Asistent Stramaccioniho nenechal na sportovním vedení Sparty nitku suchou: Během 30 let v Serii A jsem to nikdy nezažil

Asistent Stramaccioniho nenechal na sportovním vedení Sparty nitku suchou: Během 30 let v Serii A jsem to nikdy nezažil
OBSAHUJE OHLASY

Ačkoliv to vypadalo, že se nad budoucností trenérského sboru Sparty začala stahovat mračna již na podzim, tak pravá bouře přišla až na začátku jarní části sezony. Letenským se ani po rekordních investicích nepodařilo navázat na cestu, kterou si od ní všichni fanoušci slibovali, a tudíž byla milionovému projektu s krycím názvem „Stramaccioni“ vystavena stopka. Pokud si ovšem myslíte, že toto rozhodnutí je správné, najdou se i tací, kteří očekávali trochu více respektu ze strany vedení. Roberto Muzzi, jenž v klubu plnil roli prvního asistenta, se během rozhovoru nevybíravě pustil především do sportovního ředitele Sparty Zdeňka Ščasného. 

„Četl jsem jeho prohlášení a to, co řekl, mě opravdu šokovalo. Něco podobného jsem během svých třiceti let kariéry v Sérii A nikdy nezažil. Rozhodně by bylo lepší, kdyby se zdržel veškerých komentářů,“ reagoval Muzzi na adresu Ščasného.

Podle slov bývalého asistenta trenéra Stramaccioniho se měl sportovní ředitel Sparty plést do běžného dění v týmu a například při předposledním důležitém utkání se Slováckem (1:1) volal českému asistentovi Kováčovi na lavičku a navrhoval mu potřebné změny a možná střídání. I z tohoto důvodu se nedivil Stramaccionimu, že nechtěl podobné chování tolerovat.

Ščasného verze příběhu je ovšem poněkud jiná. Ten ve svém vyjádření při uvítání nového trenéra Hapala dal jasně najevo, že žádné spory mezi ním a italským trenérem nebyly a rady, jež se týmu snažil poskytnout, byly pouze ty, o něž sám kouč požádal.

„Jsem si vědom toho, co se objevilo v tisku, a kolikrát se jednalo až o úsměvné věci, ale pro mou obhajobu mluví ten fakt, že všude, kam jsem šel, byl Tomáš (Rosický) se mnou. Žádná roztržka mezi námi rozhodně nebyla, a to vám říkám naprosto upřímně,“ pravil Ščasný.

Pokud tedy italská skupinka bere příchod Zdeňka Ščasného jako klíčový moment, kdy se pod nimi začal lámat led, pak určitě zapomínají na nepodařenou podzimní část, při níž se jim do práce nikdo nepletl a stejně výsledky nepřicházely.

Po vstupu do jarní části došla vedení veškerá trpělivost a ambice plynoucí alespoň z druhé ligové příčky se začaly více vzdalovat, než přibližovat. Stramaccioni byl i se svými kolegy odvolán, načež Ščasný v rámci jejich posledních vyjádření, o nichž se dočetl z italských medií, reagoval následovně: „Celkem tomu rozumím. Nechtějí odejít s pocitem, že by tady něco nezvládli, a tak se rozhodli najít někoho, kdo za to může.“

Asistent Muzzi si přesto dovolil nesouhlasit. Pokud se vedení Sparty zdál úkol zahraničních trenérů lehký, tak to, co viděli, když do týmu přišli, jim vůbec jako lehké nepřipadalo.

„Přišli jsme do týmu, co se nacházel ve velmi složité situaci, a proto se nemůžeme divit, že pro nás byl začátek z každého úhlu pohledu dost problematický. Tato situace nevyhovovala hlavně cizincům, kteří se s novým prostředím nestihli ani pořádně sžít,“ sdělil italskému tisku Muzzi.

Z dalšího vyjádření zahraničních novin jsme se mohli dočíst, že Stramaccioni položil úspěšný základ k novému vzhledu týmu, který byl předurčen k úspěchům minimálně na domácí scéně. Ovšem než se tak mohlo stát, byli italští trenéři odvoláni.

„Naše forma šla nahoru. Z posledních devíti zápasů jsme jich pět vyhráli, tři remizovali a prohráli pouze jeden. Po podzimu jsme na druhé místo ztráceli jen čtyři body (a dalších 14 na vedoucí Plzeň), proto je škoda, že jsme nedostali více důvěry.“

V samotném závěru Muzzi podobně jako jeho kolegové nezapomněl popřát klubu hodně štěstí do budoucna.

„Bylo mi ctí, že jsem mohl být součástí tak velkého klubu, jako je Sparta. Ačkoliv jsem tu od sportovního ředitele zažil věci, které jsem ve svém působení v AS Řím, Laziu, Cagliari nebo Turíně neviděl, tak přeji hráči i klubu hodně štěstí v tom, aby se dostali zpátky na pozice, na nichž si zaslouží být.“