:2 hvězdami nabitému Realu Madrid. V bundeslize ale Borussia skončila až pátá a jen tak tak se kvalifikovala do Ligy mistrů.

Sahin debutoval v A týmu Borussie krátce před sedmnáctými narozeninami a během dvou hráčských působení odehrál za Dortmund 274 zápasů, v nichž nastřílel 26 gólů. V roce 2011 slavil s BVB německý titul.