Báječný útok
Flickova parádní ofenziva rozdrtila v této sezoně téměř každého soupeře, který mu zkřížil cestu. Barcelona při cestě za ziskem titulu nastřílela ve 36 zápasech celkem 97 gólů, což je o 23 gólů více než druhý Real Madrid. V srpnu porazila Valladolid 7:0, brankostroje se čtyřmi a více góly ale rozehrála i v dalších 13 ligových zápasech. Vynikal výjimečný, teprve sedmnáctiletý Lamine Yamal, jemuž pomáhali veterán Robert Lewandowski a dynamický křídelník Raphinha.
Brazilec, kterého právě Hansi Flick přesvědčil, aby v klubu zůstal, zažil svou nejlepší sezonu kariéry. A i on sám připisuje zásluhy na změně své hry svému trenérovi.
Yamal se stane nejlepším nahrávačem LaLigy. I když je často vidět jeho zakončení a driblink, je to oněch 13 gólových asistencí, která ukazují, kde je jeho další silná stránka. Lewandowski si připsal 25 gólů a Raphinha 18, dalších devět navíc připravil.
Klíčovým prvkem úspěchu Flickova týmu byla vysoká defenzivní linie. Hra sice někdy vypadá riskantně, ale z velké části jsou soupeři díky tomuto faktoru pod tlakem. A to včetně Realu Madridu v El Clásiku minulý víkend. "Celých 24 minut se Real Madrid nedotkl míče na naší polovině. Je až neuvěřitelné, jak je tlačíme i když mají míč. Na to můžeme být velmi hrdí," řekl Flick.
Změna mentality
Flickův předchůdce Xavi Hernández se v minulé sezoně vymlouval na všechno možné a Barcelona nezískala pod jeho vedením jedinou trofej. Letos si Katalánci připsali domácí treble i proto, že Flick nehledá výmluvy i když se jeho týmu nedaří.
Hráči Barcelony si díky tomu uvědomili, že to, čeho dosáhnou nebo nedosáhnou, záleží jen na nich. Několikrát se jim i díky změně myšlení podařilo zvrátit nepříznivý vývoj zápasu.
Barca v této sezóně předvedla několik působivých obratů, včetně již zmíněného duelu s Realem Madrid, kde prohrávala o dvě branky. V posledním El Clásiku 11. května zvítězila 4:3 a v podstatě potvrdila svůj titul. "Mentalita týmu je neuvěřitelná," chválil Flick poté, co Barcelona vyhrála i čtvrté utkání s Realem v této sezoně. Zůstala tak stoprocentní.
Jeho tým navíc už nevypadá tak, že by podléhal tlaku a očekávání. Místo toho se soustředí na to, aby si fotbal na hřišti užíval. To také přispívá k atraktivní a svižné hře.
Perfektní Pedri
Pedri Gonzalez se pomalu stává osobností, o které se mluví jako o nejlepším záložníkovi světa současnosti. Po dlouhých měsících, kdy ho sužovala zranění, se stal pro Barcu nepostradatelným. A důležité bylo, že tentokrát zůstal fit po celou sezónu. "Pro mě je Pedri naprosto neuvěřitelný, klečím před ním na kolenou," řekl i bývalý trenér Arsenalu Arsene Wenger.
Teprve dvaadvacetiletý hráč z Kanárských ostrovů byl v sezoně srdcem Flickovy Barcelony, a to jak směrem do útoku, tak i v defenzivním smyslu. Jeho výkony daly zapomenout i na absence Marca Bernala a Marca Casada a hra týmu se i díky němu v podstatě obešla bez typického krajního záložníka.
Pedriho štíhlá postava a rychlé myšlení umožňují rychlé řešení problémů a častou možnost vyrazit do protiútoků.

Důvěra a odměna od hráčů
Co ještě udělal Flick, je zvýšení kondice a sebevědomí všech hráčů Barcelony. Jeho důvěra v hráče, kteří se v minulé sezoně trápili, se bohatě vrátila. Německý trenér trval na udržení Erica Garcii a ten mu to ve chvílích, kdy dostal příležitost, vrátil několika povedenými zápasy, i když hrál mimo svou pozici.
Ferran Torres zase pomohl hvězdnému útočnému triu odpočívat a stal se třetím nejlepším střelcem týmu a třetím nejlepším asistentem v LaLize. A co bylo asi nejdůležitější, stoper Inigo Martinez, jenž se v minulé sezoně hodně trápil, se vedle teenagera Paua Cubarsiho stal základním kamenem obrany a byl opravdovým lídrem.
De Jong a Szczesny
Navzdory vynikajícímu začátku sezony Barcelona v listopadu a prosinci loňského roku ztratila první příčku. Katalánský tým v tomto období vyhráli pouze jednou ze sedmi zápasů a dokonce doma podlehl Leganes a Las Palmas. Nabytý bodový náskok byl pryč a těsně před Vánoci jej po přímém souboji o čelo tabulky vystřídalo Atletico.
Flick vyhodnotil situaci a místo Casada začal nasazovat do středu pole uzdraveného Frenkieho de Jonga a do branky místo Iňakiho Peni postavil Wojciecha Szczesného. Efekt se dostavil. Barcelona se vrátila do hry s velkou energií a odhodláním a po 24 zápasech bez porážky napříč všemi soutěžích se vrátila do boje o titul. A polský brankář si mohl po svém druhém konci kariéry dát vítězný doutník.