Červeno-rudo-bílé zimní stěhování

Červeno-rudo-bílé zimní stěhování

Dlouho to bylo staré pravidlo. Přišla zimní nebo letní přestávka a hurá nakupovat. Tedy, hlavně na Letné. Stadionem z ulice Milady Horákové protékali hráči jako voda Prahou během nedávné tisícileté povodně, někdy navíc s podobnými následky. To Slavia se držela spíše vzadu, bez velkých posil, ale také bez úspěchů. Leden 2008 tak možná změní staré zvyky.

Byla to totiž pražská Slavia, kdo posílil své řady zvučnými jmény a ještě tak znásobil kvalitu uvnitř mužstva, které na podzim kralovalo české lize a historicky poprvé postoupilo mezi evropskou fotbalovou smetánku v podobě Ligy mistrů.

Nabízí se však otázka, zda méně není někdy více. Přeci jen hráči si na podzim vykopali pro jaro slušnou startovní pozici, teď je ale čeká další těžší boj, se kterým se nemusejí všichni vyrovnat. Boj o základní sestavu.

Například levá strana zálohy, kde na podzim neohroženě kraloval a zářil Daniel Pudil. Jenže během ledna mu přibyl těžký sok v podobě Jaroslava Černého, přičemž po zranění by měl být pro druhou polovinu sezóny fit Dušan Švento. Před rokem klenot sešívaných.

"Podobná konkurence je prospěšná. Byl jsem na to zvyklý už v Anglii. V zahraničí to tak funguje normálně, že na každý post jsou dva nebo tři hráči," ví moc dobře David Střihavka. Jestli něco podobného bude fungovat i na Strahově, je však otázkou.

Právě útok je druhým vyloženě přetíženým postem u sešívaných. V zimě odešel kapitán týmu Stanislav Vlček do Bruselu, a tak se angažování Toleskiho zdálo jako rozumná náhrada. Už Blažkův příchod překvapil hodně lidí, a to měl ještě na slávistickou kabinu zaklepat David Střihavka.

Sparta nenakupovala, přesto možná posílí

To na Letné se letos v zimě příliš přestupové vody nekalily. Největším „příchodem“ zůstal návrat Tomáše Sivoka, který je ve Spartě na hostování z italského Udine, kde se příliš neprosadil. Jinak se Sparta podle všeho rozhodne posílit především hráči, kteří na podzim hostovali jinde a dařilo se jim.

Jiří Jeslínek se dokonce stal tak obávaným útočníkem Kladna, že nemohl proti Spartě nastoupit. Mladičký talent z Letné, který už si zahrál i Ligu mistrů, by tak konečně mohl dostat šanci místo uvadajících hvězd ve sparťanském útoku. A to si o místo v základu říká i Jan Holenda.

Ten odehrál v této sezóně za Spartu pouze šest minut v šestém kole, poté byl již počtvrté za poslední čtyři sezóny poslán na hostování. Zimní příprava se mu však v rudém dresu povedla, střelecky zazářil na Víkendů šampiónů a hlasitě si řekl o další šanci. V tu doufá i Petr Voříšek, který na podzim předváděl přesvědčivé výkony v dresu Mladé Boleslavi.

Sparťané ale v lednu utrpěli jednu velkou ztrátu, když si to do Kodaně namířil kapitán Zdeněk Pospěch. Ten měl na podzim na pravé straně obrany Letenských životní formu, jeho podpora útoku možná bude na jaře chybět. O kapitána ale přišla i Slavia. Pro koho to nakonec bude větší oslabení, ukáží už první únorová kola.

"Sice neznám atmosféru v kabinách a určitou zastupitelnost, přesto si myslím, že by to mohla být citelnější ztráta pro Spartu. Na druhou stranu oba týmy mají neformální šéfy kabiny - Slavia Šmicra, Sparta zase Horvátha s Řepkou, takže problém z hlediska vedení mužstva by to pro ani jeden tým být nejspíše neměl," míní zkušený trenér Luděk Zajíc.

