eFotbal

Děti si chtějí povídat s hráči a čekali s fotkou na Bonyho. Jak Spartu přivítali v Aktobe

Dominik Reiniš
Lukášové Sadílek a Haraslín nešetřili úsměvy.
Lukášové Sadílek a Haraslín nešetřili úsměvy.Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
PŘÍMO Z AKTOBE – Kolem druhé hodiny ranní je na silnicích běžný provoz. Lidé se procházejí po ulicích, vysedávají v restauracích. Kazachstánské Aktobe připomíná město, které nikdy nespí. Ve čtvrtek večer se pokusí náladu u řeky Ilek alespoň dočasně změnit Sparta. Nutno podotknout, že v netradičních podmínkách. Salam alejkum, nahlédněte pod pokličku fotbalové exotiky.
Reklama
Reklama

Už v úterý po obědě na Letišti Václava Havla v Praze bylo zřejmé, že Spartu a celou její výpravu nečeká standardní evropský výjezd. Početná skupinka v čele s kustodem Luďkem Straceným, maséry Kamilem Maixnerem a Leošem Stehlíkem či kondičním trenérem Tomášem Malým měla během odbavování plné ruce práce.

Do Kazachstánu se totiž musela přestěhovat takřka celá sparťanská kabina. Od kopaček, přes tréninkové pomůcky a dresy snad až po televizi. To vše ve více než 10 velkých bednách.

Sparťanské bedny na Letišti Václava Havla.
Sparťanské bedny na Letišti Václava Havla.Livesport

Není divu. Na severozápadě Kazachstánu, jen necelé dvě hodiny autem od ruských hranic, na sparťany nečekal (kromě tříhodinového časového posunu) žádný zbytečný luxus. Tedy alespoň v případě zázemí a celkového fungování v útrobách Koblandy Batyr Stadium. Zatímco hostující šatna působila na první dobrou – a po zásahu sparťanského realizačního týmu – jako dostačující, na ostatních místech třináctitisícového stánku z roku 1975 to pokulhávalo.

Během předzápasové tiskové konference domácího týmu se skrze otevřené okno – zřejmě kvůli nefungující klimatizaci – z ulice ozývala troubící auta. Netradiční atmosféru v nepříliš dobře ozvučené místnosti dokonale dokresloval mix několika různých jazyků. Trenér Aktobe Vjačeslav Levčuk je totiž Bělorus, a tak se kromě kazaštiny a angličtiny (ta se mimochodem po pár otázkách jaksi vytratila) ozývala i ruština. Nechyběl ani pro muslimské země typický pozdrav "Salam alejkum".

Útroby stadionu v Aktobe.
Útroby stadionu v Aktobe.Livesport

Vše však nakonec proběhlo bez větších potíží, k čemuž dost možná přispěl i komisař UEFA, jenž si během našeho příjezdu prostory stadionu s domácími procházel. Otázkou zůstává, co řekl na kvalitu hrací plochy. Ta určitě i pod vlivem velkého horka a především dusna nevypadala den před zápasem vůbec ideálně.

Propískovaný, na několika místech rozblácený a rovněž nerovný trávník určitě neudělal sparťanům radost. Ale dobrou náladu jim nezkazil. Přestože start do nové sezony neprožili po remíze v Jablonci (1:1) ideální, do Aktobe si s sebou Lukáš Haraslín a spol. přivezli jen úsměvy.

Právě nový kapitán Letenských sršil emocemi už v letadle, kde spolu s dánskými spoluhráči Asgerem Sörensenem, Magnusem Kofodem Andersenem a Peterem Vindahlem (a za pozorného doholedu Albiona Rrahmaniho) hrál karty.

Ale zpátky na stadion, u nějž sparťanskou výpravu vítaly zhruba dvě desítky místních dětí. Jedno z nich se dokonce shánělo po Bony Wilfriedovi. Zřejmě mylně. V ruce totiž drželo fotografii, na níž mimo jiné bývalý útočník Manchesteru City propaguje blížící se rozlučku s legendami.

"Nějaké děti jsem viděl už v úterý, když jsme přijeli do hotelu. Další tady na stadionu. Jsou velmi milé. Chtějí si s námi trochu popovídat, je velmi příjemné cítit se tady tak vřele vítán," potěšilo Sörensena.

I on byl součástí předzápasového tréninku, který začal velmi netradičně. "Hej Birma! Volejbal!" zakřičel svým pronikavým hlasem lídr sparťanské kabiny Haraslín směrem k parťákovi Veljku Birmančevičovi, jenž v rukou držel míč. Následovala krátká výměna, po níž se zapojil do hry i Jan Kuchta.

Lukáš Haraslín a Jan Kuchta si v Aktobe zahráli i volejbal.Livesport

Slavný "trojzubec" by se mohl po delší době zase ukázat v původním složení. Pokud však někdo ze zmíněného tria usedne na lavičku, bude muset doufat, že si nevytáhne černého petra v podobě "VIP židličky".

Lavička náhradníků na stadionu v Aktobe.
Lavička náhradníků na stadionu v Aktobe.Livesport

Právě v prostoru střídaček může být obecně veselo. Koblandy Batyr Stadium má totiž čtyři strmé tribuny a fanoušci jsou velmi blízko hrací ploše. Sparťanům rozhodně nepřeji, aby zažili to, co před lety Lukáš Budínský s Mladou Boleslaví.

"Pamatuji si, jak jsme kdysi dávno hráli v Šymkentu. Dali jsme gól a domácí fanoušci po nás začali házet skleněné lahve od koly. Seděli jsme na lavičce a jenom to bubnovalo. Fakt jsou to blázni. Budou nepříjemní," varoval bývalý záložník Zhenisu Astana.

Koblandy Batyr Stadium
Koblandy Batyr StadiumLivesport

Příznivce Aktobe už pro Livesport Zprávy detailně popsali bývalí hráči klubu Michal Jeřábek a Tomáš Šimkovič. Jejich aktuální pověst ale nejlépe vystihuje týden stará informace – nepříjemnou vzpomínku si zpět do Polska odvezli tři zmlácení fanoušci Legie.

I proto mají členové sparťanské výpravy na každém kroku policejní doprovod.

Aktobe – Sparta Praha (18:00 + audiokomentář)