Jihlavský talent Klíma exkluzivně: Doma musíme bodovat, ať přijede kdokoliv!

Jihlavský talent Klíma exkluzivně: Doma musíme bodovat, ať přijede kdokoliv!
ROZHOVOR

Debut mezi českou elitou si odbyl již v předloňské sezoně na Spartě, po ročním hostování ve FNL ale až teprve nyní pozná ligovou atmosféru naplno! Teprve dvacetiletý útočník Jiří Klíma je členem A-týmu jihlavské Vysočiny, která letos touží po poklidné záchraně v HET lize. V ofenzivě Jihlavy má přinejmenším solidní konkurenci, cesta do základní sestavy ale rozhodně není úplně zavřená!

Tři sezony v řadě bojuje Jihlava o holé přežití, přičemž teď na jaře byla sestupu o patro níže opravdu blízko. Myslíte, že se záchrana v první lize podaří i do čtveřice?

Bohužel je to tak, poslední sezony byly nervy do posledních kol. Všichni věříme a jdeme za tím, aby se letos neopakoval hlavně poslední ročník. Uděláme maximum pro to, abychom byli úspěšní a první liga se v Jihlavě hrála i další roky.

V prvním kole jste do Karviné odcestovali v roli mírného outsidera, přesto nulový bodový zisk musí mrzet. Byl loňský nováček HET ligy nad vaše síly, nebo šlo uhrát lepší výsledek?

Dvougólová prohra v Karviné nás určitě musí mrzet. Kdybychom využili herní převahu a šance do třicáté minuty, mohlo se vše vyvíjet úplně jinak. Po proměněné penaltě se domácí uklidnili a mohli hrát fotbal ze zajištěné obrany, pro nás pak bylo těžké se tam dostávat.

Vy sám jste na hřišti dostal za stavu 2:0 pro Karvinou více než půlhodinový prostor, zápasové skóre ale již zůstalo beze změny. Jak svůj výkon hodnotíte?

Na hřiště jsem se měl dostat už za stavu 1:0, kdy jsem čekal u postranní čáry. Jenže se přerušila hra až gólem na 2:0, čili do zápasu se nešlo úplně dobře. Soupeř se už nikam netlačil a my jsme museli hrát do plných. Svůj výkon je těžké hodnotit, snažil jsem se hodně běhat, rozbít obranu, ale soupeř zalezl a nebylo tam moc prostoru.

Start v Karviné ve dvaceti letech není tím prvním ligovým, debut mezi elitou jste si odbyl již daleko dříve. A rovnou proti Spartě na Letné! I když výsledek 5:0 premiéru asi trochu pošramotil…

Ano, to je pravda. Svůj debut jsem si odbyl na Spartě zhruba před rokem. Byl to poslední zápas sezony a nám nehrozil sestup, jeli jsme tam v takové slepené sestavě s hodně kluky z juniorky. Odehrál jsem asi posledních deset minut, byl to hezký zážitek, ale skóre 5:0 to opravdu trochu pokazilo.

Věříte, že se během letošního ročníku dokážete probojovat do základní sestavy přes zkušeného Dvořáka nebo Lotyše Ikauniekse?

Pavel Dvořák i Davis Ikaunieks jsou výborní útočníci a mají s ligou zkušenosti, pro mě to bude těžší v tom, že se bude jednat o první ligovou sezonu. Věřím ale, že rok v druholigovém Znojmě mě dostatečně připravil na to, abych byl konkurenceschopný a zabojoval o místo v sestavě.

S jakým úkolem jde jihlavská Vysočina do nové sezony 2017/18? Jde přednostně o záchranu v soutěži? A máte nějaký svůj individuální střelecký cíl?

Určitě po minulé sezoně bude největší cíl záchrana, ale vše se bude postupně odvíjet od našich výsledků. Co se týče mého individuálního cíle, tak určitě se probojovat do základní sestavy a být co nejvíce platný pro tým. Jelikož jsem útočník, góly se budou ode mě očekávat, ale v konečné fázi je jedno, kdo ty góly dá. Hlavní je, aby se vyhrávalo.

Loňskou sezonu jste strávil na hostování v druholigovém Znojmu, kde jste za pětadvacet kol nasázel pět branek. Byl jste s angažmá na jihu Moravy spokojen? Potkal jste i pár exjihlavských hráčů, je to tak?

Za loňskou sezonou ve Znojmě se můžu ohlédnout jedině v dobrém. Byla to první zkušenost s dospělým fotbalem, která mi hodně pomohla v mém růstu. V kabině bylo asi pět exjihlavských hráčů, takže mi hodně pomáhali, ale celkově ve Znojmě byla skvělá parta.

Jak vzpomínáte na své starty v mládežnických reprezentačních výběrech? Nechyběl jste už v kategorii do 16 let, nyní se dost možná objevíte i v dresu lvíčat!

Na reprezentační srazy vzpomínám moc rád, vždycky jsem se tam moc těšil. Hrát za reprezentaci je asi to nejvíc. I když „jen“ v mládežnických výběrech, pořád reprezentujete svoji zemi. Momentálně ještě spadám věkově do kategorie U20, ale už jsme mohli několikrát vidět, že i mladší kluci, kteří mají výkonost v klubech, mohou kategorii předskočit. Určitě by to bylo super nakouknout už teď mezi lvíčata.

Teď vás doma čeká Slovácko a tříbodový zisk by byl velkou úlevou. A nepochybně by se jednalo i o dobrou pozvánku pro fanoušky na další domácí duely…

Přesně tak, doma musíme bodovat, ať přijede kdokoliv. Určitě chceme zvítězit i pro naše fanoušky, abych jich chodilo co nejvíce a fotbal je bavil.

Sledujete i zahraniční soutěže? Kdybyste si měl vybrat klub v cizině, za který byste si nejraději zahrál? A máte rovněž svého oblíbeného hráče?

Jasně, že sleduji. Nejvíce fandím Chelsea, to je takový vysněný klub. Celkově fotbal v Anglii je asi největší lákadlo, ale hodně se mi líbí i třeba Německo. Rád jsem sledoval hru Didiera Drogby, to je takový můj fotbalový vzor.

Útočníkovi Vysočiny Jihlava Jiřímu Klímovi děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů ve fotbalovém i osobním životě.

(zdroj fotky: fcvysocina.cz)