Dvě místa, tři zájemci. Bude Arsenal po 21 letech chybět v Lize mistrů?

ZAOSTŘENO NA OSTROVY

Titul: Chelsea. Sestupující: Sunderland, Middlesbrough, Hull. Podstatné otázky jsou v Premier League už zodpovězené. Jenže i v posledním kole je pořád o co hrát, k dispozici jsou ještě dvě volná místa v příštím ročníku Ligy mistrů – a tlačí se na něj tři zájemci.

Dvě místa, tři zájemci. Bude Arsenal po 21 letech chybět v Lize mistrů?

Komu zůstane v ruce černý Petr? Nejprestižnější evropskou klubovou soutěž na poslední chvíli nahání trio Manchester City, Liverpool a Arsenal. V tabulce druhému Tottenhamu už postup mezi fotbalovou smetánku nikdo nevezme.

Situaci kolem boje o Ligu mistrů ještě zdramatizoval Arsenal, který v týdnu porazil s vypětím všech sil sestupující Sunderland 2:0 a zajistil, že o třetí a čtvrté místo se bude bojovat až do úplného konce letošního ročníku anglické nejvyšší soutěže. Všechny zápasy posledního kola jsou na programu v neděli od čtyř hodin odpoledne.

Jak vypadá aktuální pohled na tabulku? 3. Manchester City 75 bodů, 4. Liverpool 73 bodů, 5. Arsenal 72 bodů. Je tedy patrné, že nejvíc teče do bot právě Gunners, kteří doma nutně potřebují porazit Everton a doufat, že selže někdo ze zbývající dvojice.

Moreno už nemá na Anfieldu budoucnost. Jaké náhrady vyčteme z Kloppova seznamu?

Pokud se Arsenalu nepodaří do elitní čtyřky vměstnat, v Lize mistrů bude scházet po 21 letech. Kouči Arsenu Wengerovi by se poprvé nepodařilo s týmem hrát mezi elitou Evropy. Pokud by tedy u kormidla zůstal i v příští sezoně. „Teď se musíme soustředit. Máme před sebou důležitý nedělní zápas a pak finále FA Cupu,“ odbyl Wenger už tradičně otázky na svoji další budoucnost na Emirates Stadium.

Arsenal má paradoxně lepší sezonu než loni, kdy skončil v Premier League na druhém místě. „Na něj jsme potřebovali 71 bodů, teď máme 72 a útočíme na 75. Takže se logicky ptáte, co se stalo,“ pokrčil rameny boss londýnského celku.

Trumfy drží Manchester City a Liverpool

Arsenal sice stále doufá, jenže potřebuje výraznou pomoc soupeřů, kterým už de facto nejde o nic. Liverpool doma hostí fotbalisty Middlesbrough, kteří mají sestup už několik týdnů zpečetěný a loučí se s PremierLeague. Manchester City pro změnu zajíždí na hřiště Watfordu, který už s předstihem oznámil vyhazov trenéra Waltera Mazzarriho a zjevně se připravuje na příští sezonu.

Liverpool zůstane v elitní čtyřce, pokud získá proti Middlesbrough všechny tři body. Pak nemusí hledět na výsledky ostatních. Hráči cítí očekávání, Divock Origi duel označil za „pohárové finále“, Georginio Wijnaldum za „největší zápas v sezoně“.

Reds se určitě umístí nejlépe od sezony 2013/2014, ve které byli druzí. „Asi tomu zápasu nepotřebujeme říkat, že je jako finále mistrovství světa. Očekáváme sami od sebe, že vyhrajeme každý zápas, takže v čem je tento jiný? Pojďme si zahrát fotbal. Pokud cítíte jen tlak, nedává to smysl,“ uklidňoval mužstvo trenér Jürgen Klopp.

Guardiola: V jiném velkoklubu už bych byl dávno propuštěný

Nejluxusnější výchozí pozici má před posledním kolem Manchester City. Sice hraje jako jediný venku, ale zato mu k jistotě Ligy mistrů stačí i zisk bodu. Týmu mezi elitní čtyřku výrazně napomohlo vítězství 3:1 v dohrávce s WestBromwichem Albion.

Je jasné, že Pep Guardiola poprvé ve své trenérské kariéře skončí sezonu bez trofeje. Postup do Ligy mistrů představuje pro Citizens spíš naprosté minimum, španělský stratég už totiž spřádá plány na velké letní změny v hráčském kádru.

Někteří fotbalisté tak na hřišti Watfordu nebudou bojovat jen o Ligu mistrů, ale i svoji vlastní budoucnost v klubu. „Jsme třetí, všechno máme ve svých rukách. Jedeme do Watfordu zvítězit,“ prohlásil Guardiola.

Dojde na dodatečné play-off?

Kombinace různých výsledků mohou přinést i zajímavá vyústění, byť se jedná spíš o teoretické možnosti. Všichni tři zájemci o Ligu mistrů mají podobné skóre, takže i to může hrát roli. Pokud Manchester City prohraje s Watfordem, může se před něj dostat Arsenal, pokud ovšem proti Evertonu smaže pětigólovou ztrátu ve skóre právě na Citizens.

Dokonce může dojít na unikátní dodatečný zápas play-off o čtvrté místo. Stane se tak ale při jediné souhře výsledků – pokud Arsenal remizuje s Evertonem 1:1 a Liverpool prohraje doma 0:2 s Middlesbrough, budou mít oba soupeři stejný počet bodů i stejné skóre.