Besta dostal pokutu 25 tisíc korun

Besta dostal pokutu 25 tisíc korun

Brněnský ALEŠ BESTA dostal od disciplinární komise pokutu 25 tisíc korun za to, že svými výroky po ligovém utkání s Mostem, v němž dosáhl branky rukou, znevážil jméno fotbalu. Příští dva zápasy si navíc nezahraje kvůli vyloučení v utkání 16. kola v Liberci. Po jednání to novinářům oznámil předseda komise Alexander Károlyi. Besta i brněnský klub mohou zvážit, jestli se proti trestům odvolají.

Případ libereckého útočníka Zbyňka Pospěcha, který měl při utkání se Zlínem nafilmovat penaltu, disciplinární komise kvůli onemocnění hráče odročila na jiný termín.

Bestův sledovaný případ se před disciplinární komisi dostal kvůli výrokům hráče v médiích po utkání s Mostem, který rozhodla právě jeho branka z 62. minuty. Gól byl však neregulérní, což po utkání potvrdil i rozhodčí Tomáš Adámek, který prý však měl v inkriminovaném okamžiku zakrytý výhled, a také delegát Jiří Rutsch. Komise rozhodčích vzápětí Adámka i asistenta Roberta Kubáně potrestala za pochybení pozastavením delegace.

Dvaadvacetiletý středopolař se však po utkání k hraní rukou nepřiznal a opakovaně tvrdil, že míč se do mostecké branky odrazil od jeho ramena. "Kdyby se pan Besta zachoval jako chlap a řekl hned, že dal gól rukou, vůbec bychom jeho případ dnes neprojednávali," řekl KÁROLYI. Poukázal na Bestovy výroky v tisku i televizním přenosu; právě ty měly podle Károlyiho znevážit jméno fotbalu.

Besta na třetí pokus "povolil" a přiznal, že dopravil míč do branky rukou

Besta na zasedání disciplinárky nejprve zdůraznil, že v jeho jednání nebyl žádný úmysl. "Nejprve jsem byl faulován a pak se ode mě míč odrazil do branky. A nevím, jestli to bylo rukou," uvedl Besta. Až když se jej Károlyi potřetí výslovně zeptal, zda opravdu rukou hrál, Besta "povolil". "Ano, gól rukou to byl," přiznal se poprvé na veřejnosti k porušení pravidel.

Disciplinárka po pětiminutové poradě hned vynesla trest. Károlyi za polehčující okolnosti Bestovy kauzy označil skutečnost, že se hráč k hraní rukou nakonec doznal, před disciplinárkou byl vůbec poprvé a také kvůli tomu, že Besta věnoval nespecifikovanou finanční částku na charitativní účely.

Dvouzápasový distanc si Besta vysloužil za vyloučení v sobotním utkání 16. kola v Liberci, kde ve 40. minutě fauloval domácího Daniela Pudila a bez předchozího napomínání byl vyloučen. "Šlo o surovou a nebezpečnou hru, která mohla ohrozit zdraví protihráče," uvedl Károlyi na vysvětlenou. "Podle mě Besta v Liberci zaplatil daň za to, co se stalo týden předtím. Ale rozhodčí s delegátem to samozřejmě nepřiznají," prohlásil mnohoznačně šéf brněnského klubu KAREL JARŮŠEK.

Jednozápasový stop dostali Šourek, Fillo a Hubník

Když Besta opouštěl strahovské sídlo svazu, výroky disciplinárky nekomentoval. "Nechci se k tomu už vyjadřovat. Všechno jsem řekl už na jejím jednání," uvedl bývalý člen reprezentační jednadvacítky.

Disciplinární komise se nezabývala jen Bestovým případem. Rozhodla také o tom, že jihlavský Ondřej Šourek dostane jednozápasový nepodmíněný trest za vyloučení v utkání 16. kola v Příbrami. Za čtyři žluté karty jeden zápas shodně vynechají i plzeňský Martin Fillo a Michal Hubník z Olomouce.

[ 15.12.2005 - ČTK /eFotbal. Foto: MARSfoto ]