Italský fotbal ztrácí fanoušky

Italský fotbal ztrácí fanoušky

Italský fotbal začíná ve srovnání s ostatními evropskými velmocemi ztrácet. K takovému závěru došla dnes zveřejněná studie, zabývající se stavem evropských ligových soutěží. Za hlavní problémy Itálie označuje stárnoucí stadiony, problémy v hledištích a přesycenost televizními přenosy.

Autoři studie říkají, že velké kluby sice vydělávají na individuálně sjednaných televizních právech a úspěšně si vedou i na evropské scéně, ale to jen zakrývá problémy ostatních. "Italské stadiony jsou naprosto sešlé a je velká nerovnováha v rozdělení příjmů z televizních práv. Obávám se, že se to nezmění, dokud nedojde ke změně myšlení," řekl jeden z autorů dokumentu, Philippe Piola z univerzity Euromed ve francouzském Marseille.

Italské kluby podle studie v letošní sezoně zaznamenávají rekordní ztráty, za což může mimo jiné i změna způsobu odepisování přestupových výdajů z dob expanze hráčského trhu. Průměrná návštěvnost se v nejvyšší soutěži snížila v loňské sezoně meziročně o čtrnáct procent. "Rasismus a násilí v ochozech není zrovna nejlepší cesta, jak přilákat rodiny s dětmi," řekl Vincent Chaudel, další z autorů. "Ještě před patnácti lety dokázaly italské kluby přilákat největší talenty, teď to už ale neplatí."

Finančně nejlépe si stojí kluby anglické Premier League. Aby jim mohly konkurovat týmy z Itálie, musely by začít uvažovat o výstavbě nových stadionů a zvednutí cen vstupného, konstatuje studie.

[ 23. 1. 2007 - ČTK / eFotbal.cz | Foto: idnes.cz ]