Co udělá návrat z vlhka a vedra v Kataru s oporami Plzně a Slavie v Evropské lize?

Co udělá návrat z vlhka a vedra v Kataru s oporami Plzně a Slavie v Evropské lize?

Již před úterní dohrávkou Katar – Island je jasné, že český národní tým, byť v nekompletní sestavě, po výhrách 2:1 nad Islandem a 1:0 nad domácím Katarem v Dauhá listopadový miniturnaj tři zemí vyhrál. Jak prohlásil i trenér Karel Jarolím výsledky jsou o dost lepší než výkony, ale hlavně na ty výsledky se to přece hraje. 

Druhou věcí ovšem je, v jakém stavu se z vlhka a tepla vrátí na poslední tři ligová podzimní kola opory českých týmů, zejména pak Viktorie Plzeň a Slavie Praha, které navíc čekají dvě klíčové bitvy o postup do jarní části soutěže v Evropské lize. A jak se to projeví na jejich formě.

Soudím, že vedení těchto klubů z toho nebyla kdovíjak nadšená. Západočeši, kteří mezitím v pátek stihli doma nečekaně vypadnout v osmifinále MOL Cupu se Slováckem (2:3 po prodloužení), měli v Kataru kanonýra Krmenčíka a Kopice. Slavia, jež si ve stejný den zahrála při otevření nového stadiony v univerzitní Craiově (výhra 4:0 nad třetím celkem rumunské ligy), dodala Jarolímovi Bořila, Součka, Sýkoru a Hušbauera. Řezníkovi, resp. Zmrhalovi pak zabránila v cestě do Kataru zranění.

V březnu se liga přeruší znovu, protože se v reprezentační pauze poletí na China Cup, jehož se kromě domácí Číny a Česka zúčastní i Wales a Uruguay. Opravdu není lepší hrát v Evropě a nevystavovat klubové opory kvůli přípravným duelům náročným přesunům a změnám klimatu?

Na Strahově to ale asi vědí lépe a nejspíš jsou takové akce i finančně výhodné.

Pozitivní Jarolím, ale jen díky výhrám nad „trpaslíky“

Jak říkal Karel Jarolím, nejdůležitější jsou nakonec výsledky. Ty Jarolímovy v součtu nejsou na první pohled tak špatné. Vylepšila je v říjnu a listopadu čtyři vítězná střetnutí v řadě.

Jarolímův tým v roce 2017 odehrál celkem deset mezistátních zápasů s bilancí šesti výher, jedné remízy a tři proher s celkovým skóre 22:9. Na podzim roku 2016 po koučově nástupu do funkce odehrál šest duelů s bilancí dvou výher, tří remíz a jedné porážky při skóre 6:5. Celková Jarolímova bilance od 31. srpna 2016 do 11. listopadu 2017 tedy zní: šestnáct utkání, osm výher, čtyři remízy a čtyři prohry, skóre 28:14.

To vypadá na první pohled dost dobře. Jenže na MS 2018 Jarolímovo Česko nepostoupilo, nedostalo se dokonce ani do baráže, protože skončilo ve své skupině až třetí s patnácti body se čtyřbodovou ztrátou na druhé Severní Irsko a patnáctibodovým mankem na suverénně první Německo.

Tvrdík gratuluje Plzni k titulu. Slavii opět položil Laštůvka. Angažuje Eden s Nezmarem i Trpišovského?

Nutno konstatovat, že i čeští přemožitelé, Severní Irové nyní v baráži vypadli se Švýcarskem po výsledcích 0:1 doma a 0:0 venku. Je k tomu ovšem třeba dodat, že se tak stalo kvůli skandálně nařízené penaltě v prvním domácím duelu, kdy Shaqiri nastřelil Evansova záda či rameno e a pomatený rumunský sudí Hategan z toho vyčaroval úděsnou penaltu. I takové zoufalé arbitry posílá na klíčové zápasy komise rozhodčích UEFA, v níž mj. vykonává funkci zástupkyně předsedy Češka Dagmar Damková. Po Irech, kteří vypadli kvůli skandální Henryho ruce v baráži o MS 2010 s Francií, to tedy nyní schytali i Severní Irové…

Ale zpět k Česku. Tu Jarolímovu bilanci výrazně vylepšují výhry nad slaboučkým San Marinem (6:0 a 5:0) a vítězství v domácích přípravných zápasech s Arménií a Litvou (shodně 3:0). Poklud si vezmeme silnější soupeře, tak výběr Karla Jarolíma zdolal v kvalifikaci MS pouze Norsko (2:1), remizoval 0:0 se Severním Irskem a v přípravných duelech vyhrál nad účastníkem MS 2018 Islandem (2:1) a „plichtil“ s účastníkem baráže o MS 2018 Dánskem (1:1).

Je tu ale příslib v nadějné generaci opor z letošního ME do 21 let v Polsku v čele se Schickem, Janktem, Barákem, Součkem, Simičem ad.

Hráčští agenti? A ředitel ze Sport-Investu u áčka nevadí?

Na závěr ještě pár slov k nominaci na katarský turnaj. Mediální zájem a spekulace vyvolala především reprezentační účast sparťana Martina Frýdka po jediném ligovém utkání při předchozí dlouhé herní pauze tohoto bojovníka. Trenér Jarolím se proti tomu rázně ohradil a prohlásil, že na hráčské agenty nemá prý ani spojení.

Frýdkova nominace totiž připomněla nečekaně ostré zářijové vystoupení místopředsedy FAČR Romana Berbra, který se tehdy kriticky zmínil o možném vlivu hráčských agentů na složení českého reprezentačního týmu za éry Karla Jarolíma.

Bez jakýchkoli komentářů k tomu přidávám informaci, že tiskového mluvčího reprezentačního A-týmu vykonává Pavel Pillár, který je jinak ředitelem komunikace Sport-Investu, tedy největší české agentury sdružující hráčské agenty a zprostředkovatele. Pillár je nepochybně schopný profesionál, teď například velmi pečlivě dodával médiím z Kataru fotografie a videa, ale pokud se Berbrovi nelíbí údajný vliv hráčských agentů na složení reprezentačního týmu, proč u něj vedení FAČR externě zaměstnává předního manažera Sport-Investu?

Snažím se dokazovat, že mám na to hrát po boku drahých posil, říká naděje Sparty