Internetem letí iVuvuzela pro iPhone

Internetem letí iVuvuzela pro iPhone

Zjevně to byla jen otázka času, kdy se bzučivý zvuk trumpet vuvuzela, který se stal neoddělitelnou součástí letošního MS, stane hitem pro iPhone. Aplikaci, která napodobuje vytrubování tradiční africké plastikové trumpety, už si z internetu stáhlo více než milion uživatelů.

Paradoxně tato aplikace nevznikla v Africe; jejími autory je dvojice Holanďanů. Nizozemsko je přitom jedním z nejhlasitějších kritiků vuvuzel. Trenér Bert van Marwijk je na trénincích svého týmu zakázal a útočník Robin van Persie tvrdí, že kvůli vuvuzelám přeslechl píšťalku rozhodčího.

Tvůrci spustili aplikaci iVuvuzela před osmi měsíci, ale tehdy se počet stažení pohyboval jen v řádu několika tisíců. Jakmile ale začalo mistrovství světa v JAR, počet stažení prudce stoupl, přičemž nejaktivnější jsou uživatelé z Británie, Německa a Francie.

Aplikace iVuvuzela je proti skutečné trumpetě o něco méně hlasitá, dokáže vyprodukovat zhruba 90 decibelů prostřednictvím přístrojů iPhone, iPod Touch nebo iPad, zatímco skutečná vuvuzela "řve" se silou kolem 130 decibelů. "Ale vždycky můžete svůj iPhone připojit k zesilovači," radí jeden z tvůrců Lyan van Furth.