Michal Sadílek: Twente – Slavia
Místo bratrské symbiózy velká rivalita. Vztah obou Sadílků v nadcházející sezoně bude spíše připomínat příběh Romula a Rema – Lukáš a Michal totiž budou stát na opačných stranách největšího českého derby. Sparta sice zájem o mladšího ze sourozenců projevila, Michal se však nakonec rozhodl pro slávistickou jistotu a přesvědčivější projekt. "Sami víte, jaká byla situace na Spartě ke konci sezony. Ještě teď neví, kdo tam bude trénovat. Do takového prostředí se mi opravdu nechtělo," řekl šestadvacetiletý rodák z Uherského Hradiště před přesunem do Edenu. A v sestavě úřadujícího mistra by se jistě mohl stát základním kamenem.
V uplynulém ročníku patřil s průměrným hodnocením 7,1 z 10 (podle Livesportu) mezi nejkonzistentnější středopolaře v Eredivisie. V Twente plnil roli takzvaného deep-lying playmakera – tedy hluboko postaveného záložníka, který uklidňuje hru a řídí rozehrávku a přechod mezi obranou a útokem. Přibližně 70 % jeho dotyků s míčem spadalo do obranné poloviny hřiště. V některých zápasech zastával i pozici osmičky, a hrál tedy ve vysunutější pozici, většinou ale působil spíše jako šestka. Celkově nastoupil do 31 utkání a byl u 9 gólů (3+6).
Trenér Slavie Jindřich Trpišovský užíval v minulé sezoně nejčastěji rozestavení 3-4-3. V takovém případě by se dalo očekávat, že by odchovanec Slovácka byl nasazován právě na pozici defenzivnějšího záložníka vedle Christose Zafeirose, jenž by naopak dirigoval hru blíže k pokutovému území soupeře. Je však možné, že se devětačtyřicetiletý kouč vrátí k formaci 4-2-3-1, již často využíval v předchozích letech a na niž je Sadílek zvyklý z Nizozemska. V přípravě prozatím naskočil do zápasu s kyperským Arisem Limassol, kde si zahrál ve středu pole vedle Davida Mosese a vstřelil svou první branku.
Pavel Kadeřábek: Hoffenheim – Sparta
Jedním z velkých témat před startem sezony je Kadeřábkův návrat do Sparty po deseti letech. Třiatřicetiletý odchovanec letenského klubu kopal od roku 2015 za německý Hoffenheim, kde se stal pilířem sestavy. V průběhu svého pobytu v zemi bratwurstu stihl odmakat 287 zápasů a zapsat 19 tref a 35 asistencí. Nejčastěji byl stavěn na postu pravého wingbeka ve formacích 3-5-2 nebo 3-4-3, často ale hrál i na pozici klasického krajního beka v rozestavení se čtyřmi obránci. Systém 3-4-3 si ve Spartě oblíbil i staronový kouč Brian Priske a dá se očekávat, že "Kadeř" by byl v takovém taktickém schématu klíčovým mužem.
Rodák z Prahy je známý svou poctivou prací v defenzívě, ale i velkou aktivitou směrem dopředu. V Bundeslize například patřil mezi nejlepší hráče ve vzdušných soubojích, se třemi vyhranými hlavičkami za zápas. Jen jedno procento krajních obránců dosáhlo stejného či vyššího čísla. V útoku prokazoval svou kvalitu především v nábězích, během minulého ročníku obdržel zhruba šest progresivních přihrávek za zápas – tedy přihrávek překonávajících obrannou linii. Do vápna vyslal 74 centrů, s úspěšností přibližně 23 procent. Průměrná míra přesnosti centrů v Německu se pohybuje okolo 22 procent. V předsezoně Kadeřábek již stihl zapsat asistenci, a to v duelu se švýcarským celkem Young Boys, kde nahrával na gól Ermalovi Krasniqimu.
Vladimír Darida: Soluň – Hradec Králové
Další comeback do české nejvyšší soutěže. V srpnu roku 2013 Darida opustil Plzeň a stejně jako Kadeřábek se tehdy stěhoval do Německa – ne však do Hoffenheimu, nýbrž do Freiburgu. Na jihozápadu Spolkové republiky působil dva roky a stal se nejběhavějším středopolařem v celé lize. V novém angažmá se rychle etabloval, během dvou let vkročil na plac 61krát, 11krát skóroval a na dalších 10 tref nahrával. Poté se přesunul přes celou zem až do Berlínu, konkrétně do tamní Herthy. V hlavním městě strávil osm let, k metě 200 zápasů mu jich chybělo jen deset. Také se stihl podílet na 45 brankách (16+29) a stanovit rekord v nejvíce uběhlých kilometrech v jednom utkání, a to 14,7 km proti Dortmundu. Poslední tři roky hájil barvy Arisu Soluň, kde byl pro změnu jeden jediný duel od dosažení 100 odehraných mačů.
