Spasitelem Manchesteru United se měl v té době stát Rúben Amorim. Mladý, hladový a nadějný trenér se skvělými nápady a obdivuhodnými výsledky. Když opouštěl Sporting, s klubem držel v probíhajícím ročníku ohromující bilanci 88,2 % výher ze 17 duelů.

Před sezonou 2024/25 zaznamenal portugalský trenér nejnižší úspěšnost 54,5 % ve svém prvním ročníku ve Sportingu (2019/20), když s klubem stihl odehrát pouhých 11 utkání. Jeho výsledky se ale rychle zlepšily. Jakmile si rodák z Lisabonu vytvořil tým podle svých představ a přiměl ho hrát dle svých not, neklesl pod hranici 70 % (2022/23, 28 vítězství ze 40 zápasů).
S Amorimem měl přijít zlom
Sir Jim Radcliffe, jeho představenstvo a poté i fanoušci věřili, že je zde muž, který konečně převezme štafetu po Siru Alexi Fergusonovi a uspěje tam, kde David Moyes, Louis van Gaal, José Mourinho, Ole Gunnar Solskjaer, Ralf Rangnick a Ten Hag selhali.
Přesto ale dnes sledujeme, jak se Red Devils trápí téměř na dně tabulky. Od prvního zápasu Amorima v Manchesteru uplynulo téměř šest a půl měsíce a buď klub vede někdo, kdo se za Portugalce jen vydává, nebo Amorim prostě nemá na to, aby řídil elitní světový klub. A pak je tu varianta, že hráči v klubu jednoduše nedosahují dostatečných kvalit.

Vždy se dá argumentovat tím, že ne každý trenér je se svým stylem vhodný pro každý klub, v United už ale vyzkoušeli tolik možností, že lze v jejich případě situaci označit za zcela výjimečnou.
Každý z výše zmíněných koučů totiž zaznamenal úspěchy jinde, přičemž v případě Amorima, Van Gaala, Mourinha a Ten Haga to bylo buď minimálně vítězství v lize, nebo v poháru. Nelze tak nadále označovat osobnosti, které se ujmou práce v Manchesteru, za nedostatečně kompetentní.
Příliš mnoho proher v Premier League
Ačkoli se ani předchozím trenérům v posledních letech na Old Trafford nedařilo, s příchodem Amorima výsledky na domácí scéně nabraly až extrémní obrátky. Do konce sezony Premier League zbývá odehrát poslední zápas a Rudí ďáblové se nacházejí na 16. místě jen o bod před poslední nesestupovou příčkou, kterou hájí Tottenham, soupeř United v očekávaném finále Evropské ligy.

Ve 25 zápasech anglické nejvyšší soutěže, které Amorim řídil, vyhráli jen šest z nich. Dalších šest klání skončilo remízou a 13 prohrou. Tristní úspěšnost 24 % vyhraných duelů doplňuje navíc ještě fakt, že Devils, u kterých nebyla historicky o góly nouze, skórovali pouze 30krát ve 25 střetnutích. Když vezmeme v potaz ještě obranu, která za stejné období inkasovala 40 branek, odhalí se nám ty nejviditelnější slabiny.
Jiný příběh v Evropě
Abychom ještě více přiblížili, jak hluboko se United na domácí scéně propadli a zdůraznili tak kontrast oproti výsledkům v Evropské lize, tři z šesti ligových výher pod trenérem Amorimem přišly proti sestupujícím týmům (Ipswichi, Southamptonu a Leicesteru) a zbytek proti Fulhamu, Evertonu a Manchester City, který sám na poměry klubu neprožívá nejjednodušší chvíle. S těmito výkony se však nedají srovnávat výsledky na mezinárodní scéně.

Devils během deseti zápasů pod Amorimem v Evropské lize ještě neprohráli a body ztratili jen dvakrát. Jeho svěřenci zaznamenali 28 branek, jen o dvě méně než v lize, a 15krát inkasovali, což jsou v obou případech lepší čísla než v 15 zápasech Ten Haga ve stejné soutěži za United.
S 80% výherní úspěšností v evropských pohárech se Amorim blíží ke svému působení ve Sportingu a dává najevo, že způsob hry na mezinárodní scéně mu evidentně vyhovuje.
Bývalý trenér Bragy má sice k dispozici několik zkušených hráčů, kteří by si měli vést v duelech mnohem lépe, nelze ale opomíjet ani to, že Premier League je fyzicky náročnější a možná i méně technická liga, než na jakou byl Amorim zvyklý. Jeho odhodlání držet se svého herního stylu si zaslouží obdiv, nicméně přijde chvíle, kdy bude potřeba přiznat, že něco nefunguje.
Selhání ve finále jako předčasný konec?
Před finále Evropské ligy trenér naznačil, že utkání pro něj má mnohem větší význam z hlediska budoucnosti klubu než jen kvůli samotné trofeji. "Každý z nás se musí nad spoustou věcí vážně zamyslet. Všichni myslí na finále, ale o finále nejde. Mluvím o sobě a o kultuře v klubu i v kabině. To musíme změnit. Je to rozhodující okamžik v historii Manchesteru United," zdůraznil Amorim. "V létě musíme být opravdu silní a odvážní, protože podobná sezona se nesmí opakovat. Pokud vykročíme stejně, měli bychom dát prostor jiným lidem."

Konec pro portugalského kouče by ale mohl přijít už o něco dříve. Pokud by United ve finále Evropské ligy neuspěli, Amorim by Old Trafford mohl opustit předčasně. Rudí ďáblové by se ale takovým rozhodnutím vrátili opět na začátek, problémy v klubu nelze jednoduše vždy svalovat na každého nového trenéra.
Nyní je nutné prozkoumat, co konkrétně je potřeba změnit a vysvětlit, proč se v posledních letech nedaří stmelit kádr v jedné z historicky největších fotbalových institucí světa.
