Historický úspěch Táborska se blíží. Uděláme maximum, slibuje Nádvorník. Bojí se, že přijde o talent

Historický úspěch Táborska se blíží. Uděláme maximum, slibuje Nádvorník. Bojí se, že přijde o talent
ROZHOVOR

Kořist v podobě třetího místa drží šest kol před koncem druhé ligy Táborsko. Tým kouče Romana Nádvorníka krok za krokem míří k vysněnému cíli, kterým je účast v baráži. Výsledky jsou jedna věc, Táborsko ale baví fotbalem. K fungující defenzivě totiž přidalo i víc nastřílených gólů, a tak klub musí spřádat plány, jak by se popasoval se situací, kdyby v následné baráži vybojoval možnost startu mezi elitou. "Jdeme si za naším snem," přiznává kouč. Trumfem týmu je ofenzivní kometa Pavel Svatek, autor pěti branek.

Ať si kdo chce, co chce říká, ukázaná platí. A Táborsko se na třetí příčce drží nikoliv přízní štěstěny, byť si to mnozí zpočátku mohli myslet. "Byli jsme nahoře v době první reprezentační přestávky a někdo se divil. Pak byla další repre pauza a my jsme tam byli pořád. Teď je do konce druhé ligy šest kol a my jsme třetí," těší bilance trenéra Táborska.

O situaci v klubu i postavení v tabulce mluví ochotně, často se usměje, reaguje spontánně. "Jsme rádi za to, kam jsme se dostali a že se o nás moc nemluví. Přitom jsme dlouho byli týmem, který procházel jarem bez porážky," upozorní na skvělou bilanci. Nakonec už Táborsko jednou prohrálo, na půdě zachraňujícího se Prostějova 1:2, ale pohled na aktuální tabulku to vedení, trenérům ani hráčům zase tolik nekazí. "Ukazuje se, že nemáme výkyvy," tvrdí Nádvorník.

Stále vzpomíná na dobu, kdy do klubu přišel. Pustil se do práce s tím, že všechno musí vycházet ze skvěle fungující defenzivy. I když není kouzelník, tak s týmem dokázal divy. Už za podzim dostal jeho tým nejméně branek a platí to po 24. kole druhé ligy. Tým inkasoval jen 22 branek, což je brilantní bilance. "A pak jsme se v zimě hodně zaměřili na ofenzivní stránku hry," přizná bez rozpaků. A světe div, i tady přišel pokrok. Třeba ve dvou posledních duelech si Táborsko otevřelo doma střelnici. Nad Varnsdorfem vyhrálo 4:1 a Žižkovu nasypalo dokonce pět branek, aniž by inkasovalo. "I tady jsme se posunuli," spokojeně přikyvuje trenér.

© FC Silon Táborsko

Úspěné výsledky ho těší o to více, že do týmu zabudovává mladé hráče. A nejvíce vidět je devatenáctiletý Pavel Svatek. Za deset startů stihl nasázet soupeřům pět gólů. "Má obrovské předpoklady, aby se prosadil v profesionálním fotbale. Dali jsme mu šanci a on nám tu důvěru oplácí. Až se trochu bojím, že u nás dlouho nevydrží," hlásí kouč, že by Tábrosko mohlo vypustit do velkého fotbalu další kometu.

Má už snad kouč nějaké náznaky, že by okolo hráče svištělo laso od některého z klubů. To nechá Nádvorník bez konkrétní odpovědi. "Ale samozřejmě nejde přehlédnout, že na naše zápasy chodí manažeři, sportovní ředitelé i trenéři z jiných klubů," přizná, že konkurence má nejspíš o hvězdičce Táborska detailní přehled. "A taky si myslím, že bude Pavel Svatek brzy v reprezentační dvacítce. On a Radek Šiler ze Sparty B jsou dva nejlepší útočníci ve své věkové kategorii v soutěži. Vnímám u nich ohromný potenciál," je přesvědčený Nádvorník.

Vychytané nuly ve druhé lize? Jedničky Dukly a Táborska absolvují tak trochu vlastní soutěž

Svatek je vidět díky nastříleným gólům, ale jinak je ofenziva pochopitelně vizitkou celého týmu. "Zapracovat a vylepšit hru na posledních dvaceti metrech od branky soupeře je to nejtěžší. Ale posouváme se. Když se podíváte na skóre, tak je na tom lépe v poměru vstřelených a inkasovaných branek jen vedoucí Dukla a to ještě o jediný gól," je pyšný na svůj tým kouč momentálně třetího týmu tabulky. "Myslím, že se na náš fotbal hezky kouká," dodává.

A stačí se podívat na to, jak za dobou působení Romana Nádvorníka v Táborsku vzrostly návštěvy a je jasné, že kouč nemluví do větru. "Chodily na nás tři stovky lidí, teď je jich tisíc, někdy 1200," pochvaluje si a věří, že to tak bude i dál. Podporu fanoušků bude jeho tým potřebovat. "Druhá je liga moc vyrovnaná a myslím, že v boji o postup i dole o záchranu bude rozhodovat každý bod," myslí si Nádvorník. "Podívejte se na Žižkov. My mu doma pět gólů a oni hned v dalším utkání vyhrají nad Chrudimí. Je to vyrovnané a nevyzpytatelné."

Dobře si také uvědomuje, jak tabulkou dokážou zamíchat rezervy prvoligových týmů. "Sparta B měla skvělý rozjezd, teď má zase vítěznou šňůru olomoucké béčko. "Těm jsme doma dali šest branek, tak se budeme muset pořádně nachystat," vyhlíží kouč duel, který čeká jeho svěřence hned po utkání s Líšní. "My se ale musíme koukat hlavně sami na sebe. Máme to všechno ve svých rukách," posouvá myšlenky k cíli, kterým je třetí příčka po třicátém kole. Je jasné, že kdyby se tohle povedlo, byla to senzace. "Jsme připravení pro splnění toho snu udělat maximum," praví odhodlaně kouč. "Ta možnost se blíží a kdyby se naskytla, popereme se o ni," slibuje. "Byl by to je největší úspěch v historii klubu."

A co když Táborsko opravdu skončí třetí a zvládne následnou baráž? Připravuje se klub na to, že bude muset řešit věci spojené s účastí v nejvyšší soutěži? Muselo by se řešit umělé osvětlení i infrastruktura. "Všeobecně se ví, že máme dohodu, že bychom určitý čas hráli v Českých Budějovicích. Ale vážně jen nějaký čas, dlouhodobě by nemělo smysl do takového projektu jít," uvažuje s rozumem zkušený kouč. "Na tyhle věci by vám odpověděl spíš výkonný ředitel Martin Vozábal nebo majitel Petr Kolář, to nejsou otázky pro mě. My se pokusíme uhrát potřebné body v posledních kolech a co vím, hned po závěrečném utkání s Duklou by měly začít na stadionu další práce," prozrazuje Nádvorník.

Táborsku momentálně šest kol před koncem patří třetí příčka. Na zatím druhý Vyškov ztrácí čtyři body. Manko na vedoucí pražskou Duklu je osmibodové. Čtvrtá Olomouc B má stejně bodů jako Nádvorníkův tým, ale vzhledem k účasti Sigmy mezi elitou do vyšší soutěže nemohou Hanáci postoupit. Pátá Chrudim má 34 bodů.

Semafor F:NL: Jízda Sigmy na hřišti i v kabině, pokračující vzpoura Varnsdorfu a ostuda Zbrojovky na tribuně