Zajímavosti, které možná o manažerovi Arsenalu nevíte...

Zajímavosti, které možná o manažerovi Arsenalu nevíte...

Když Arséne Wenger začínal svojí manažerskou kariéru, nedostávalo se mu mnoho mediální pozornosti. Tento velezkušený manažer měl za sebou neslavnou hráčskou kariéru, když působil pouze ve francouzských klubech. Nyní je mnoha fanoušky po celém světě vnímán jako jeden z nejlepších manažerů na světě. Nyní si přiblížíme pět zajímavostí o Wengerově kariéře a životě, které nejsou mezi fanoušky všeobecně známy.

Real vede jednání o prodeji obou brankářů Casillase i Lópeze

1) Wenger hrál převážně v amatérských klubech

Jeho prvním působištěm se stal třetiligový klub Mutzig, který byl především znám jako tým, který hraje nejlepší fotbal na amatérské úrovni v Alsasku. Wenger musel dlouho čekat, než se stal profesionálním hráčem a to i přesto, že patřil mezi nejdůležitější hráče sestavy. Ve všech svých působištích obvykle nastupoval jako střední obránce.

V Mutzigu si vybudoval speciální přátelství s místním manažerem Maxem Hildem. Hild si potom Wengera přivedl do každého klubu, kde působil. Wenger se stal profesionálním hráčem ve věku 29 let a o tři roky později ukončil svoji fotbalovou kariéru. V roce 1978 vyhrál s RC Štrasburk mistrovský titul.

[break]
Buďte v obraze: nejnovější přestupové spekulace

2) První štace jako manažer

Pouhé tři roky po ukončení kariéry byl Wenger připraven na novou výzvu – vést fotbalový klub. První zkušenosti sbíral v druholigovém Cannes, kde dělal asistenta trenéra. V té době klub vedl Jean-Marc Guillou, jenž se poté stal manažerem Pobřeží slonoviny.

Na doporučení Alda Platiniho, otce Michela Platiniho, se Wenger ujal kormidla Nancy-Lorraine. Toto působení nevyznělo pozitivním dojmem, protože klub hned ve své první sezoně pod Wengerovou taktovkou sestoupil.

[break]
TOP 6 největších zklamání skupinové fáze mistrovství světa

3) Trénování v Zemi vycházejícího slunce

V roce 1995 podepsal Wenger smlouvu s japonským klubem Nagoya Grampus Eight. Jeho asistentem se stal Boro Primorac.

Primorac se této role ujal už podruhé – předtím dělal Wengerovi asistenta za společného působení v AS Monako. Duo, které funguje doposud, dovedlo svůj tým k vítězství v Císařském poháru.

Wenger obdržel cenu pro nejlepšího manažera J.League. Toto všechno se odehrálo jen několik měsíců před jeho příchodem do Arsenalu.

[break]
Nejdražší teenager Luke Shaw: 5 faktů o nové posile United

4) Wenger se domluví šesti jazyky

Jazykové dovednosti jsou pro Wengera jednou z nejdůležitějších věcí. Wenger zná šest různých jazyků: francouzštinu, němčinu, angličtinu, španělštinu, italštinu a trošek japonštiny. Tyto dovednosti může využít v komunikaci s jeho hráči.

[break]
TOP 6 největších překvapení skupinové fáze mistrovství světa

5) Přestupy

Boss Arsenalu je znám pro svůj čich na mladé talenty. Arsenal má fotbalové kempy po celém světě a skupinu skautů, kteří tráví hodně času hledáním nových talentů. Fabregas, Toral nebo Bellerin.

Barcelonská akademie La Masia byla jejich předchozím domovem, dokud je Wenger nepřesvědčil, aby se stali hráči jeho klubu. Wenger rovněž rád kupuje hráče z jeho domovské Ligue 1. Příkladem jsou Olivier Giroud, Mathieu Flamini a Yaya Sanogo. Přičemž poslední dva přišli do klubu zadarmo.