eFotbal

Barcelonské trumfy na cestě za titulem: Ranec gólů i riskantní hra, která platila i na Real

AFP
Lamine Yamal, Pedri a Raphinha slaví
Lamine Yamal, Pedri a Raphinha slavíČTK / imago sportfotodienst / Bagu Blanco / PRESSINPHOTO
Barcelona ve čtvrtek získala španělský titul. Bylo to už po osmadvacáté v historii klubu, ale teprve podruhé za posledních šest let. Zásluhu na tom má jistě nový trenér Hansi Flick (60), který sestavil nesmírně zábavný tým, jenž díky vítězství na hřišti Espanyolu (2:0) mohl slavit mistrovskou korunu už dvě kola před koncem.
Reklama
Reklama

Báječný útok

Flickova parádní ofenziva rozdrtila v této sezoně téměř každého soupeře, který mu zkřížil cestu. Barcelona při cestě za ziskem titulu nastřílela ve 36 zápasech celkem 97 gólů, což je o 23 gólů více než druhý Real Madrid. V srpnu porazila Valladolid 7:0, brankostroje se čtyřmi a více góly ale rozehrála i v dalších 13 ligových zápasech. Vynikal výjimečný, teprve sedmnáctiletý Lamine Yamal, jemuž pomáhali veterán Robert Lewandowski a dynamický křídelník Raphinha.

Brazilec, kterého právě Hansi Flick přesvědčil, aby v klubu zůstal, zažil svou nejlepší sezonu kariéry. A i on sám připisuje zásluhy na změně své hry svému trenérovi.

Yamal se stane nejlepším nahrávačem LaLigy. I když je často vidět jeho zakončení a driblink, je to oněch 13 gólových asistencí, která ukazují, kde je jeho další silná stránka. Lewandowski si připsal 25 gólů a Raphinha 18, dalších devět navíc připravil.

Klíčovým prvkem úspěchu Flickova týmu byla vysoká defenzivní linie. Hra sice někdy vypadá riskantně, ale z velké části jsou soupeři díky tomuto faktoru pod tlakem. A to včetně Realu Madridu v El Clásiku minulý víkend. "Celých 24 minut se Real Madrid nedotkl míče na naší polovině. Je až neuvěřitelné, jak je tlačíme i když mají míč. Na to můžeme být velmi hrdí," řekl Flick.

Změna mentality

Flickův předchůdce Xavi Hernández se v minulé sezoně vymlouval na všechno možné a Barcelona nezískala pod jeho vedením jedinou trofej. Letos si Katalánci připsali domácí treble i proto, že Flick nehledá výmluvy i když se jeho týmu nedaří.

Hráči Barcelony si díky tomu uvědomili, že to, čeho dosáhnou nebo nedosáhnou, záleží jen na nich. Několikrát se jim i díky změně myšlení podařilo zvrátit nepříznivý vývoj zápasu.

Barca v této sezóně předvedla několik působivých obratů, včetně již zmíněného duelu s Realem Madrid, kde prohrávala o dvě branky. V posledním El Clásiku 11. května zvítězila 4:3 a v podstatě potvrdila svůj titul. "Mentalita týmu je neuvěřitelná," chválil Flick poté, co Barcelona vyhrála i čtvrté utkání s Realem v této sezoně. Zůstala tak stoprocentní. 

Jeho tým navíc už nevypadá tak, že by podléhal tlaku a očekávání. Místo toho se soustředí na to, aby si fotbal na hřišti užíval. To také přispívá k atraktivní a svižné hře.

Perfektní Pedri

Pedri Gonzalez se pomalu stává osobností, o které se mluví jako o nejlepším záložníkovi světa současnosti. Po dlouhých měsících, kdy ho sužovala zranění, se stal pro Barcu nepostradatelným. A důležité bylo, že tentokrát zůstal fit po celou sezónu. "Pro mě je Pedri naprosto neuvěřitelný, klečím před ním na kolenou," řekl i bývalý trenér Arsenalu Arsene Wenger.

Teprve dvaadvacetiletý hráč z Kanárských ostrovů byl v sezoně srdcem Flickovy Barcelony, a to jak směrem do útoku, tak i v defenzivním smyslu. Jeho výkony daly zapomenout i na absence Marca Bernala a Marca Casada a hra týmu se i díky němu v podstatě obešla bez typického krajního záložníka.

Pedriho štíhlá postava a rychlé myšlení umožňují rychlé řešení problémů a častou možnost vyrazit do protiútoků.

Pedri je dnes absolutně kompletním záložníkem
Pedri je dnes absolutně kompletním záložníkemOpta by StatsPerform

Důvěra a odměna od hráčů

Co ještě udělal Flick, je zvýšení kondice a sebevědomí všech hráčů Barcelony. Jeho důvěra v hráče, kteří se v minulé sezoně trápili, se bohatě vrátila. Německý trenér trval na udržení Erica Garcii a ten mu to ve chvílích, kdy dostal příležitost, vrátil několika povedenými zápasy, i když hrál mimo svou pozici.

Ferran Torres zase pomohl hvězdnému útočnému triu odpočívat a stal se třetím nejlepším střelcem týmu a třetím nejlepším asistentem v LaLize. A co bylo asi nejdůležitější, stoper Inigo Martinez, jenž se v minulé sezoně hodně trápil, se vedle teenagera Paua Cubarsiho stal základním kamenem obrany a byl opravdovým lídrem.

De Jong a Szczesny

Navzdory vynikajícímu začátku sezony Barcelona v listopadu a prosinci loňského roku ztratila první příčku. Katalánský tým v tomto období vyhráli pouze jednou ze sedmi zápasů a dokonce doma podlehl Leganes a Las Palmas. Nabytý bodový náskok byl pryč a těsně před Vánoci jej po přímém souboji o čelo tabulky vystřídalo Atletico.

Flick vyhodnotil situaci a místo Casada začal nasazovat do středu pole uzdraveného Frenkieho de Jonga a do branky místo Iňakiho Peni postavil Wojciecha Szczesného. Efekt se dostavil. Barcelona se vrátila do hry s velkou energií a odhodláním a po 24 zápasech bez porážky napříč všemi soutěžích se vrátila do boje o titul. A polský brankář si mohl po svém druhém konci kariéry dát vítězný doutník.

Tabulka LaLigy