McCartney měl pravdu: Pearce je idiot. Idiotské bylo i zavřít Spartě hřiště

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Měla to být dvě velká olympijská semifinále. Spojený celek Velké Británie proti největším favoritům fotbalových turnajů. Britští muži proti Brazílii, ženy proti USA. Nic z toho nebylo. Ve čtvrtfinále Britky nejprve senzačně prohrály s Kanadou (0:2) a pak Britové, vedení Stuartem „Psycho“ Pearcem, podlehli po prodloužení a penaltách senzačně Korejcům (1:1, 4:5). Přesto to byla skvělá podívaná a důkaz, jaký je fotbal krásný, když se hraje před zaplněnými a bouřícími tribunami. Skvělý protiklad ve srovnání s ligovým utkáním Sparta – Příbram (2:1), nesmyslně hraným kvůli rozhodnutí disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky za zavřenými dveřmi bez lidí.

Pokud jde o olympiádu, slavný člen skupiny Beatles Paul McCartney, který slavnostně Hry v Londýně zahajoval, měl nejspíš pravdu, když prohlásil, že „Psycho“ Pearce je idiot, protože na rozdíl od názoru celého fotbalového světa, nejspíš na truc, nenominoval mezi třemi povolenými staršími hráči do svého týmu Davida Beckhama.

„Psycho“, jak se britskému kouči kvůli jeho podivínskému chování přezdívá, dělal však idiotské kousky dál. (Nejen) v klíčovém zápase s Koreou nechal sedět na lavičce dalšího veterána, Velšana Giggse. A to přesto, že se hrálo ve Walesu, tedy v Cardiffu. Za stavu 0:1 kopali ještě v první půli Britové penaltu. Šel na ní Ramsey a proměnil ji jen s velkou klikou a odřenýma ušima. Za pár minut zahrávala Británie druhý pokutový kop a zase se toho ujal předtím nepřesvědčivý Ramsey. Místo toho, aby ho Pearce na dálku od tohoto záměru odradil, se šíleným výrazem ve tváři sledoval, jak Ramsey penaltu spálí. Kdyby měl na hřišti zkušeného Giggse, nejspíš by se to nestalo.
[img id="1696"]Ramsey pak dokonce zahajoval závěrečný penaltový rozstřel. Sice proměnil, ale po jeho skončení stejně skončil s hlavou v dlaních. V poslední, páté sérii totiž nedal penaltu útočník Sturridge. Zacupital, zastavil se a pak stejně poslal balon přesně do strany, kam se vrhnul korejský brankář….

Napodobil tak svého trenéra Pearce, který při penaltovém rozstřelu selhal v semifinále MS 1990 v Itálii s Německem…

Penalty pak hrály v pondělí důležitou roli v nesmírně dramatických semifinálových utkáních ženského olympijského turnaje. Francouzky prohrály s mistryněmi světa Japonkami 1:2, když v závěru neproměnily pokutový kop a přišly tím o prodloužení. Ve druhém zápase poté obhájkyně olympijského zlata USA v derby s Kanadou senzačně třikrát prohrávaly, vždy vyrovnaly, naposledy na 3:3 právě z penalty. A ve třetí minutě nastavení třicetiminutového prodloužení pak daly Američanky hlavou rozhodující gól na 4:3! Takže v Londýně ve čtvrtek dojde k repríze loňského MS 2011 v Německu: USA-Japonsko.

Fotbal bez diváků = špatná hra

To vše se na OH dělo před skvělou diváckou kulisou. Není divu, že ta přispěla k výborné hře a podívané. To na Letné při nedělním ligovém klání prázdné ochozy výrazně ovlivnily úroveň zápasu. Snížily ji!

Jak už jsem několikrát psal, fotbal bez diváků je totální nesmysl, ať už tento trest vymyslela disciplinárka UEFA nebo FAČR! Dovedete si představit skvělý červencový koncert Bruce Spingsteena v Praze Edenu bez diváků? Nebo že na by na hudební festival Rock for People měli lidé zakázaný vstup? Nebo že by Karel Gott před Vánocemi vystoupil před prázdnou Lucernou?

To jsou ukrutné blbosti, že jo? Stejně idiotské nařízení je, aby Sparta s Příbramí nastoupila před prázdnými tribunami. A bude se to ještě jednou za čtrnáct dní – při duelu Sparta–České Budějovice – opakovat...„Český fotbal pro fanoušky!“