V Řecku i Německu plnil všechny role středního záložníka, od zatažené šestky, po box-to-box, po vytaženější osmičku či desítku. V Hradci bude pravděpodobně hrát hlouběji vedle jednoho z dvojice Petr Kodeš či Samuel Dančák. Díky jeho univerzálnosti ale může být stavěn i na pozici podhrotu pod Mickem van Burenem. V přípravě odehrál 29 minut proti Ludogorci Razgrad, ale kvůli zranění musel být vystřídán.
Dominik Janošek: Breda – Olomouc (volný hráč)
Janoškova zahraniční etapa měla trvání jen dva roky. Bývalý hráč Plzně ji prožil v nizozemské Bredě, kde byl zejména ve své první sezoně klíčovým mužem a pomohl klubu k postupu do nejvyšší soutěže. V druhé lize vsítil 15 gólů a na dalších 11 přihrál ve 44 zápasech. Na průlomový ročník však v Eredivisie nenavázal a Breda se tak rozhodla mu neprodloužit smlouvu. Přesto vzbuzuje jeho návrat do Česka vysoká očekávání.
Loni nastoupil do 29 duelů, během nichž zaznamenal 2 góly a 4 asistence. Z postu kreativní desítky vytvořil pro své spoluhráče tři šance za zápas. Často zkoušel také pálit z dálky, zpoza vápna vystřelil celkem 56krát, jen jedno procento záložníků v Nizozemsku dosáhlo vyššího čísla. Jeho kombinace techniky, nápaditých přihrávek a kvalitní střely dělá z Janoška typického ofenzivního středopolaře, ideálního pro formaci 4-2-3-1, kterou Sigma užívá. V přípravě již stihl poprvé rozvlnit síť, podařilo se mu to v souboji s maďarským Debrecenem, kde překonal brankáře z pokutového puntíku.
Christian Frýdek: Liberec – Baník Ostrava
Frýdek přichází do Baníku Ostrava jako technický a kreativní záložník, který umí z malého prostoru vytěžit maximum. V uplynulé sezoně v Liberci nastoupil do 24 utkání (15krát z lavičky) a i přes omezenou minutáž ukázal velký potenciál. Střelecky patřil mezi nejpřesnější hráče v Chance lize, když dvě třetiny jeho střel mířily na bránu. Do statistik se zapsal i 12 klíčovými přihrávkami a 47procentní úspěšností driblingů.
Baník od něj očekává, že bude alternovat roli ofenzivního záložníka, schopného oživit hru mezi liniemi a přidat špetku nápaditosti do přechodové fáze. V rozestavení 3-4-1-2 bude nejspíše rotovat s talentovaným Matějem Šínem, což se potvrdilo již v přípravě, kde oba hráči odehráli v duelech proti Lechu Poznaň a Banské Bystrici smírně 45 minut.
Denis Višinský: Liberec – Plzeň
Uplynulá sezona byla pro Višinského v dresu Slovanu životní a důstojně jej připravila pro očekávaný přestup do Plzně. V barvách severočeského celku naskočil do 31 ligových zápasů a nasbíral 2 170 minut, během nichž vstřelil 9 gólů a přidal 3 asistence. Jeho celkové xG je 10,08. Višinský se taktéž dostal ke 45 ranám (1,92 na 90 minut) a až 33 z nich mířilo na bránu, což činí 73% úspěšnost zásahů a řadí ho do 97. percentilu ligy.
Kromě střelecké efektivity vynikal i v ofenzivní tvorbě – v sezoně si držel průměr 0,50 G+A (gólů nebo asistencí) na 90 minut. Přidal i 80 pokusů o dribling, z nichž 29 bylo úspěšných (36 %), což ho staví do 96. percentilu.
Viktoria Plzeň si od něj slibuje tvořivost a střeleckou kvalitu z druhé vlny. Višinského výkony v Liberci dokazují, že je připravený plnit roli aktivního střelce i kreativní spojky. Také s sebou přináší velkou všestrannost. V útoku dokáže působit na všech pozicích, nejčastěji však v Liberci nastupoval na postu ofenzivního záložníka či na levém křídle. Pokud dokáže udržet formu, může být jedním z klíčových mladých tahounů nového ročníku. V předsezoně prozatím odehrál 158 minut.
Roman Macek: Lugano – Mladá Boleslav (volný hráč)
Další fotbalista s bohatými zkušenostmi ze zahraničí. Macek přichází do Mladé Boleslavi z Lugana. Během svého sedmiletého působení ve Švýcarsku odehrál 135 zápasů, ve kterých přispěl k 15 trefám (2+13), stal se kapitánem a podílel se na zisku švýcarského poháru. V posledním roce před odchodem již nedostával tolik příležitostí a rozhodl se tak poprvé v kariéře si vyzkoušet českou ligu. Domovinu opustil už v lednu 2013, kdy z akademie Zlína přestoupil do Juventusu. V Turíně hrál jen za mládežnické výběry, debutu v áčku se nikdy nedočkal. Před odchodem do Lugana hostoval také v druhé italské lize, konkrétně v Bari a Cremonese.
