Rozehnal se kouče Sigmy zastal: Je jednoduché řvát z tribuny Látal ven, já ho uznávám

Rozehnal se kouče Sigmy zastal: Je jednoduché řvát z tribuny Látal ven, já ho uznávám

Devětatřicetiletý internacionál s velmi bohatou zahraniční kariérou David Rozehnal už opět úřaduje na Andrově stadionu. Před časem totiž vstoupil do vedení spolku, největšího akcionáře Sigmy, jako jeho nový místopředseda.

"Nemám potřebu se někde zviditelňovat. Nedělám to pro peníze. Přál bych si, aby zaměstnanci, včetně hráčů, táhli za jeden provaz, vzájemně se podporovali a pomáhali si. Do Sigmy jdu, abych jí pomohl, ale pokud se nebudu ztotožňovat s děním v klubu, odejdu a řeknu z jakých důvodů. Věřím tomu, že to lidé budou ode mě brát. Vidíte, a nemusím mít důležitou roli v klubu," uvedl v interview pro idnes.cz bývalý stoper Paris Saint-Germain, Newcastlu United Lazia Řím, Brugg či Lille.

Do vlastnicích struktur hanácké značky se však zatím v žádném případě nehrne. "Není důležité jen koupit akcie, ale mít nasmlouvané partnery na delší dobu. Být menšinovým vlastníkem Sigmy je hezké v médiích, ale potom co? Já přiznávám, že jsem zatím nikdy nepřemýšlel, že bych byl spoluvlastníkem klubu. Ale byl bych rád, kdyby sem přišly další osobnosti pomoct nám Sigmu zlepšovat. Vkládám tam jen svůj volný čas a energii. Věřím, že to bude lepší a lepší, ale není to zaručené. Když přijde pan Lébr, bude to lepší, nebo horší? Anebo někdo jiný? Klub se musí prostě rozhodnout podle nejlepšího svědomí. Musíme se otevřít novým myšlenkám. Dělat věci pro dobro klubu, abychom viděli výsledky, a dávat přednost klubu před velkým egem, kterého tam bylo až moc," připomněl exreprezentant, jehož názor publikoval portál idnes.cz.

Aktuálně ho nezajímá ani ředitelská funkce. "Jsem schopný říct názor na všechny věci v klubu. Chci, aby se mé zkušenosti zúročily už u mládeže. Myslím si, že by trenéři, kteří vychovávají hráče, které pak klub za velké peníze prodává, měli cítit zpětnou vazbu, že jim je klub vděčný, protože z jejich práce těží. Je pravda, že pokud bych měl vysokou funkci, bylo by jednodušší něco změnit. Ale to je přesně ono, co já bych nechtěl, protože jsem nikdy ředitele klubu nedělal. Jako hráč jsem se vypracoval na slušnou kariéru, musím se vypracovat znovu. OK, třeba někdy ředitelem budu, ale teď to není můj cíl. Pro mě bude zajímavější, když nebudu vidět, ale budou vidět výsledky za námi. Tak by to mělo být. Za klub by měl vystupovat někdo, kdo ho oficiálně vede. To tam momentálně není. Nemyslím si, že kdybych měl vysokou pozici, že by se změnil můj názor, který tam budu dávat. Věřím tomu, že jsem braný jako osoba, která si něčím prošla, a doufám, že mě budou lidé v klubu takto brát. I z pozice řadového člena spolku budu chtít k tomu něco říkat a doufám, že se to dostane na správná místa," pokračoval na idnes.cz olomoucký odchovanec.

Jedním z hlavních úkolů bude napravení vztahy s příznivci, které je třeba přivést na stadion zpátky. "Chceme to řešit. S fanoušky se musí víc komunikovat. Chyba je na naší straně, ale i na jejich. Nechci se nikoho dotknout, věřím, že tady jsou srdcaři, kteří by za Sigmu položili život, ale klub si je dostatečně nehýčká. Je potřeba ale vidět, že fanoušci mají ve špatném období pomoct, neříkám, že klubu, ale hráčům, kteří jsou na hřišti. Já pořád hraju 1. B třídu za Kožušany a vím, že když tam je super atmosféra, hraje se mi líp. Chápu, že to teď není v Sigmě podložené výkony, tým nevypadal dobře. Myslím si, že lidé jsou už frustrovaní z toho, co se děje obecně v Sigmě a co se děje na hřišti. Přeji si, aby za klubem stáli a chodili pravidelně, i když se nedaří. Měly by být pravidelné besedy s fanoušky, aby se vědělo, co chtějí. I za účasti hráčů, aby je mohli i konfrontovat. Je potřeba nalákat mladé fanoušky, tohle chybí. Udělat víc akcí. Vím, že něco stojí, ale investice by se mohla vrátit. Kdyby chodilo pět šest tisíc lidí a na větší zápasy deset, budou všichni spokojení," uvedl Rozehnal, jehož názory vyšly na idnes.cz.

Pokud jde o ročník 2020/2021, bude hlasovat pro to, aby zůstal u kormidla i po nepřesvědčivém roce hlavní trenér Radoslav Látal? "Nikdy jsem nebyl člověk, který by jednal zbrkle. Teď mluvím za sebe, nedovolil bych si mluvit v této otázce za klub, protože nejsem na to v pozici. Trenér by měl dostat prostor, aby věděl, kolik má času. Měl by cítit, že klub za ním stojí. Do kabiny nevidím, jaké tam jsou mezilidské vztahy. Já Latoše uznávám, měl jsem tu čest s ním hrát, když se vracel ze zahraničí. Hráči jako Hapal, Látal, Vaniak, Kovář, Machala mně strašně pomohli. Jako hráči toho dokázali hodně a Radek Látal toho dokázal hodně už i jako trenér. Je jednoduché řvát z tribuny Látal ven. Dohraje se sezona a pak si vedení klubu s trenérem rozebere, jak to cítí on. Odvolávat trenéra před koncem sezony nemá smysl. Nikdy by ale nemělo dojít k tomu, že hráči mají držet trenéra, oni hrají za sebe, měli by se držet navzájem," uzavřel na idnes.cz rodák ze Šternberka.