Kde je nakonec zakopaná pravda, se můžeme stále jen domnívat, ale mnozí se domnívají, že konec Václava Kotala na lavičce Sparty notně ovlivnili služebně nejstarší hráči. Ostřílený kouč se tak musel po pár měsících balit a uvolnit místo Vrbovi, který v minulosti v Plzni i národním týmu na zkušenostech stavěl. Nyní je tomu však trochu jinak a matadoři v kabině už nejsou hybnou silou jeho strategie.
3) Šanci dostává širší kádrNáročný program, ale také hledání ideální sestavy. To všechno hraje ve prospěch širšího kádru pražské Sparty, který chce z lavičky náhradníků vklouznout do základní jedenáctky. Vrba má k dispozici zajímavé hráče, kterým chybí jen herní praxe. Možná, že to budou mít těžší, až nalezne ideální sestavu, ale nyní jsou prakticky všichni na stejné startovní čáře a svými výkony se mohou přihlásit o přízeň trenéra.
2) Sázka na mladéJiž při svém jmenování do funkce hlavního trenéra Sparty byl Pavel Vrba z minulosti pranýřován za svou umíněnost nedávat příliš šanci mladým tvářím. V Plzni bychom napočítali celou řadu zajímavých talentů, které za jeho vlády musely jít za štěstím jinam. Ve Spartě ale na odchovance vsází již delší dobu a mladíky typu Hložka, Krejčího, Karabce či Drchala by bylo trestuhodné umlčet a odsunout na lavičku náhradníků. Jejich nasazování se vyplácí, proto by si mohl postupem času vyhlédnout i další schopné hráče z rezervního týmu.
1) Větší sázka na defenzivuVrba hraje rád směrem dopředu a s velkou vášní chce soupeře vždy přestřílet. V minulosti mu na vráskách nepřidával větší počet inkasovaných branek, neboť velká produktivita v koncovce mu plné bodové zisky zaručovaly. Ve Spartě je to ale jiné, někdy se zase až tak střelecky nedaří a v posledních týdnech se ukazuje, že Vrba si mnohem více všímá svých zadních řad a nabádá je k vytvoření neprostupného valu. Čistá konta s Rangers a Slavií jsou tomu jasným důkazem.