Slávisté porazili Nitru, fanoušci se bavili

Před vysokou návštěvou porazili fotbalisté Slavie ve svém prvním přátelském zápase Nitru 3:1. Zaplněný Eden sledoval jasné vítězství svěřenců Karla Jarolíma, který celkem prostřídal dvaadvacet hráčů. Góly vstřelili za Slavii Janda, Toleski a Černý, za soupeře se prosadil Liluashvili.

V základní sestavě sešívaných nastoupili dvě nové posily. Na levém beku se fanouškům představil Ronald Šiklič a uprostřed zálohy Amadou Cissé. Ten se neustále snažil bavit přítomné diváky technickými parádičkami, největší potlesk sklidil ve 12. minutě, když se elegantně obtočil kolem záložníka Glendy.

Slávisté začali svůj první přípravný zápas pozvolna, když prvních několik minut drželi míč na svých kopačkách převážně hráči slovenské Nitry. Pak se ale v 7. minutě předvedl krásnou individuální akcí Dušan Švento a naladil tak své spoluhráče na útočnou vlnu. V 18. minutě tleskali přítomní diváci krásné akci, kterou založil kapitán Brabec. Ten našel uprostřed hřiště Šenkeříka, který dlouhým diagonálním pasem vysunul na pravé křídlo Jandu, po jehož přiťuknutí pálil nebezpečně z úhlu Marek Jarolím.

Po půlhodině hry začali mít slávisté výraznou převahu a na branku Nitry se valil jeden útok za druhým. Většinou slávisté využívali k útočení Dušana Šventa na levém křídle, který svou rychlostí dělal soupeřovým obráncům veliké problémy. Právě po Šventově úniku padla první branka utkání, když se střelou ze dvanácti metrů prosadil Petr Janda. Čtyři minuty nato vedli slávisté už o dva góly, když další Šventův průnik zužitkoval důrazný Toleski. Hráči Nitry se nechtěli nechat zahanbit a ve 38. minutě snížil Liluashvili, který proměnil v gól rychlý brejk svého týmu.

Do druhého poločasu poslal oba trenéři téměř kompletní nové jedenáctky. Slávisté měli jasnou převahu a fotbalem se bavili. Záložní řada Pražanů jasně převyšovala soupeřovu středovou linii a odtud pramenil slávistický tlak. Dlouho to však vypadalo, že už žádné další branky slávisté nepřidají. Ivana s Necidem totiž zahazovali jednu šanci za druhou.

Pak se ale několikrát po sobě prosadil na pravé straně Matej Krajčík a třetí jeho výborný centr využil ke skórování agilní Jaroslav Černý, který se prosadil volejem z malého vápna. Mezitím se slávističtí fanoušci, kteří na zápase vytvořili vynikajicí fotbalovou atmosféru, začali bavit po svém. Slávistický kotel vytvořil „mašinku“ a obešel takto za prozpěvování chorálů část stadionu. Poslední ligový mistr tak má za sebou úspěšnou herní premiéru.

Výsledek:

Slavia – Nitra 3:1 (2:1)
Branky: 31. Janda, 36. Toleski, 70. Černý - 38. Liluashvili. Rozhodčí: Kocián – Petřík, Mencl. ŽK: Foltán. Diváci: 2452.

1. poločas:
Slavia: Vaniak – Gebre Selassie, Suchý, Brabec, Šiklič – Janda, Jarolím, Cissé, Švento – Šenkeřík, Toleski
Nitra: Hruššo – Kostoláni, Harbulák, Lesko, Fič – Čurgali, Šimončič, Hottek, Glenda, Farkáš - Liluashvili

2. poločas:
Slavia: Diviš – Kindel, Latka, Hubáček, Jablonský – Krajčík, Volešák, Tavares, Černý – Necid, Ivana
Nitra: Chudý – Kostoláni, Harbulák, Lesko, Babic – Foltán, Hottek (63.Šimonek), Hnilica, Ďuriš, Jakubjak - Bališ

[ 25. 6. 2008 - Petr Hovorka | Foto: ČTK ]