Didier: Povolená Drog(b)a londýnské Chelsea

Didier: Povolená Drog(b)a londýnské Chelsea

"He just can´t stop scoring". Tato věta zní z úst anglických fotbalových komentátorů stále častěji. A vždy je to v souvislosti s černým panterem Didierem Drogbou. Útočník Chelsea skutečně zkrátka nemůže přestat dávat góly a na podzim jich nasázel ve všech soutěžních zápasech už čtrnáct. A fanoušci Blues se díky jeho skvělé formě na fotbale baví přímo královsky.

Zatím poslední představení cirkusu Drogba se konalo v sobotu. V šapitó stadionu Stamford Bridge společně s parťákem Ševčenkem dokonale rozebral obranu Watfordu a dovedl Chelsea k jednoznačnému vítězství 4:0. Drogba sám dal tři góly a na ten čtvrtý přihrál právě Ševčenkovi. Ukrajinský forvard se mu zase odvděčil dvěma gólovými asistencemi. Ti dva zkrátka konečně našli společnou útočnou řeč a obránci zatím marně shánějí „slovník“ potřebný k dešifrování africko-ukrajinské spolupráce.

Přitom se ještě těsně před startem letošního ligového ročníku dost hlasitě mluvilo o Drogbově chystaném návratu do Francie. Trpělivost však nakonec zvítězila nad touhou po stabilním místě v základní sestavě - a to se vyplatilo. Po odchodu Hernána Crespa a Damiena Duffa se totiž Afričan stal základním stavebním kamenem nové Mourinhovy ofenzivy. Drogbovi navíc jednoznačně prospěl přechod z rozestavení 4-3-3 na standardní 4-4-2. Než si na sebe se Ševčenkem zvykli, spoléhal Drogba maximálně na vlastní schopnosti a v jeho případě to rozhodně nebyl přehnaný luxus. Na dva góly proti Barceloně v Lize mistrů, nebo na ligovou trefu do sítě Liverpoolu fanoušci Blues hned tak nezapomenou.

Drogbovou velkou výhodou navíc je, že to není žádný sobecký střelec. Pro spoluhráče rád a často připravuje palebné pozice. Ve své první sezoně v dresu Chelsea byl dokonce nejčastěji asistujícím hráčem soutěže, když mu statistici napočítali celkem jedenáct gólových přihrávek. Letos už má na kontě kromě úctyhodných čtrnácti branek i čtyři asistence. K takovým hodnotám se většina útočníků nedostane ani za celou sezónu…

Zápas proti Watfordu však přinesl pro fanoušky Chelsea ještě jednu dobrou zprávu. Kromě Drogby a Ševčenka totiž odehrál výborný zápas i Geremi, kterému manažer Mourinho svěřil post pravého obránce. Právě tato pozice se v posledních týdnech zdála být největší slabinou současné Chelsea. Právě zprava totiž přišly všechny góly, které Blues inkasovali v zápasech s Barcelonou a Tottenhamem. Kamerunec Geremi však dokonale zastínil Ferreiru i Boulahrouze a kromě precizní defenzivy předvedl i čilou hru dopředu.

José Mourinho má tedy po sobotě opět několik důvodů ke spokojenosti. Jeho tým předvedl naprosto suverénní výkon a především díky Drogbovým gólům zůstal v těsném tříbodovém závěsu za Manchesterem United. Oba lídři ligové tabulky jsou ve vrcholné formě a už za necelé dva týdny je čeká vzájemný souboj. Máme se tedy rozhodně na co těšit.

[ 15.11.2006 - Jakub Otava l Koláž: eFotbal.cz ]