Espanyol – Barcelona 0:2
Barcelona slaví 28. mistrovský titul ve španělské lize, který si zajistila výhrou 2:0 na hřišti městského rivala Espanyolu. O osudu utkání rozhodl až druhý poločas. Svěřenci trenéra Hansiho Flicka mají dvě kola před koncem soutěže nedostižný sedmibodový náskok a po výhře v domácím poháru i superpoháru slaví treble.
Úvod utkání v bouřlivé atmosféře přinesl šance na obou stranách. Espanyol mohl udeřit už ve čtvrté minutě, když Urko González využil vysoko postavené obrany Barcelony, ale nezakončil přesně. Na druhé straně zahrozil Robert Lewandowski a chvíli nato nevyužil šanci domácí Javi Puado.

Barcelona sice měla výraznou převahu v držení míče, ale do přestávky se trápila v kombinaci. Gólman Wojciech Szczesny navíc musel v 25. minutě zachraňovat další šanci Espanyolu a Pedriho následný pokus z dálky zůstal nejnebezpečnější šancí hostů v prvním dějství.
Po přestávce ale naskočil do hry Alejandro Balde a přinesl Barceloně větší přímočarost. V 52. minutě pak Yamal vymetl nádhernou technickou střelou šibenici a poslal svůj tým do vedení. Sedmnáctiletý talent od té chvíle ovládal hru a Blaugranas se snažili zápas definitivně rozhodnout.
Espanyol sice chvílemi hrozil – Szczesny musel vytáhnout další klíčový zákrok proti Fernándezovi – ale celkově tahal za kratší konec provazu.
Definitivní zlom přišel v závěru, kdy byl po potyčce s Yamalem vyloučen Leandro Cabrera. V nastavení pak Barcelona využila přesilovku – po povedené kombinaci napřáhl Fermín López a střelou pod břevno stanovil konečné skóre na 2:0.
Pro Barcelonu to znamená nejen titul, ale i prodloužení série neporazitelnosti v LaLize na 16 zápasů. Espanyol naopak zůstává namočen v boji o záchranu a bude potřebovat alespoň bod v závěrečných dvou kolech.
Osasuna – Atl. Madrid 2:0
Osasuna vstoupila do utkání proti Atlétiku Madrid aktivně a od úvodních minut si vytvářela slibné příležitosti. Aimar Oroz a Ante Budimir nevyužili několik šancí, zatímco Sergio Herrera musel na druhé straně zasahovat proti zakončení Alexandera Sörlotha. Domácí tlak ale přinesl ovoce ve 25. minutě, kdy se po rohovém kopu Bryana Zaragozy prosadil hlavou Alejandro Catena.
Atlético se po inkasované brance pokusilo o rychlou odpověď. Hosté přidali na intenzitě a nejblíže vyrovnání byl znovu Sörloth, jehož hlavičku z bezprostřední blízkosti zlikvidoval Herrera. Přes mírnou převahu ale tým trenéra Diega Simeoneho ve finální fázi narážel na pevnou obranu Osasuny a nedokázal si vytvořit dostatečně nebezpečné situace.

Po změně stran pokračoval zápas v podobném duchu. Atlético se sice drželo na míči, ale chyběla mu kreativita a přesnost ve finální třetině hřiště. Simeone reagoval střídáním a vyslal na trávník Griezmanna s Correou, jenže ani to obraz hry výrazně nezměnilo. Domácí bránili kompaktně a vyráželi do rychlých protiútoků.
Rozhodující moment přišel v 82. minutě. Kike Barja odcentroval z levé strany a Budimir přesnou hlavičkou na přední tyč uzavřel skóre na 2:0. Chorvatský útočník si připsal už 20. ligový gól v sezoně a potvrdil výbornou formu Osasuny, která si připsala čtvrtou výhru z posledních šesti zápasů. Atlético zůstává bez jistoty třetího místa a v roce 2025 podruhé za sebou nedokázalo venku skórovat.
Rayo Vallecano – Betis 2:2
Utkání mezi Rayem Vallecano a Realem Betis začalo s mírným zpožděním kvůli problému s brankovou konstrukcí, ale tempo bylo od úvodu vysoké. Domácí byli aktivnější, Pedro Díaz hned několikrát ohrozil branku. První ranou pro hosty bylo, když v úvodním poločase přišli o zraněného Sabalyho.
V závěru prvního dějství pak navíc Rayo zúročilo svůj tlak – nejprve dorazil Díazovu střelu do sítě hlavou Jorge De Frutos a krátce nato se z přímého kopu trefil Florian Lejeune.
Betis ale po změně stran zabral. Už po šesti minutách druhého poločasu se krásně uvolnil Cucho Hernández a přesnou ranou k tyči snížil. Hosté pokračovali v aktivitě, Ruibal však z dobré pozice přestřelil. K vyrovnání pak přispěl znovu domácí Lejeune, tentokrát ale negativně – ve vápně fauloval Abdeho a z následné penalty srovnal Isco.

Rayo mohlo strhnout vedení zpět na svou stranu, ale Adrián si poradil se šancemi Álvara Garcíi i tvrdou ranou Unaie Lópeze. V závěru zápasu došlo ke zdržení kvůli incidentu v hledišti, které narušilo plynulost hry. Po jeho vyřešení už se skóre neměnilo a zápas skončil remízou 2:2.
Real Betis tak po třech ligových výhrách v řadě přibrzdil a na páté místo, které zajišťuje Ligu mistrů, ztrácí dvě kola před koncem pět bodů. Rayo nevyužilo šanci na třetí výhru po sobě, ale díky lepšímu skóre si udrželo osmou pozici a stále může pomýšlet na evropské poháry.