Sparta a čtvrtfinále? TOP 3 další české pohárové úspěchy

Sparta a čtvrtfinále? TOP 3 další české pohárové úspěchy

Takovou jízdu českého týmu pohárovou Evropou jsme dlouho nezažili. Pražané loni na podzim s přehledem zvládli skupinovou fázi EL a po Krasnodaru a Laziu je zastavil až Villarreal.

Bývaly však časy, kdy se účast v pohárech i v následujícím roce považovala takřka za samozřejmost. Pojďme si alespoň v retro okénku zavzpomínat na staré dobré časy.

Sparta Praha, 3x osmifinále Ligy mistrů

Sparta, Slavia a Plzeň se dokázaly probojovat do základní skupiny nejprestižnější klubové soutěže, ale pouze Letenští přidali nadstavbu v podobě postupu do vyřazovacích bojů. Od vzniku samostatného Česka se jim to povedlo třikrát.

Nejlepší byla sezóna 1999/2000. Ve skupině potkali Bordeaux, Spartak Moskva a nizozemský Willem II. Ani jednou nepoznali přemožitele (bilance 3-3-0) a dokonce nasázeli čtrnáct branek. Tehdy se ještě nehrálo systémem jaký známe, tedy klasický dvojzápas, nýbrž přišla na řadu další skupina. Barcelona, Porto a Hertha Berlín ale už byli nad jejich síly.

[break]
Další postup zaznamenala Sparta o dva roky později. Opět přemohli moskevský celek, dalšího nizozemského zástupce Feyenoord a podstoupila vyrovnaná klání s Bayernem Mnichov. V osmifinálové fázi pak obsadili třetí místo v konkurenci Panathinaikosu, Porta a Realu Madrid (slavná domácí prohra 2:3)

Poslední výrazný úspěch se udál před dvanácti lety. Do historie vešel poslední zápas skupiny proti Laziu. Postupovou trefu zařídil hlavičkou Marek Kincl až v nastaveném čase. Kromě Italů potkali Pražané ještě Besitkas a tehdy Abramovičem čerstvě koupenou Chelsea. Osmifinále již podle dnešního scénáře. S našlapaným AC Milán ještě doma uhráli remízu, jenže na San Siro jim stopku vystavila prohra 4:1.

[break]
FC Slovan Liberec, čtvrtfinále Poháru UEFA 2002

Byl to tehdy šok pro celý český fotbal, ovšem velmi příjemný. Severočeši tehdy prožívali teprve druhou sezónu v evropských pohárech, čili prakticky bez zkušeností. Famózní jízda svěřenců trenéra Ladislava Škorpila vstoupila do dějin.

V prvním kole došlo na prestižní federální derby proti jinému slavnějšímu Slovanu, bratislavskému. Základ položil Liberec doma, kdy zvítězil 2:0, v odvetě mu tak stačila i těsná prohra. Poté následoval španělský dvojboj. S Celtou Vigo to vypadalo na rychlý konec (prohra 3:1), obrat a výhra 3:0 před zraky vlastních fanoušků zajistila pokračování snu.

Nepokazila ho ani Mallorca. V tomto případě Slovan nedopustil žádné drama a bezpečně postoupil po výsledcích 3:1 a 2:1. Tímhle výkonem už dávno překročil svůj stín, to nejlepší ale teprve přišlo.

[break]
Proti Lyonu se modrobílým nedávali žádné šance. Silný francouzský celek a pravidelný účastník závěrečných pohárových bojů měl být nad jejich síly, nicméně remízou 1:1 na jeho hřišti překvapili celou Evropu. Jejich formu nezastavil ani letenský azyl, kam se Liberec uchýlil kvůli nevyhovujícímu stadionu. Po skvělém výkonu a čtyřech nastřílených brankách postoupil outsider do čtvrtfinále!

Do Prahy pak přijel ještě věhlasnější soupeř, Borussia Dortmund. A opět výsledek úvodního klání (0:0) dával solidní naději. Bohužel, Rosický, Koller a spol. potvrdili v odvetě svou kvalitu a drtivě zvítězili.

SK Slavia Praha, semifinále Poháru UEFA 1996

Nechybělo mnoho a Sparta se Slovanem málem vyrovnali historicky nejlepší výkon českého klubu v novodobé historii. Ještě o stupínek výše to v polovině devadesátých let dotáhla Slavie díky fantastické generaci hráčů jako Šmicer, Berger nebo Poborský.

Ve dvou úvodních kolech vždy zavítali do sousední země – a v obou případech postup proběhl jen těsně. Nejprve ukončili cestu Sturmu Graz 2:1 (ještě v předkole) a stejným výsledkem i Freiburgu. První poklidnější postup tak zažili proti vyslanci jiné alpské země, švýcarskému Luganu (1:3). Opravdové drama si připravili pro své příznivci v bitvě proti Lensu. Progres do dalšího kola zařídil Poborský až v šesté minutě prodloužení druhého zápasu.

[break]
Doslova thrillerový scénář dostalo utkání s AS Řím. Výhra 2:0 v Edenu měla vnést klid na kopačky, bouřlivé prostředí olympijského stadionu ale pomohlo domácím k stejnému vítězství po základní hrací době a k málem rozhodující trefě v prodloužení. Sedm minut před koncem však udeřil i Jiří Vávra a Česko mělo svého zástupce v semifinále!

Další protivník – Girondins Bordeaux, tým s vycházejícího hvězdou Zidanem nebo střelcem Dugarrym. Slávistům se vzhledem k předcházejícím výkony dávaly velké šance. Zvláště, když druhou dvojici tvořili Bayern a Barcelona. Účast mezi TOP 4 však byla jejich stropem, konec zařídily dvě prohry 0:1.