V minulém ročníku zastával hlavně roli šestky ve formaci 4-2-3-1. Průměrně rozdal Macek 61,5 přihrávek za zápas s přesností 83,5 %, což ho řadilo do 95. percentilu záložníků švýcarské Super League. Zároveň měl 0,29 očekávaných asistencí (xA) na 90 minut, vyššího čísla dosáhlo jen sedm procent středopolařů. Dokáže tak efektivně distribuovat hru, aktivně zapojovat své spoluhráče a řídit střed pole. Tento typ herních charakteristik dělá z Macka ideálního záložníka pro Boleslav, která potřebuje stabilitu a náboj ve své středové linii, zvláště po konci kariéry Marka Matějovského a odchodu Vojtěcha Stránského do Liberce. V přípravě odehrál poločas proti Dukle a Sturmu Graz.
Samson Tijani: Salcburk – Dukla (volný hráč)
Nenápadný přestup, který však může mít velký dopad. Tijani přichází do pražské Dukly jako mladý talent se zkušenostmi z rakouské Bundesligy. Přestože loni působil v Norsku, kde toho i vinou zranění příliš neodehrál, nasbíral v ročníku 2023/24 mnoho minut v barvách Wolfsbergeru, přesněji 1986 v 28 duelech. Podařilo se mu rovněž na jednu branku nahrát a další sám vsítit.
Z pozice defenzivního štítu vévodil statistikám vyhraných osobních (66,7 %) i hlavičkových soubojů (75 %) a vykazoval aktivní defenzivní činnost (3 získané míče na zápas). Držel si i dobrou disciplínu, v průměru na 90 minut si připsal jen 1,11 faulů. V kombinaci s vytrvalostí a všestranností ho lze charakterizovat jako typického moderního defenzivního středopolaře, který dokáže dynamicky pokrývat prostor a rychle získat balon po ztrátě. Není hráčem, jenž by příliš riskoval, naopak spíš volí jednoduchost a snaží se uklidnit hru. Pro Duklu může být po záchraně cennou posilou. V přípravě zatím sehrál dvě utkání proti Jihlavě a Mladé Boleslavi, obě tým z Dejvic vyhrál rozdílem 4:2.
Mick van Buren: Cracovia – Hradec
Někdejší dlouholetý útočník Slavie se znovu objeví v české nejvyšší soutěži, ne však v Edenu, nýbrž Pod lízátky. Van Buren přichází do Hradce Králové po roční zkušenosti v polské Cracovii, kde nastoupil do 22 utkání, během nichž přispěl k šesti trefám (4+2). Při svém osmiletém angažmá v sešívaném dresu, kde byl využíván zejména jako žolík z lavičky, zaznamenal 159 utkání, 27 gólů a 15 asistencí. Hostoval také v Českých Budějovicích a Liberci. Za Dynamo odehrál 34 střetnutí a byl u 12 branek (6+6), ve Slovanu měl bilanci 12 tref a 2 asistencí v 17 mačích.
Z hlediska herního přínosu se van Buren vyznačuje aktivními osobními souboji a fyzickou hrou, dominuje například ve vzduchu v přechodové fázi, kde v průběhu loňského roku vyhrál každou druhou hlavičku. Je také činorodý v pokutovém území, kde má průměrně 5 doteků na zápas. Rodák z města Ridderkerk skóroval hned ve svém prvním přípravném klání, v němž Východočeši vyzvali polský Slask.
Santiago Eneme: Liberec – Sparta
Eneme se do Sparty hlásí jako technický a všestranný záložník schopný plnit několik rolí ve středové ose – od šestky až po desítku. Zároveň dokáže hrát na obou křídlech. V sezóně 2024/25 odjezdil 25 duelů a radoval se ze 3 gólů a 2 asistencí. V osobních soubojích má agresivní nasazení, v minulém ročníku obdržel pět žlutých karet. Je aktivní v presinku a dokáže rychle získávat balony zpět do své režie.
Eneme patřil mezi top 25 procent záložníků v lize ve statistikách očekávaných gólů a asistencí, kde dosáhl xG 0,12 a xA 0,13. Přináší kombinaci techniky, pohybu a schopnosti číst hru, což může výrazně obohatit taktiku Sparty, která se pod Brianem Priskem specializuje na rychlý přechod do útoku. "Měl by díky své kvalitní práci s míčem a fyzické vybavenosti pasovat do našeho herního stylu," řekl po jeho příchodu klub.
Reprezentant Rovníkové Guiney má zkušenosti také z Francie. Čtyři roky hájil barvy béčka Nantes, za nějž naskočil do 51 zápasů a zapsal 8 branek a 5 asistencí. Dres áčka nikdy neoblékl. V přípravě se Spartou zatím nasbíral jen tři minuty v bitvě s Young Boys, kde střídal Ermala Krasniqiho.