Fotbalová Evropa volí svého šéfa. Bude jím Platini?

Fotbalová Evropa volí svého šéfa. Bude jím Platini?

Představitelé hráčské federace FIFPro podporují před volbou prezidenta evropské fotbalové unie UEFA bývalého francouzského reprezentanta Michela Platiniho. Ten se utká na kongresu 26. ledna v Düsseldorfu o pozici šéfa evropského fotbalu se současným prezidentem Lennartem Johanssonem.

"V čele UEFA musí být aktivní prezident a ne muž minulosti," uvedli dnes představitelé FIFPro v tiskovém prohlášení po svém zasedání v Paříži. Mužem minulosti bezpochyby mysleli Johanssona, jenž je šéfem UEFA od roku 1990.

Platini má podporu nejen FIFPro, jež nemůže volbu prezidenta ovlivnit, ale i především mnoha menších národních svazů. Těm bývalý francouzský záložník slibuje například reformu Ligy mistrů, aby jejich zástupci měli šanci se do milionářské soutěže kvalifikovat.

Za Johanssonem na druhou stranu stojí například Německý fotbalový svaz, který mu již veřejně vyslovil podporu. Šéfa UEFA budou volit delegáti 52 členských svazů.

Nová krev ve vedení evropské asociace by se zamlouvala i prezidentovi světové federace FIFA Seppu Blatterovi, jenž stejně jako představitelé FIFPro svého favorita nejmenoval, ale není pochyb, koho myslel. "Není to moje věc, ale samozřejmě tu jisté sympatie jsou. Řekněme, že jsem spíše fanoušek fotbalu než funkcionářů," řekl Blatter dnešnímu vydání švýcarského deníku Le Matin.

[ 11. 1. 2007 - ČTK / eFotbal.cz | Foto: Reuters ]