Belaid: Nikdy mi nebylo hůř než po nehodě

Belaid: Nikdy mi nebylo hůř než po nehodě

Vzpomínky na osudné ráno prvního ledna letošního roku by fotbalista pražské Slavie Tijani Belaid nejraději vymazal z paměti. Když si tuniský záložník vzpomene na krutou nehodu, v níž se ocitl nevinně, ale při které zemřel jeho spolujezdec, oči se mu i po necelém měsíci zalesknou slzami. Dvacetiletý hráč byl v pátek zproštěn viny a po návratu z vězení, kde během vyšetřování celé události musel strávit přes tři týdny, se už nechce vracet do minulosti. Snaží se dívat dopředu a hlavně rychle zapomenout.

Po havárii prožíval Belaid trýznivé chvíle. "Bylo to nejhorší období v mém životě," uvedl na setkání s novináři hráč, který je v Praze od pondělního večera a už dnes se zapojil do přípravy se slávisty. "První dny po tom, co se to stalo, jsem probrečel," řekl rodák z Francie. "Ale chodili za mnou moji blízcí a utěšovali mě, že to není moje vina. Celkově jsem měl velkou podporu, třeba i ze Slavie. Na to se nezapomíná a všem jsem za to vděčný. I díky tomu na to všechno tolik nemyslím. Život prostě musí jít dál," podotkl technický středopolař.

Okamžiky hrůzy z prvního lednového rána se mu ale ještě občas vybaví. Belaid jel kolem šesté hodiny v renaultu Clio s bratrem svého švagra ze silvestrovské oslavy, náhle se před ním objevilo auto v protisměru, Belaid ve snaze vyhnout se karambolu zasáhl vůz, který byl na krajnici odstavený z předchozí nehody. Při ní zahynuli dokonce čtyři lidé. Belaid na vozovce přejel ležící ženu, ale při nárazu byl především na místě mrtev jeho spolujezdec.

"Je zázrak, že jsem to přežil. Ale nedalo se tomu vůbec zabránit. To auto z protisměru se proti mně vyřítilo ve vteřině," popisoval posmutněle Belaid. Popřel, že by během nehody se svým vozem překročil rychlost, test policistů vyvrátil i požití alkoholu.

"Ze všeho nejhorší ale bylo, když jsem ve vězení v televizi koukal na zprávy, kde někteří pozůstalí vyprávěli, že jsem se opíjel a tak," posteskl si středopolař, který je od loňského léta ve Slavii na hostování z Interu Milán. "Přitom jsem se nemohl nijak bránit. Bylo to nespravedlivé, že jsem se nemohl vůbec vyjádřit," řekl Belaid.

Na začátku ledna se s tuniskou reprezentací připravoval na mistrovství Afriky, nehoda však odvála jeho sen zahrát si na šampionátu. I přesto, že tuniský svaz i reprezentační kouč Roger Lemerre hodně stáli o to, aby byl Belaid z vazby propuštěn dřív. "Ve vězení za mnou byl dokonce celý tým. Teoreticky bych na mistrovství hrát mohl, ale nebyla na to dobrá atmosféra. Mrzelo mě to," řekl Belaid.

Pobyt ve vězení pro něj prý byl velkou životní zkušeností. Jako známá osoba se ale nesetkal s ničím negativním. "Byl jsem v cele, která je určená třeba pro politiky a známé osobnosti, takže to šlo vydržet. Ale to, co jsem viděl kolem, bylo až nebezpečné," ošíval se při vzpomínkách Belaid, který se ve vězeňském areálu mohl udržovat i v tréninku. "Byl tam veliký dvůr, mohl jsem jít běhat, kdy jsem chtěl," řekl Belaid.

Tuniský soud o jeho nevině definitivně rozhodl v pátek, už krátce po nehodě ale bylo zřejmé, že talentovaný fotbalista vyvázne bez trestu. "Ale člověk má pořád pochybnosti, dokud to není hotové," uvedl Belaid. Ve vyšetřovací vazbě podle tuniských zákonů do konce vyšetřování být musel. Navíc mu prý údajně hrozila i msta ze strany pozůstalých obětí z předchozí nehody. "Ale pak jsem se s některými potkal u soudu a oni říkali, že chápou, co se stalo," oddechl si Belaid.

Hned po propuštění z vězení zamířil za matkou do Paříže a poté do Prahy. I změna prostředí mu prý může pomoci přijít na nové myšlenky. "Hlavně bych potřeboval co nejrychleji začít hrát fotbal, abych zapomněl úplně," uvedl Belaid. V české metropoli si už sedl i za volant. "Vždyť jsem se nijak neprovinil, nic jsem neudělal. Jen se snažím být ještě pozornější a ostražitější než dřív," dodal.

[ 29.1.2008 - ČTK | Foto: MARSfoto ]