Inter zaváhal a přišel o vedení; jaké jsou ohlasy?

Inter Milán neudržel vedení na hřišti Fiorentiny a po 33. kole už přišel o vedení v Serii A. Na čele ho vystřídalo římské AS, které porazilo Atalantu. V janovském derby slaví výhru Sampdoria, která tak dál bojuje o pohárové příčky.

Inter zaváhal, Fiorentina vybojovala bod

Inter Milán potřeboval v sobotu vyhrát na hřišti Fiorentiny, aby se dál udržel ve vedení Serie A. Trenér Fiorentiny Cesare Prandelli ale překvapil nasazením Keirrisona místo Gilardina, který zůstal jenom na lavičce, a tento tah se mu vyplatil. Inter sice začal aktivněji, ale po deseti minutách rozjel Montolivo rychlý brejk, na jehož konci byl po přihrávce Comotta právě mladý Keirrison, který bez problému poslal Fiorentinu do vedení. Za Inter poté pálil ostře především Sneijder s Militem, ale branku Inter do poločasu nedal. Do druhé půle tak Mourinho nahradil Chivua Balotellim a Inter vrhl všechny síly do útoku. Toho málem využila Fiorentina, ale Jovetič po přihrávce Montoliva netrefil a přečíslení Fiorentiny následně zhatila dlouhá přihrávka De Silvestriho. To už Inter potrestal, centr Maicona se dostal až k Militovi a ten neměl problém s vyrovnáním. Inter ožil, Sneijder trefil z přímého kopu břevnu a po pár minutách už Inter vedl. Fiorentina nezvládla vlastí rohový kop a po rychlém brejku proměnil centr Balotelliho Samuel Eto´o ve vedoucí branku Interu. Jenomže Fiorentina hned po brance dostala další rohový kop, který se dostal až ke Kroldrupovi, který zařídil konečnou remízu 2:2.

Trenér Prandelli po zápase vysvětloval, proč nehrál Gilardino v základní sestavě: "Gilardino odehrál skvěle spoustu zápasů, teď jsme chtěli těžit z nadšení Keirrisona, který skvěle trénuje a má dobrou formu. V zápasem jako je tento se často dostanete pod tlak, je potřeba se s tím srovnat. Škoda branky po našem vlastním rohu." Zápasem hýbe i další aféra, po zápase byl údajně viděn asistent rozhodčího Ayroldi, jak slaví. Ihned se rozjeli spekulace, jestli slavil výsledek nebo vlastní výkon. "Jestli slavil, pak musíme zjistit, jestli fandí Římu, Fiorentině nebo měl jenom radost z vlastního výkonu. Každopádně to může být velmi vážný problém," prohlásil ředitel Interu Marco Branca. Prezident také prohlásil, proč Inter neudržel vedení. "Asi jsme si mysleli, že už jsme vyhráli a ztratili koncentraci. To se ve fotbale stává," nedělal z toho katastrofu Branca.

[img id="20958"]
Řím porazil Bergamo a předskočil Inter

Řím tak nastupoval v neděli s vědomím, že pokud porazí Atalantu, posune se do čela. Podle toho také vypadal zápas, který příliš krásy nepobral, ale splnil očekávání. Římu rychle pomohla první branka, Vučiničova střela vyklouzla Consiglimu a Řím rychle vedl. Řím pak dokázal zvýšit, když centr Tottiho trefil Cassetti a podruhé překonal Consigliho. Ve druhé půli sice snížil Tiribocchi, ale Řím už další komplikace nepřipustil a posunul se do čela Serie A. "Je to skvělé. Inter byl favoritem, ale teď vedeme my. My jsme favority. Jsme tým, který se nebojí těžkých zápasů a zvládá je," prohlásil nadšený Mirko Vučinič. "Je to souboj, zápas po zápase. Zbývá pět duelů a my hrajeme skvěle jako tým. Teď víme, že souboj o Scudetto máme ve svých rukou," řekl po zápase lodivod lídra Serie A Claudio Ranieri.

