Vachoušek se upsal Teplicím

Vachoušek se upsal Teplicím

Štěpán Vachoušek dnes odpoledne zpečetil svůj přestup z Austrie Vídeň do Teplic, v nichž strávil fotbalové mládí. Ofenzivní záložník před přípravným utkáním v Modré podepsal smlouvu na dva roky s opcí. Pro Pohár Intertoto s ním ale Severočeši počítat nemohou, protože jeho předchozí zaměstnavatel Austria Vídeň má na předání přestupové dokumentace více než měsíc.

Vachoušek se vrací do Teplic po šesti a půl sezonách, které strávil v pražské Slavii, Olympique Marseille a Austrii Vídeň. V Rakousku však jeho kariéru v minulých dvou letech přibrzdily tři operace kolena. "Ale teď je to už v naprostém pořádku. Poslední měsíc jsem v Austrii tvrdě trénoval a není tam žádný problém," uvedl Vachoušek v pátek, kdy se o jeho návratu do Teplic začalo hovořit.

Dnes krátce po 16. hodině předstoupil v krušnohorské vesnici Modrá před novináře a podpisem stvrdil svůj návrat do klubu, v němž vyrostl. "Rozhodl jsem se pro Teplice, protože jsem tu vyrostl a byla to v podstatě moje povinnost," prohlásil hráč, za nějž Slavia v roce 2002 neváhala vyplatit asi 35 milionů korun. Více zatím žádný přestup mezi prvoligovými kluby nestál. Dnes však přišel zpátky zadarmo.

Osmadvacetiletému hráči totiž ve Vídni k 30. červnu končí smlouva a na nové se nedohodl. "Kdybychom se domluvili, asi bych tam zůstal, nic nám tam s rodinou nescházelo. Nedohodli jsme se na penězích," přiznal Vachoušek. "Odešel hlavní sponzor, museli začít šetřit na hráčích a já měl docela vysokou smlouvu," dodal.

Nad přestupem jinam prý ani nepřemýšlel. "Myslím, že nikdo jiný ani zájem neprojevoval, od začátku jsem byl v kontaktu s Teplicemi. Velkou roli v mém návratu sehrál i trenér Rada," řekl Vachoušek na adresu kouče, který jej na jaře 2001 poprvé začal pravidelně stavět. "Dal mi první pořádnou šanci se ukázat, to ve hráčovi zanechá nějakou vzpomínku. Věřím, že neodejde, i když bych mu to přál a on sám by si to zasloužil," dodal.

Rada ale není jediným starým známým, kterého dnes Vachoušek na soustředění v Modré našel. Záložníci Michal Doležal s Pavlem Verbířem už v týmu byli při jeho ligovém debutu v roce 1998, v brance tehdy stál dnešní asistent Libor Macháček. "Bylo by fajn ještě přemluvit k návratu Petra Voříška," žertovala posila.
Na Stínadlech dříve zářil. Teď tu touží znovu oživit svoji kariéru, v níž třeba před šesti lety jako kapitán dovedl českou jednadvacítku k titulu mistrů Evropy a zahrál si také na seniorském evropském šampionátu v roce 2004. "Nedávám si žádné velké cíle, rád bych se vrátil do formy a pomohl Teplicím na pohárové příčky," prohlásil hráč, který se z útoku postupně přeškolil do zálohy.

Pro Pohár Intertoto s ním ale Severočeši raději příliš nepočítají. "Má tam stále platnou smlouvu a až když skončí, začne jim běžet třicetidenní lhůta na odeslání přestupové dokumentace. Může se tedy stát, že na zápasy Intertota u nás ještě nebude mít registraci," řekl teplický ředitel František Hrdlička. Pro poháry nepočítá ani s Tomášem Junem, který si s tureckým Trabzonsporem stále nevyřešil závazky a Teplice na něj proto nemohou uplatnit opci.

Česká liga díky Vachouškovi zažije další velký letní návrat: do Sparty zamířili záložník Patrik Berger z Aston Villy a brankář Jaromír Blažek z Norimberku, Mladou Boleslav posílí dvojice útočníků Michal Papadopulos (Leverkusen) a Luboš Pecka (Cáchy). Obranu Žižkova zase vyztuží Petr Gabriel, který naposledy působil v Bielefeldu. "Liga se zkvalitnila, ty návraty o tom svědčí," řekl Vachoušek, který prý po celou dobu v zahraničí sledoval přenosy z nejvyšší soutěže.


[ 25.6.2008 - ČTK l Foto: MARSfoto ]