V Neapoli se vzpomínalo na staré časy

Na neapolský stadion San Paolo tradičně chodívaly vysoké návštěvy. V době, kdy zde válel Diego Armando Maradona a SSC Neapol získal dva mistrovské tituly, bylo permanentně vyprodáno. Staré časy jsou už nenávratně pryč, Neapol po vážných finančních problémech opustila nejvyšší soutěž, starý název SSC (Societá Sportiva Calcio) změnila na Neapol Soccer. Když však v 10. kole na San Paolu hostila Juventus Turín sesazený do druhé ligy, byl opět zcela plný dům.

Na stadionu bylo 65 000 diváků - to je zhruba stejný počet, kolik o víkendu přišlo na pět prvoligových stadionů (v Sieně, Reggině, Empoli, Chievu a Livornu) dohromady. Neapol tak potvrdila, že by si kvůli svému zázemí zasloužila návrat mezi elitu, i když její diváci jsou často dost divocí a neukáznění.

Ostře sledovaný zápas s Juventusem nakonec skončil spravedlivou remízou 1:1. Skóre otevřel v 66. minutě Alessandro Del Piero precizně provedeným přímým kopem. Byl to jeho 202. soutěžní gól v dresu turínské "Staré dámy", té "Alex" nepřetržitě slouží už od roku 1993. O pouhých šest minut později však vyrovnal uruguayský záložník domácích Mariano Bogliacino.

Juventus tak přerušil sérii osmi druholigových zápasů, v nichž poznal jen výhry. Přesto je se skvělou bilancí osmi vítězství a dvou remíz na čtvrtém místě Serie B, už jen tři body mu schází na první příčku, kterou zatím drží CFC Janov. Bez odečtení devíti trestných bodů by Juve byl s poměrně jasným náskokem v čele.

Přerušena byla i série neprůstřelnosti gólmana mistrů světa Gianluigiho Buffona, který by se podle obvykle dobře informovaných zdrojů z Paříže měl stát příštím držitelem Zlatého míče. Buffon naposledy inkasoval ve 2. kole v zápase s Vicenzou, od té doby držel sedm kol čisté konto, až do 72. minuty zápasu v Neapoli. Celkem tedy nemusel lovit míč ze sítě 700 hracích minut.

Juventusu chyběli zranění obránci Tudor, Kovač, Boumsong, záložníci Marchionni, Giannichedda a Nedvěd a útočník Trezeguet, v průběhu druhého poločasu ještě musel odstoupit další zadák Legrottaglie. Dobře ho ale zastoupil mladíček Paolo De Ceglie, v záloze se zase vedle zkušených opor Camoranesiho a Zanettiho neztratil dvacetiletý Claudio Marchisio. Didier Deschamps, francouzský kormidelník Juventusu, poznamenal: "Dlouho jsem drželi domácí na uzdě, ale pak se přihlásila únava. Neapoli samozřejmě pomohla také bouřlivá divácká kulisa."

Neapol je zatím v tabulce sedmá, od silného týmu se čekalo víc. "Modří" mají potíže s tvorbou hry, chybí jim typický režisér. I když – možná ho mají, ale musejí mu dát pořádnou šanci. Roberto De Zerbi v minulé sezóně dovedl ve druhé lize k postupu Catanii, v létě přestoupil do Neapole, ale trenér Edy Reja mu zatím dává jen málo šancí. Nyní ho postavil v 71. minutě a De Zerbi se okamžitě uvedl nebezpečnou střelou. O minutu později pak založil akci, po níž Bogliacino vyrovnal. Sportovní ředitel klubu Pierpaolo Marino se už několik kol chystá k odvolání trenéra Reji, po remíze s Juventusem mu ale dal ještě šanci. "Více by ale měl využívat kvalit De Zerbiho," podotkl.