Naopak znovu zaváhalo milánské AC. Tým vůbec nepotvrdil slova trenéra Leonarda, že je favoritem na titul, a proti Catanii byl velmi blízko prohry. Catania totiž v Miláně celý první poločas kontrolovala hru a zaslouženě dala dvě branky. Hned v úvodu se trefil po kolmém pasu Maxi Lopez a tentýž hráč se zasloužil i o druhou branku. Ve vápně si počkal na náběh spoluhráče a následně krásným obloučkem vyzval ke skórování Ricchiutiho. Po přestávce sice rychle snížil Borriello, ale poté Milán znovu vypadl z role a hrála Catania. Milán ale přežil šanci Biagiantiho a deset minut před koncem se mu povedlo vyrovnat, když centr propadl až k Borriellovi a ten druhou branoku srovnal na konečných 2:2. "První poločas jsme nehráli, ale druhá půle byla dobrá," prohlásil Leonardo po zápase. "Nic nevzdáváme, boj o titul je pořád otevřený," dodal lodivod Milána, který proti Catanii ale vůbec nepředvedl výkon hodný kandidáta na titul. Sympatický výkon naopak předvedla Catania. "Bod ze San Sira je dobrý výsledek, ale nejsem spokojený, vedli jsme o dvě branky a Milán byl dnes k poražení," prohlásil trenér Siniša Mihajlovič.

[img id="21299"]
Juventus udolal Cagliari, Sampdoria zvládla derby

Konečně vyhrát dokázal Juventus, který porazil brankou Chielliniho Cagliari 1:0. Zvláště v první půli přitom měl Juventus na mále, Cossu trefil břevno a Matriho šanci zachraňoval na brankové čáře Cannavaro. Pojistku Juventusu navíc ve druhé půli pokazil Iaquinta. Chielliniho pokus totiž už mířil do odkryté branky, jenomže v ofsajdu stojící Iaquinta do něj sobecky trknul hlavou a branka tak neplatila. Cagliari v závěru Juventus zatlačilo, ale branku nedalo. "Odehráli jsme dobrý zápas, ale dávali jsme moc nepřesných přihrávek, to rozhodlo," našel jednoduchou příčinu porážky trenér Allegri.

Kolo uzavíralo v neděli večer janovské derby. Papírově domácí Sampdoria začala lépe, proti Gubertiho ráně se ale vytáhnul Scarpi a Ziegler branku netrefil. Sampdoria se ale branky dočkala, Palombův centr vrátil Lucchini před branku Cassanovi a Antonio Cassano poslal Dorii do vedení. CFC Janov přitlačil soupeře především ve druhé půli, ale v největší šanci selhal v samém závěru Bocchetti a Sampdoria tak dál bojuje o poháry, zatímco Janov si cestu do Evropy pořádně zkomplikoval. O poháry dál bojuje i Palermo, které sice doma prohrávalo s Chievem, ale Pastore a dvakrát Miccoli nakonec vývoj zápasu otočili a zajistili tři body Palermu. Naopak velké zaváhání si připsala Neapol, která sice už od třetí minuty vedla doma nad Parmou, ale v divokém závěru druhé půle o vedení přišli, prohráli 2:3 a pořádně si zkomplikovali souboj o poháry.

Poslední zaváhání si připsalo Livorno. To podlehlo doma Udine a prakticky se tak odsoudilo k sestupu, Udine si naopak výrazně pomohlo k záchraně. Stejně se to povedlo i Laziu, které vydřelo výhru na hřišti Bologni. Body vybojovala i Siena, která dokázala otočit zápas s Bari a zaslouženě slaví výhru 3:2. Pět zápasů před koncem tak je téměř jistým sestupujícím Livorno, velké problémy mají i Siena s Atalantou. Naopak Lazio a Udine se vzdalují Bologni. Právě Bologna bude zřejmě jediným týmem, který by mohl Sienu nebo Atalantu vystřídat a sestoupit do Serie B.