Pavlenka: Všichni tři asi dostáváme denně otázky, kdo bude reprezentační jedničkou, ale je to jen na trenérovi

Pavlenka: Všichni tři asi dostáváme denně otázky, kdo bude reprezentační jedničkou, ale je to jen na trenérovi

Pyšní se pátou nejlepší obranou v Německu, ligovou tabulkou pomalu stoupají vzhůru a konečně se dostávají do psychické pohody. Na jarním úspěchu Werderu Brémy má lví podíl pětadvacetiletý odchovanec ostravského Baníku Jiří Pavlenka. Dvanáctý nejlepší hráč bundesligy, jehož tržní cena za poslední rok vzrostla o 400 procent, a jeden z trojice brankářů, kteří se ucházejí o post české reprezentační jedničky.

Zimu jste v Brémách prospali na sestupových příčkách, ale na jaře se vám daří a už čtyři zápasy v řadě jste neprohráli. Čím to je?

Věděli jsme, že pro nás každý zápas na jaře bude ohromně důležitý, ale nevstoupili jsme do toho zrovna tak, jak jsme si představovali. Hoffenheim jsme doma chtěli porazit, ale bohužel z toho byl jen bod, pak nás čekal Bayern, se kterým jsme sice odehráli dobrý zápas, ale nedali jsme góly, doma s Herthou jsme to zase nezvládli (0:0) a věděli jsme, že těch šancí už tolik mít nebudeme. Museli jsme zabrat. Trenér nás skvěle připravil a konečně jsme se chytli na Schalke. Následně jsme zvládli zápasy o všechno s Hamburkem a Kolínem a konečně jsme se psychicky zvedli a měli se od čeho odrazit.

Jak je ale možné, že z osmi zápasů získá klub stejně bodů jako z dvaceti na podzim? Co se změnilo?

Největší rozdíl je asi v tom, že dneska už zvládáme klíčové situace a hlavně konečně dáváme góly. A s tím souvisí větší psychická pohoda, se kterou jde všechno lépe.

Gólů dáváte oproti podzimu opravdu hodně, ale zase jste jen dvakrát udrželi nulu v zadu. Nemrzí vás to alespoň trochu?

Na podzim jsem čistá konta sbíral častěji, ale cítil jsem frustraci, že to nestačí na tři body. Brankář má samozřejmě dobrý pocit, když nedostane gól, ale pokud ztrácíte na nesestupové příčky deset bodů a hrajete 0:0, tak je to celkem k ničemu… Takže jsem nyní radši, že sbíráme víc bodů než čistých kont.

Zaznamenal jste, že podle magazínu Kicker jste dvanáctý nejlepší hráč bundesligy?

To slyším prvně… ale lepší by bylo, kdybych byl v první desítce (smích). Ne, tak samozřejmě to potěší, ale člověk se musí soustředit na hru a na výsledky. Ty jsou pro hráče důležitější než nějaké žebříčky.

Z vašeho týmu jste v tomto žebříčku úplně nejvýš, několikrát jste byl brankářem kola a vaše zákroky se pravidelně umisťují mezi pěti nejlepšími z víkendu. Máte pocit, že na vás Brémy stojí?

Obecně si nemyslím, že jakýkoli tým může stát na jednom hráči. Třeba zápas s Augsburgem jsme zvládli skvěle týmově a rozhodně to nebylo jen o mně. Někdy pomůžu já klukům, někdy zase oni mně.

Napadlo vás loni v létě, když jste se do Německa chystal, že se tam chytíte takhle rychle?

Člověk tak nějak vždycky doufá, že všechno dobře dopadne. Pro psychiku je důležité, aby se hráč dobře uvedl a hned na začátku něco ukázal. Pak na něj spoluhráči, trenéři i fanoušci nahlíží úplně jinak. Jenže mně se zrovna první dva měsíce vůbec nepovedly a jsem hrozně rád, že se to brzy zlomilo. Že se ale stanu takhle rychle jedničkou, asi nečekal nikdo. Ani já.

 

O VIDEU

„Udivuje mě, že v Česku není video v každém zápase. Když už se to zavedlo, tak by prostě mělo být všude. Takhle je to neregulérní. Já mám s videem zatím jen negativní zkušenosti. Ještě nikdy nám nepomohlo a pokaždé nám vzalo gól. Celkem už snad dvakrát nebo třikrát.“

O ŽIVOTĚ VE MĚSTĚ

„Životní úroveň je super. Vyhovuje mi, že město je menší, ale když něco potřebujete, tak to vždycky máte kde koupit. Také už mě poznávají i lidé na ulici a v restauracích. Chtějí se vyfotit nebo něco podepsat, ale vždycky třeba počkají, až dojím, a jsou hodně přátelští. Možností, kam vyrazit na výlet, je v okolí také dost, ale trochu horší je to s počasím, protože v Brémách skoro pořád prší.“

O BANÍKU

„Vzhledem k tomu, kolik peněz se tam během zimy neinvestovalo, jsem věřil, že se to zlepší, ale výsledky bohužel nejsou. Baník sleduji a situace, ve které se aktuálně nachází, mě vůbec netěší.“

O REPREZENTACI

„Všichni tři asi dostáváme denně otázky na boj o post reprezentační jedničky, ale ve finále je to jen na trenérovi. Kluci předvádí výborné výkony a je to dobře. Konkurence musí být. Jen pak se mohou hráči zlepšovat. Důležité je, že vztahy mezi sebou máme dobré.“

JAK SE RODIL JEHO PŘESTUP ZE SLAVIE, JAK SI ZVYKAL V NOVÉM PROSTŘEDÍ A JAK BY BRÉMY SROVNAL S PODMÍNKAMI V EDENU, KTERÝ ZAŽIL NA EKONOMICKÉM VRCHOLU DESETILETÍ, SI PŘEČTETE V CELÉM ROZHOVORU PRO HATTRICK, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 5. DUBNA 2018.