Ostřílený Španěl brzy povede své PSG v Mnichově k finálovému utkání Ligy mistrů proti italskému Interu Milán a v případě úspěchu se z něj ve francouzském velkoměstě stane legenda.

Přestože PSG mělo v předchozích letech ve svých řadách některé z nejlepších hráčů světa – Ronaldinha, Davida Beckhama, Zlatana Ibrahimoviče, Lionela Messiho, Neymara a Kyliana Mbappého – vždycky, když šlo do tuhého, se mu nedařilo. V letošní sezoně je to ale jinak.
V týmu je stále spousta hvězdných jmen, ale Enrique už v Barceloně ukázal, že klidně zkrotí osobnosti jako Messi a Luis Suárez. Španěl nemá rád, když mu někdo bourá kabinu a umí vládnout pevnou rukou.
Barcelona s Guardiolou je považována za nejlepší
Guardiolovu vítěznou Barcelonu mnozí považují za měřítko a nejlepší fotbalový tým v historii. To je celkem odvážné tvrzení, když si vzpomenete na týmy Realu Madrid v 50. a 60. letech, Liverpoolu v 70. letech, AC Milán v 80. letech a Manchesteru United v 90. letech. To ony tehdy utvářely tvář fotbalu.
Už první sezona na lavičce Barcelony byla pro Guardiolu enormně úspěšná, teď má za sebou 17 trenérských ročníků a získal v nich neskutečných 39 klubových trofejí. Rovnou 14 z nich bylo v Barceloně.

Je neskutečné, že jako trenér ji vedl ve 118 domácích zápasech, z nichž neuvěřitelných 97 vyhrál, 14 remizoval a jen sedm prohrál. To je úspěšnost 82 %. Často se ale tyto statistiky takříkajíc zametou pod koberec se slovy, že když je v týmu Messi, Andrés Iniesta a Xavi, není vlastně třeba nic moc dělat.
To je obvinění, které bylo Guardiolovi vyčítáno i během jeho působení v Bayernu Mnichov a Manchesteru City. Všechny tři týmy byly v podstatě postaveny pro vyhrávání.
Enrique překonával rekordy
Enrique naopak převzal Barcelonu, která byla evidentně v přestavbě, ale i tak si hned ve své první sezoně přivlastnil některé Guardiolovy rekordy. Například se mu sadou jedenácti výher v řadě vyrovnal a 42 výher po prvních 50 zápasech na lavičce týmu zůstává barcelonským rekordem. Jeho fotbal možná nebyl tak líbivý a technický, ale přinášel výsledky.
Navíc jeho procento výher 76,2 % z působení na Camp Nou opět Guardiolu překonává, jeho sokovi se za čtyři sezony u kormidla podařilo dosáhnout o něco horšího výsledku 72,47 %. Barcelonu nakonec Enrique dovedl během svého působení k celkem devíti trofejím.
Sezona v PSG může být ještě lepší
V této sezoně má Enrique solidní úspěšnost 72,7 %, což je jeho třetí nejlepší výsledek za posledních 10 let. Vyhrál celkem 40 z 55 zápasů a celkově utrpěl ve všech soutěžích jen sedm porážek.

Ousmane Dembélé, sám bývalý hráč Barcelony, se sice v této sezoně v Paříži často prosazuje, ale jsou to příchody posil jako Désiré Doué a Bradley Barcola, díky nimž všichni berou letošního šampiona Ligue 1 konečně vážně. Cennější než všechny statistiky je to, jak Enrique proměnil PSG ve skvěle fungující stroj.
Mizerný rok pro Guardiolu a City
Guardiola se během předešlých let dočkal velkých úspěchů jak na lavičce Bayernu, tak u Manchesteru City, kterému zajistil historicky první titul v Lize mistrů a svůj první od roku 2011.
Letošní sezona je však obrovským zklamáním a procento výher 51,9 % je jeho nejhorší za posledních deset let. Přesto Citizens nastříleli neuvěřitelných 109 gólů (což je stále nejhorší výsledek Guardiolova týmu za posledních 10 let). Celkově 28 výher a 15 porážek je pro něj nejhorší výsledek kariéry.

V sezoně, kdy měl Guardiola všechno připravené k tomu, aby opět uspěl, se mu nedaří. Naopak Luis Enrique je s PSG ligovým šampionem a pomalu se začíná vyrovnávat těm nejlepším. A po finále Ligy mistrů může být ještě lépe.
Není na čase, aby se o něm mluvilo se stejnou úctou jako o tom prvním?
