Ujfaluši: Pro italský tisk jsem byl gladiátorem

Hráči Fiorentiny po dvou ligových prohrách konečně zabrali, když porazili bojovného nováčka Atalantu Bergamo. Obránce "Fialek" a české reprezentace TOMÁŠ UJFALUŠI se ihned po víkendovém zápase přesunul do Česka, kde jej čeká přátelské utkání proti Dánsku - a poprvé v roli kapitána týmu. Dění v Serii A i nadcházející duel s Dány komentuje Ujfaluši ve svém pravidelném deníku na portálu eFotbal.cz.

Dobrý den, tyto stránky vznikají za mého pobytu v Česku, kam jsem se přesunul na reprezentační soustředění hned po víkendovém ligovém zápase mé Fiorentiny s Atalantou Bergamo.

V italské lize jsme se po dvou prohrách chtěli znovu trochu nakopnout a domácí zápas s Bergamem vyhrát. Atalanta je sice nováčkem, ale měla za sebou několik dobrých výkonů. Na půdě vedoucího Palerma prohrála až po velkém boji, v minulém kole porazila AC Milán.

Snažili jsme se hrát svou typickou kombinační hru, i když nám v ofenzívě chyběl zraněný kanonýr Luca Toni. Dostali jsme sice první gól, ale zachovali klid a po necelých dvou minutách vyrovnali. Zatáhl jsem míč po pravém křídle, odcentroval, Giampaolo Pazzini ještě nastřelil brankáře, ale Adrian Mutu už bezchybně dorážel. Trpělivě jsme pak čekali na tu správnou příležitost k rozhodnutí. Já osobně ve vítězný gól pevně věřil, i když jsem cítil, že minuty ubíhají. V Itálii je dost běžné, že se zápasy rozhodují až těsně před závěrečným hvizdem. Na začátku nastaveného času jsme se po zásluze dočkali, soupeř pak otevřel obranu a „Giampi“ Pazzini mu přidal ještě další gól. Zvítězili jsem tedy 3:1.

Máme tedy tři kladné body, bez odečtu trestných patnácti by Fiorentině patřilo čtvrté místo. Ty odečtené body tu ale jsou, stále tedy hrajeme jen o záchranu. Příště nás čeká souboj s Ascoli, přímým soupeřem v boji o záchranu. Chceme na jeho půdě vyhrát, abychom ho přeskočili. Pouhé čtyři body před námi je AC Milán, ovšem s tím, že se tento zkušený tým „aktivně zapojí“ do hry o záchranu, se počítat nedá, i když teď má výsledkovou krizi. Stále si myslím, že AC skončí alespoň do čtvrtého místa, aby mohl hrát kvalifikaci pro příští Champions League.

Osobně jsem s výkonem proti Bergamu spokojen, italský tisk mě nazval gladiátorem, měl jsem prý podíl na vítězství i tím, že jsem vyburcoval spoluhráče. Já ale na tato hodnocení moc nedám, svůj výkon dovedu zhodnotit sám. Noviny si nekupuji, snad o ně jen okem zavádím, když je někdo přinese do šatny. Řada mých spoluhráčů ovšem známkování výkonů dost sleduje, takže se leccos donese i ke mně. Musím ale říct, že novinářské hodnocení v Itálii pokládám za objektivnější, komplexnější než v Čechách, snaží se zde hodnotit celých devadesát minut. Připomenou sice chybu, ale uznají, že jinak hráč podal standardní výkon, byl tahounem.

Jsem zvědav, jak se mi povede v přípravném reprezentačním zápase s Dánskem. Na obou stranách sice chybí několik důležitých hráčů, ale očekávám atraktivní zápas. Snad se přijde podívat i dost fanoušků – přeji jim, aby je fotbal zahřál!