Tři týmy s nejnižším bodovým ziskem v historii anglické ligy

Tři týmy s nejnižším bodovým ziskem v historii anglické ligy

Proběhla zatím zhruba čtvrtina z celkového programu anglické nejvyšší soutěže, bylo by proto předčasné dělat jakékoli závěry. Při pohledu na tabulku však pár lidí už asi napadlo, jestli Sunderland může přepsat historii.

Po deseti odehraných kolech získal pouhé dva body. Black Cats sice tradičně ožívají až v závěru ročníku, ale letos jim nemusí stačit ani silná koncovka. Počtem bodů se mohou zařadit mezi absolutní dno Premier League. Nestalo by se to poprvé, již jednou takto podobně trpěli. Pokud by skutečně spadli a Newcastle naopak zakončil skvěle rozjetý rok v Championshipu, u Magpies by vypukla dvojnásobná radost.

Derby County – 11 bodů (2007/2008)


Zdaleka nejhorší sezónu mají na svědomí Rams. Celek ze střední Anglie postoupil do Premier League až přes play off ve Wembley, kdy zdolal 1:0 West Bromwich Albion. Vzhledem k tomu co hráči s bílými dresy předvedli mezi anglickou smetánkou, postup by si snad raději i odpustili.

Během přestupového období dokázali přilákat zajímavá jména, především do útoku. Velšský reprezentant Robert Earnshaw nasázel v předcházejícím ročníku druhé ligy devatenáct gólů a Kenny Miller měl za sebou produktivní angažmá v Middlesbrough i obou skotských velkoklubech, Celticu a Rangers.

Ani jeden z nich však zdaleka nenaplnil očekávání. Miller vstřelil čtyři branky, Earnshaw dokonce jen jednu. I tato střelecká impotence způsobila, že Derby získalo pouhých jedenáct bodů za výhru a osm remíz. Onen jediný slastný okamžik proběhl v rámci šestého kola doma proti Newcastlu.

O jejich mizerných výkonech hovoří i celkové skóre 29:89. Nepomohla ani změna trenéra, když odstupujícího Billy Daviesa nahradil Paul Jewell. Ačkoli Jewell pomohl kdysi zachránit v Premier League Bradford a Wigan, zázrak v Derby se mu nepovedl.

[break]

Sunderland – 15 bodů (2005/2006)


Rams tehdy překonali čerstvý rekord Sunderlandu. Nic nenasvědčovalo, že pánové ze severu Anglie prožijí bídnou sezónu. Zvláště, když rok předtím suverénně ovládli Championship se ziskem devadesáti čtyř bodů a na trenérské židli seděl Mick McCarthy, bývalý kouč irské reprezentace, se kterou postoupil do osmifinále MS 2002.

Prohráli prvních pět zápasů, poté sice neprohráli ve třech, ovšem z dalších dvanácti střetnutích odešli se sklopenými hlavami. McCarthy podle očekávání skončil začátkem února, nástupce Kevin Ball neměl s trénováním žádné zkušenosti, do té doby pracoval ve vedení klubu.

Sunderland nezvládl celý rok, přesto jedno období nechvalně ční nad ostatními. Od 31. ledna do 25 května vsítili pruhovaní pouhé dvě branky.

[break]

Portsmouth – 19 bodů (2009/2010)



Pompeys, na rozdíl od Derby a Sunderlandu, navazovali na účinkování v Premier League. Jejich osud však byl předem zpečetěn kvůli špatné finanční kondici. Nejdříve si dovolili přivést drahé hráče, leč vedení nemělo na jejich platy a vlastně ani na své vlastní. To se zákonitě muselo projevit na výkonech.

Do vánočních svátků vyhráli čtyřikrát a po nich přidali jen tři tříbodová utkání. Zatímco v lize zůstali na dně až do jara, v FA cupu zažívali zcela odlišné pocity. Portsmouth dokráčel až do finále nejstarší klubové soutěže, v níž podlehl 1:0 Chelsea.