V celé zemi panuje euforie. Proti Česku věříme v historický bod, hlásí gruzínský novinář. Radí, na koho si dát pozor

V celé zemi panuje euforie. Proti Česku věříme v historický bod, hlásí gruzínský novinář. Radí, na koho si dát pozor

Čeští fotbalisté do Eura vstoupili těsnou prohrou 1:2 s Portugalskem. Favorité z jihu Evropy od 62. minuty prohrávali a rozhodující branku vstřelili až v nastavení druhé půle, předvedená hra výběru trenéra Ivana Haška ale příliš optimismu nevzbudila a před duelem s Gruzií přinesla spoustu otazníků. V jakém rozpoložení je před klíčovým zápasem český soupeř? Na to odpověděl novinář gruzínské televizní stanice Setana Sports Giorgi Kokiašvili.  

Fotbalisté zpod Kavkazu ve své premiéře na Euru překvapili a Turkům byli víc než vyrovnaným soupeřem. Herně se Gruzínci dokázali svým jižní sousedům vyrovnat a do duelu s českým národním týmem mohou jít s nadějí na bodový zisk.

“Po skvělém výkonu proti Turecku druhý zápas s očekáváním vyhlíží celý národ. Panuje tu velice pozitivní atmosféra, všichni věří alespoň v bod. Jsme optimističtí, uvědomujeme si ale, že Češi jsou velice těžký soupeř,” přiblížil náladu v táboře soupeře Kokiašvili.

Gruzie se na šampionát probojovala poprvé v historii. Německý turnaj je proto pro hornatou zemi velkým svátkem. “Čekali jsme na ten moment opravdu dlouho. Celý národ turnajem žije. Je to sen, který se stal realitou,” líčil kolega z gruzínské televize.

Partu složenou kolem hvězdného Chviči Kvaraccheliji v duelu s Tureckem zlomily dvě nádherné branky zpoza vápna. V prvním poločase otevřel skóre Mert Müldür a v 65. minutě dal vítězný gól mladík Arda Güler. Gruzínci i přes to do posledních minut sahali po vyrovnání. Na závěrečný roh v nastavení dokonce vyslali i gólmana Giorgiho Mamardašviliho.

Standardka se nepovedla a Kerem Aktürkoglu dal z protiútoku jeden z nejsnadnějších gólů v kariéře. ”Tým v duelu s Tureckem i přes prohru ukázal obrovské odhodlání. Hrál srdcem a do posledních chvil bojoval o historický bod. V dramatickém závěru šel dokonce gólman Mamardašvili na útočný roh. Sice to nevyšlo a dostali jsme gól, ale viděli jsme, že se tým nikdy nevzdává,” řekl Kokiašvili. „“Právě proto celý národ stojí za reprezentací,” dodal.

Gruzínci se spoléhají na talentované ofenzivní hráče. Neapolského šikulu Kvaraccheliju není třeba dlouze představovat. Pozornost si ale zaslouží i fotbalisté jako Georges Mikautadze, Giorgi Chakvetadze nebo Zuriko Davitašvili. “Všichni naši ofenzivní tahouni hrají ve skvělé formě. Pravidelně dávají góly a jsou silní v soubojích jeden na jednoho. Právě ofenziva je bezesporu největší předností gruzínského výběru,” potvrdil Kokiašvili.

A kde jsou podle gruzínského novináře mezery, které by mohl český tým využít? “Jednoznačně v defenzivě. Ta je naším dlouhodobým problémem. Naši obránci jsou na tom výborně silově, ale chybí jim rychlost. Naštěstí máme skvělého gólmana.”

Výhodou pro český tým by mohly být spekulace, které se vyrojily kolem přestupu největší hvězdy týmu. Není tajemstvím, že Kvaracchelija by rád opustil Neapol. Jeho přesun se tak řeší i v průběhu mistrovství Evropy.

CALZONU JSME DOTEĎ NEPŘIJALI, SRÁŽÍ NÁS I KAUZY ÚTOČNÍKŮ, ZNÍ ZE SLOVENSKA. UKRAJINA JE PRÝ FAVORIT

“O jeho budoucnosti se toho napsalo už opravdu hodně, ale Chviča je lídr, který se tím nenechá rozhodit. Nevidím to jako problém. Pro Gruzínce je reprezentace vším, věřím proto, že se soustředí jen na ni,” uvedl Kokiašvili.

Může podle něj Gruzie při své premiéře na Euru postoupit mezi nejlepší šestnáctku?

“Prohráli jsme s Tureckem, nic ale není ztraceno. Situace v ostatních skupinách se vyvíjí přesně podle našich představ. Všechny týmy ztrácí body, proto si myslím, že když se nám proti Česku nebo Portugalsku podaří získat tři body, můžeme postoupit. Je jasné, že jsem trochu zaujatý, ale opravdu věřím tomu, že alespoň ty tři body někde získáme,” uvedl na závěr.

O tom, jestli se jeho krajané udrží ve hře o postup hodně napoví právě sobotní odpolední duel s českým národním týmem. Vítěz se výrazně přihlásí o místenku v osmifinále, poraženému se naopak boj o postup výrazně zkomplikuje.

Zdroj: Gruzínská fotbalová reprezentace