Velké slávistické příchody:

Goče Toleski – Když přišel do Mostu z německého Burghausenu, znal ho málokdo. Jenže makedonský útočník se hned na úvod svého působení na českých trávnících uvedl sedmi góly za jeden podzim, což mu pomohlo k angažmá ve Slavii. V ní by měl nahradit Stanislava Vlčka. Když vezmeme v potaz, kolikrát se dokázal prosadit ve slaboučkém Mostu, tak ve Slavii by mohl střílet ostrými ještě častěji.

Jan Blažek – Další zlobivé dítě libereckého fotbalu, které zkouší štěstí ve Slavii. Talentovaného útočníka však v posledních měsících hodně brzdily časté zdravotní problémy, a tak se na podzim trefil pouze třikrát. Ve Slavii se dozoru nad jeho mimofotbalovým životem ujme Karel Jarolím, který je svým přísným řádem proslulý. Třeba rychlonohého snajpra probudí ke střeleckému životu už letos na jaře.

David Střihavka – Další odchovanec Sparty v sešívaném dresu. Po sérii spíše krátkodobých štací se na začátku roku 2006 uchytil v Ostravě, kde se patnácti ligovými góly za rok a půl prodral do anglického Norwich City. Tam se ale neprosadil, a tak zamířil na hostování do Slavie, kde by na něho mohli spoléhat jako na jediného vysokého hrota v mužstvu. Hlavou se navíc dokázal prosadit hned ve svém prvním utkání v novém dresu proti Českým Budějovicím v rámci Tipsport ligy.

Marek Jarolím – Další z rodu Jarolímů ve Slavii. Technický záložník by měl ještě více posílit kvalitní záložní řadu sešívaných, ze které však až příliš často vypadává kvůli zraněním Vladimír Šmicer. V Plzni společně s Fillem tvořil nebezpečno dvojici, ve které jeden nahrával a druhý střílel. Marek Jarolím byl asistentem, na podzim si ale připsal také tři gólové trefy.

Jaroslav Černý – V Českých Budějovicích měl fantastický podzim. Byl to především on, kdo vynesl Jihočechy až do horní poloviny tabulky. Ve Slavii ale bude muset bojovat o místo v základní sestavě, na což doposavad nebyl zvyklý. Už v přípravě však ukázal, že bude posilou a trenér Karel Jarolím tak předvedl skvělý výlov jihočeských rybníků.

Velké sparťanské návraty:

Tomáš Sivok – Ještě nedávno velká opora Sparty, která si to v lednu roku 2007 namířila do italského Udine. Tam se ale výrazněji neprosadil, a tak by měl na jaře patřit k pomyslnému jazýčku na vahách, který by měl Spartě přivést obhajobu jak titulu, tak domácího poháru. Společné s Tomášem Řepkou by mohl vytvořit neprostupnou obrannou hráz.

Jan Holenda – Přestože na podzim v dresu Mostu, kam byl v září poslán na hostování, nevstřelil ani branku, má momentálně hodně blízko k šanci zahrát si konečně za sparťanské áčko. V přípravě se mu střelecky daří a jelikož není jisté, zda úvod jara stihne jiný dlouhán v rudém dresu Libor Došek, mohli by se jeho důrazu začít soupeři Sparty pomalu ale jistě obávat.

Jiří Jeslínek – Dvacetiletý talent sparťanského fotbalu stále čeká na první velkou příležitost. Na podzim patřil k tomu lepšímu, co nabídl kladenský fotbal, a tak se zdálo, že by konečně nemusel putovat na další hostování a vyzkoušet si, jaké to je pravidelně nastupovat v rudém dresu. V týmu je však šest útočníků a dá se předpokládat, že ještě jeden půjde na hostování. Jeslínek si tak možná znovu vytáhne Černého Petra a o šanci na Spartě bude muset snít dál.

