Žižkovský vůdce Vavruška: Všechno je zde připravené pro první ligu, jen...

Žižkovský vůdce Vavruška: Všechno je zde připravené pro první ligu, jen...

Nově se budující Viktoria Žižkov v jarní části Fotbalové národní ligy šlape a už dokázala poskočit na průběžné páté místo, s tím, že ofenzivní statistiky má lepší než Dynamo České Budějovice či Baník Ostrava, čili celky, které jsou před ní.

Tradiční pražský tým, který má před sebou těžký los v podobě měření sil s Opavou (již v pátek 14. dubna od 16:30), Olomoucí, Znojmem a Ostravou, dokonevyhrál dvakrát za sebou 5:0. Jaký to mělo ohlas? "Podle toho, co se ke mně dostane, dobrý. Když uděláte devět bodů za tři kola, pomůže to každému mužstvu. Minimálně ho to uklidní, protože průměrný tým sbírá devět bodů třeba sedm kol. Dá se na tom stavět, je to fajn Viktorka pořád shání sponzory, a pokud by se nám tak dařilo dál, může to třeba rozvázat ruce majiteli, aby se podařilo přivést partnera, kterého bychom potřebovali," citoval Deník Sport nového stratéga týmu Davida Vavrušky, jenž si nedávno udělal kouč mentálního koučinku.

Ten vzal angažmá pod televizní věží po nepodařeném angažmá v Teplicích a následné trenérské pauze. Je to pro něj rehalibitace? "To bych musel uvažovat egem a to už nedělám, nad některé věci jsem povznesený. Práci v Teplicích jako špatnou nevidím, protože jsem se tam stračně moc naučil. Dostal jsem po hubě, byla to pro mě obrovská facka, ale troufám si tvrdit, že se mi ji pro sebe podařilo vyhodnotit. Každé očekávání je přípravou pro frustraci. Myslím, že ne každý může trénovat všude a i my trenéři hledáme tým Pavla Vrby, kde si všechno sedne a vydržíme tam jako on v Plzni pět let. V Teplicích to byla od začátku křeč, bojoval jsem s určitými věcmi a hlavně jsem tam udělal strašnou spoustu chyb, které těžko zopakuju. Na Stínadla jsem přišel v období určitého životního přerodu, střetlo se mi tam moc informací, v hlavě jsem měl usazenou myšlenku, že tu práci chci dělat jinak, než jse ji dělal do té doby. Jenže toho na mě bylo moc. Pokud chcete vést lidi, musíme mít v první řadě pořádek sám v sobě, nemůžeme mít v sobě binec. Zkoušel jsem tam určité principy, které jsem ještě ani neměl zažité, což byla další chyba. Chtěl jsem po hráčích větší odpovědnost, protože když se k nim chováte jako k ovcím, nedivte se, že pak máte na hřišti ovce a musíte koučovat každou přihrávku. Ale byly věci, které bylo třeba ohlídat, jako disciplína, a to jsem nevzal za správný konec," přiznal bývalý kouč Liberce, Opavy či Příbrami, jehož slova vyšla na stránkách Deníku Sport.

Proč si vůbec vybral žižkovskou nabídku? Tím spíš, že jeho týmu FAČR na staru jara odešetla tři body. "Protože mě nabídka zaujala. Byla to pro mě výzva vyzkoušet si nové věci, po Teplicích pro mě bylo důležité zjistit, jestli znova pohořím nebo to tentokrát dokážu zvládnut. Viktorku považuju stejně jako třeba Opavu za prestižní adresu a asi b mě časem mrzelo, kdybych to nezkusil. Když jsem jednal s pány Rývaou a Dymlem, jejich vize mě hytla, protože Žižkov je v centru Prahy, má svou historii a může hrát fakt dobrý fotbal. Všechno je zde připravené pro první ligu, jen na ni zatím bohužel chybějí finance. To je poslední věc, která Žižkov brzdí, přestože se lidé v klubu strašně snaží. A hlavně - když jsem na podzim Viktorku viděl, oslovil mě i její tým, který mi přišel zajímavý a pracovitý. Zvenku na mě působil velmi dobře. Máme ambici na sobě pracovat, což je z mužstva cítit. Vybírají se sem charakterní hráči, kteří do týmu zapadají a chtějí na sobě dělat. Vnitřně cítíme, že to někam posouváme a chceme po tom jít. Body jsou teď důležité pro fanoušky, pro nás je důležitější způsob práce, protože pokud se to potvrdí a budeme na tom moc stavět, můžeme zde do budoucna něco tvořit. Majitel ani sportovní vedení nechtějí přešlapovat na místě," upozornil stratég, jenž má v kádru hráče jako Hašek, Opluštil, Švejdík, Engelmann, Podrazký či Stratil.

Slavia chce double, pohár získává respekt. Není pravda, že nelze trestat „letce“