Sobotka: Ať se závěr ligy prošetří. Ministryně žádá po Peltovi vysvětlení

Sobotka: Ať se závěr ligy prošetří. Ministryně žádá po Peltovi vysvětlení

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] V neděli v pražském Národním domě se na Galavečeru Synot ligy Pelta bezstarostně usmíval, jako by média nebyla plná obrázků opilých a močících rozhodčích a jabloneckých fotografií, které se svými hlavními postavami připomínaly natáčení nového celovečerního filmu dle divadelní předlohy Petra Čtvrtníčka „Ivánku, kamaráde“.

Šest velkých finále, které by vám neměly v dalších dnech utéct

Zatímco se v neděli Pelta v Národním domě chlubil fotbalovou přízní prezidenta, premiéra a ministryně školství, v pondělní hlavní zpravodajské relaci TV NOVA Televizní noviny žádal předseda vlády Bohuslav Sobotka po vedení FAČR vyšetření závěru ligového soutěže. A ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová bude po Peltovi chtít vysvětlení.

Skandální závěr Synot ligy (Jablonec – Příbram 0:0, Olomouc – Teplice 6:0) byl hlavním tématem pondělních Televizních novin, nejsledovanější zpravodajská relace jím začínala a trvala téměř deset minut. Horší propagaci nejvyšší soutěž už zažít nemohla.“ „Závěr ligy by se měl vyšetřit, buď se podezření potvrdí, nebo vyvrátí. Neměli bychom si ale nechat kazit sportovní zážitek,“ prohlásil pro TV NOVA premiér Bohuslav Sobotka. Televizní noviny v této souvislosti připomněly, že do fotbalu jde ročně ze státního rozpočtu, tedy z kapes daňových poplatníků, kolem 300 milionů korun. Ministryně Valachová vyjádřila znechucení už po středečním opileckém skandálu rozhodčích v Příbrami, nyní vzkázala po své mluvčí: „Příští týden na jednání Národní rady sportu budu po panu Peltovi žádat vysvětlení.“ Poslanec a předseda podvýboru pro mládež a sport Adolf Beznoska přirovnal prostředí tuzemského fotbalu k džungli.

Na hřišti se objevila i legenda podsvětí


Televizní noviny mj. dokonale rozebraly předzápasovou fotografii z jabloneckého hřiště. Té je plný internet, plné sociální sítě a referují o ní i média, která se běžně sportem nezabývají. Například respektovaný server Echo24.cz o sobotním zápase Jablonec – Příbram (0:0) napsal:

„Na hřišti v Jablonci se hrál zápas, který mnohým fanouškům i znalcům fotbalu připomněl divadlo s předem dohodnutým scénářem. Sešli tam šéf příbramského fotbalu Starka, šéf fotbalového svazu Pelta a Vlastimil Spěvák, legenda pražského podsvětí. Nic lépe neilustruje stav české Synot ligy.

Tým Jablonce sehrál s hostující Příbramí nezáživnou partii prakticky beze střel a zápas tak skončil 0:0, což bylo Jablonci zcela jedno, ale Příbrami tento výsledek zachránil ligu. Fanoušci poté vyprovodili hráče pískotem a pokřikem hanba.
To důležité se však odehrálo možná už před samotným výkopem. Na hřišti u postranní čáry se totiž sešla bafuňářská partička z obou týmů, která je už dlouhou dobu známá z nejrůznějších afér kolem fotbalu. Mimo šéfa Jablonce a předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty na trávníku diskutoval i sportovní ředitel klubu Ivan Horník (známý z korupční aféry s kapříky), šéf Příbrami Jaroslav Starka a příbramský viceprezident Vlastimil Spěvák.

Spěvák je mezi zasvěcenými, jak například upozorňuje investigativní novinář Jaroslav Kmenta, vnímán jako hlava pražského podsvětí. Spěvák podle Kmenty nemá rád, když se o něm mluví jako o mafiánovi. Ale připouští, že jistý vliv v prostředí, kde se léta pohyboval, má. ‚Spíš bych to prostředí, kde mám nějaké slovo, nazval polosvětem,‘ řekl již dříve Spěvák.“


Tolik Echo24.cz. Miroslav Pelta se sice v pondělním vydání deníku Sport dušoval, že má svědomí čisté a že před zápasem Jablonec – Příbram, v němž šla na branku jedna zatoulaná střela, necítil ani náznaky nějaké dohody či tlaku ze strany soupeře, ale fanoušky o tom nepřesvědčí.

Poctivá soutěž? Tomu věří jen blázen aneb 2304:38!


V anketě NOVY na serveru tn.cz s otázkou „Věříte tomu, že česká fotbalová liga je poctivá soutěž?“uvedlo v pondělí krátce po 23. hodině možnost „NE, tomu by snad uvěřil jen blázen“ 2304 fotbalových fanoušků, zatímco odpověď „ANO, jsou to všechno jen spekulace“ zvolilo pouhých 38 lidí, možná profesionálních pracovníků FAČR a některých klubů.

Co k tomu víc dodat? Miroslav Pelta ve svých mailových odpovědích v Televizních novinách pozval diváky na příští ligový ročník s tím, že „liga bude hezčí“. A že česká nejvyšší soutěž, jež ovšem ještě neví, jak se bude jmenovat a kdo ji bude sponzorovat, chce být zařazena mezi ligy, které budou experimentálně zkoušet video.

Liga bude konečně samostatná, ligové shromáždění si v pondělí zvolilo své vedení. Jak efotbal.cz předpověděl už před více než měsícem, šéfem nejvyšší české fotbalové soutěže se stal sparťanský místopředseda Dušan Svoboda, jeho místopředsedou pak plzeňský generální ředitel Adolf Šádek. Muž, který si v jistém období volal téměř stokrát za měsíc se svým kamarádem a bafuňářem s nepříliš lichotivou pověstí Martinem „Chřestýšem“ Svobodou.

Může tohle vedení zajistit, aby se zoufalá (ne)důvěryhodnost ligy (viz anketa NOVY) rychle zvedla? Bojím se, že ani taková anketní otázka by dnes nepřinesla lepší výsledky.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

[img id="50453"]