Kapitáni, opouštějící loď jako první:

Stanislav Vlček – "Stanislav Vlček posílá Slavii do Ligy mistrů," znějí ještě dnes v uších slávistických příznivců slova komentátora České televize Míry Bosáka, který po druhém gólu Stanislava Vlčka proti Ajaxu nemohl uvěřit, že se Slavia vytoužené Ligy mistrů přeci jen dočkala. Symbol sešívaného podzimu však na jaře po českých trávnících běhat nebude, vydal se totiž na druhou zahraniční štaci v životě do Anderlechtu Brusel.

Zdeněk Pospěch – Na podzim to Spartě neklapalo podle představ, pokud se však na něco nebo někoho dalo spolehnout, byl to právě obránce a následně i kapitán týmu Zdeněk Pospěch. Možná právě díky němu má Sparta po podzimu stále šanci na titul. Ofenzivní bek už u případných oslav ale nebude. Když nevyšly námluvy s německým Wolfsburgem, vypadalo to, že Letenští o svého kapitána nepřijdou. Pak se ale z ničeho nic ozvala Kodaň a na Spartě najednou byli bez kapitána.

Názor experta – Luděk Zajíc:

Je patrné, že si oba týmy prohodily role. Sešívaní šli více do kvality, vydali na posily více prostředků a tím potvrdili, že boj o titul myslí naprosto vážně. Sparta je naopak nejspíše přesvědčená o tom, že má kvalitní kádr a velké změny neprovedla. Teď jde o to, jestli oběma nejslavnějším tuzemským klubům bude jejich nová role sedět.

Když se ale podívám na Karla Jarolíma, jak v létě dokázal i méně známé hráče, které měl velmi dobře zmapované, zabudovat do sestavy, aby mužstvo fungovalo na naše poměry na velice kvalitní úrovni, tak by se mu něco podobného mělo podařit i nyní s hráči, které více méně každý známe. Ta pravděpodobnost je podle mého názoru velmi vysoká.

Sparta, jak už jsem řekl, bude stavět především na soupisce z podzimu. Oni už dříve nakoupili mladé kluky, třeba Kúdelu, pak měli na podzim po hostováních odchovance Jeslínka s Holendou, Voříšek nyní také možná dostane ve Spartě šanci… Tentokrát se tak na Letné rozhodli nenakupovat bezhlavě, protože obměna kádru byla ve Spartě v posledních letech skutečně velká.

Myslím si, že dát šanci odchovancům je dobrá cesta. Třeba Slavia v minulosti dokázala ze svých mladých hráčů vytáhnout maximum. U ní teď nastane spíše jiný problém, a to aby dlouhodobý tlak v čele tabulky zvládla psychicky. V kabině je však Vláďa Šmicer, který by měl být v tomto ohledu velké plus.

Další problém ve Slavii může nastat v případě, že by se hráči nedokázali vyrovnat s velkou konkurencí, především na postech levého záložníka a v útoku, kde má teď Slavia skutečně z čeho vybírat. To je ale právě na celém realizačním týmu a především na hlavním kouči, aby to zvládl a hráče dokázal sjednotit. Vysvětlit jim, že boj o titul je náročný, navíc červenobílé čeká v Poháru UEFA Tottenham.

Jestliže chtějí slávisté uspět, musí mužstvo fungovat jako tým a nesmí nastat souboj jednotlivců, kteří se chtějí za každou cenu prosadit na úkor druhého. Konkurence se může zdát nepříjemná, když kvalitní hráči musí sedět, ale v zahraničí to tak funguje naprosto normálně. Příklad, který mě napadá, je Ševčenko v Chelsea. Musí to prostě zvládnout jak trenér, tak hráč, který může být nespokojený, ale musí to překousnout a makat dál.

[ 30.1.2008 - Jan Fait | Foto: ČTK ]